2020-2021 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çoğu tahmin modeline baktığımız zaman hep aynı şey görülüyor, bu sene özellikle Kıyı Ege ile Akdeniz az yağış alacak. Bu çok kötü bir durum geçen senede aynısı yaşanmıştı. Kendi yaşadığım şu anda bulunduğum Coğrafya açısından en basiti Milas'ta bulunan Tuzla sulak alanı kurumaya başladı aynı şekilde kendi gözlemim açısından Bafa Gölünde de su seviyesi azalıyor. Özellikle 2018 Sonbaharında hava çok hareketliydi gerek Hortumlar, Seller, Medicane'ler gerekte şiddetli rüzgarlar ile Kıyı Ege ve Akdeniz Çok Yağış almıştı ama bu sene tablo aynı görünmüyor. Bu Kışta kurak geçecekse inşallah bu İlkbahar yağışlı geçer yoksa kuraklıktan bir sürü baraj kuruyacaktır bu da şehirlerin susuzluğuna ve hayvanların ölmesine sebep olacaktır. 2020 bir bitsin inşallah her şey yoluna girer.

• Ben kurak geçeceğini düşünmüyorum, kuzeyden direkt dalacak soğuklar bol bol ab patlatacak bence, 3-4 yıllık genel değerlendirmeye göre böyle düşünüyorum

• Çoğu tahmin modeline baktığımız zaman hep aynı şey görülüyor, bu sene özellikle Kıyı Ege ile Akdeniz az yağış alacak. Bu çok kötü bir durum geçen senede aynısı yaşanmıştı. Kendi yaşadığım şu anda bulunduğum Coğrafya açısından en basiti Milas'ta bulunan Tuzla sulak alanı kurumaya başladı aynı şekilde kendi gözlemim açısından Bafa Gölünde de su seviyesi azalıyor. Özellikle 2018 Sonbaharında hava çok hareketliydi gerek Hortumlar, Seller, Medicane'ler gerekte şiddetli rüzgarlar ile Kıyı Ege ve Akdeniz Çok Yağış almıştı ama bu sene tablo aynı görünmüyor. Bu Kışta kurak geçecekse inşallah bu İlkbahar yağışlı geçer yoksa kuraklıktan bir sürü baraj kuruyacaktır bu da şehirlerin susuzluğuna ve hayvanların ölmesine sebep olacaktır. 2020 bir bitsin inşallah her şey yoluna girer.

Güzel yorum ancak ekleme yapmak gerekirse göllerin ve sulak alanların kuruması yağış azlığı dışında hatalı sulama ile ilgili. Her yere kuyu açılması ve göl sularının sanki hiç bitmeyecekmiş gibi tarımda vahşi sulama için kullanılması malesef pek çok gölümüzün kurumasına yol açtı ve açmaya da devam ediyor. Bu bölgelerde tarımın şeklini değiştirmek, sulama metotlarını değiştirmek lazım deniliyor. Susuzluğa dayanıklı tarım bitkileri tercih edilmeli. Çiftçilere bu konuda eğitim desteği ve maddi manevi destek olunmalı. Ayrıca hızla ormansızlaşmamız da büyük sorun, bu yağışın azalmasını da beraberinde getiriyor. Ormanlar nemi yoğunlaştıran adeta çeken bir yapıdalar, bu bakımdan tarım alanları çevresi de ormanlaştırılmalı ki yağış artsın, erezyon v.s. engellensin. Acı ki geç kalındı malesef. Bu vatan sadece bzlerin değil yeni doğan ve doğacak olan gelecek nesillerin, onların aç kalmaması için az tüketmeye ve çevremize önem vermeye bir şeyler yapmaya acilen başlamalıyız. 11.11.2020 Ağaç Dikme Günü imiş , haydi fidanlar elimizde ağaç dikmeye diyorum. (Tarih çok da önemli değil yeter ki şunu alışkanlık haline getirmeye başlayalım)

• Hava_Forum çok yerinde bir tahmin yapmış. Kasım ayından belli ediyor kendini. Sistemler geçen sene olduğu gibi aniden gelip yarım gün hızlıca vurup geçen sistemler olmayacak. Özetle vur kaç. Bence bu ayrıntı kış için önemli. Semih hocamızın kış boyunca hakim olacağını tarif ettiği basınç yerleşimleri Kuzey kesimlerde genelde uzun süreli bulutlu ve serin kışa yakışır bir hava demek. Aralarda da soğuk hava atakları. Geçen sene gibi 2 ay bahardan kalan günler yaşayıp Ancak Aralık ayında yağış yüzü görmemizden 1000 kat daha iyi.La Nina candır. Kurak bile geçirse kış olduğunu hatırlatır. Bu sene Hava_Forum hocam daha iyi bilir ama geçen seneki gibi Atlantik çoşmaya fazla fırsat bulamayacak hatta bulsa bile batıdan içeri girmesi zor olacak.

• inşallah İstanbul adına bu sene yeterince yağış alırız yoksa sonumuz iyi değil. Bu yaşıma kadar Terkos un bu kadar kuruduğunu görmedim. her yer sazlık oldu

• Bana biraz yüzeysel geldi , başka parametreler ile desteklenbilirdi veri olarak sadece la ninadan bashedilmiş. Hayırlısı olsun, umarım 3 yılın acısını unutturcak bir kış olur.