Botanik-Tarım Genel Konu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tarım,Bitki ve Botanik hakkında bilgilendirme ve paylaşım konusudur.

Meteorolojiye ilgi duyan insan doğaya da ilgi duyar.Çocukluğumdan beridir ağaçlara ve bitkilere ilgi duymuşumdur.Bu forumda ben gibilerinin çok olacağını düşünüyorum.Özellikle durgun ve sıkıcı dönemlerde hoşça vakit geçirebileceğimiz hem de bilgileneceğimiz bir konu olacaktır.Kendi yaptığınız tarımsal faaliyetleri burada paylaşabilirsiniz.Hem de meraklı üyelerimizi bilgilendirmiş hem de heveslendirmiş olursunuz.

Konumuz hayırlı olsun.:)

Orman alanları için yeni düzenleme! haberi - FinansGündem.com

Türkiye tarım alanlarının yüzde 8,3'ünü kaybetti - Memurlar.Net

• Konu hayırlı olsun en sık zaman geçireceğim konuların başında gelecek :hfyeni (25):

Teşekkürler hocam.Senin engin bilgilerine ihtiyacımız var.

Hayırlı olsun Ankara'dan selamlar SnowPaladin03 :thumbup:

Teşekkür ederim hocam.Aleyküm selam.Afyon'dan da Ankara'ya bol selamlar.

Konu hayırlı olsun. Benimde çok bilgi sahibi olmadığım bir konu(tarım) hakkında kendimi geliştirme fırsatım olur. :saint:

Teşekkür ederim. İnşaAllah yararlı bir konu olacak.

Enfes bir konu olmuş, hayırlı olsun. :S:)

Teşekkürler.:):):) Desteklerinizi bekliyoruz.

• 0caf4b992.jpg

Ağaçları tanımaya başlayalım.İlk çevremdeki ağaçları tanıtmaya başlayacağım.Fotoğrafları çekip size bilgi aktaracağım.

SALKIM SÖĞÜT

1-Söğüt ağacı 100-150 sene yaşar.

2-Çok hızlı büyür.4-5 sene koca ağaç olur.Yakınında ağaç bulundurmayın hızlı büyüdüğü için çevresindeki ağaçları yutacaktır.

3-Çok su ister ve sever.Sulandıkça büyür.Koyu gölgesi vardır.

4-Kuraklığa karşı dayanaksızdır.(Küçükken)

5-Adı üstünde dalları salkım salkımdır.Dalları aşağıya doğru salınır.

6-Adı üstünde Söğütgiller familyasındandır.

7-Kökleri çok geniş alana yayılır.Çünkü suya çok ihtiyacı olduğu için nerde su bulursa faydalanmak ister.

• Köyde arpadan sonra buğday hasadı başladı.Daha benim yerlerde biçim başlamış değil ama ortalama 350-400 kilo civarında rekolte.Diğer yöreler ne durumda acaba?

• Köyde arpadan sonra buğday hasadı başladı.Daha benim yerlerde biçim başlamış değil ama ortalama 350-400 kilo civarında rekolte.Diğer yöreler ne durumda acaba?

Bizim burada arpaların durumu çok iyi yakınımda buğday tarlası yok buğdayların durumunu bilmiyorum ama öğrenirim yakında.Bizim burada hasat 15-25 temmuz arası yapılır.

• Bizim burada arpaların durumu çok iyi yakınımda buğday tarlası yok buğdayların durumunu bilmiyorum ama öğrenirim yakında.Bizim burada hasat 15-25 temmuz arası yapılır.

Arpa bu sene çoğu yerde iyiydi sanırım hocam.Köyde dönümüne 500-550 kilo arpa alan oldu, sapı balleside bir o kadar fazla.

• Arpa bu sene çoğu yerde iyiydi sanırım hocam.Köyde dönümüne 500-550 kilo arpa alan oldu, sapı balleside bir o kadar fazla.

MaşaAllah bu sene tarım açısından genel olarak verimli bir yıl oluyor.Afyon'da bu sene fena derecede kiraz ve vişne bolluğu ver.Kayısı elmalar da iyi duruyor.Ihlamur bu sene yıkılıyor.:)Geçen sene meyve verimi azdı.

• MaşaAllah bu sene tarım açısından genel olarak verimli bir yıl oluyor.Afyon'da bu sene fena derecede kiraz ve vişne bolluğu ver.Kayısı elmalar da iyi duruyor.Ihlamur bu sene yıkılıyor.:)Geçen sene meyve verimi azdı.

Bahçemden örnek veriyorum.Geçen seneye oranla ayva,armut,elma çok çok az.Fakat aksine badem,ceviz, vişne ve erikte bolluk var.

Pandemi sürecinde verimliliği azalan fidanları da kökleyip yerine kayısı,şeftali,muşmula,zeytin, süt eriği,ve elle kırılır cinsten ceviz ektim.

Görüntüler 16 Nisan tarihinden.

• 16 Haziran'dan görüntüler.Yöreden yöreye buğday sulanır, biz kuru tarım yaptığımızdan buğday suyu sadece gökten görür.Nasipse artan maliyetlerin çiftçileri, çiftçiliği can çekiştirdiği, şu günlerde dönüme 450-500 kilonun altına düşmeyeceğimize inanıyorum.Birkaç güne hasadı yaparız..

0b32c707bc5.jpgcf8dceea98e3143e95214076.jpg7d168.jpg5fd09ca937.jpg

• Hasat zamanı Allah kolaylık versin tüm çiftçimize bol kazanç sağlamasını dilerim. Pandemi ile birlikte traktör yedek parça piyasası son yılların en iyi dönemini yaşıyor inşallah bu iyi gidişat bozulmaz biz de sahada ki çiftçimize destek olmaktan mutluluk duyarız.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• IHLAMUR AĞACI

• Ihlamur yazın açan çiçeği ile güzel koku saçan kışın ise meyvesiyle hastalıklara şifa olan bir ağaçtır.
    • Odunu ise bir çok sektörün hammaddesi olabilen ağaç türüdür.
    • Ortalama 500 sene kadar yaşar.
    • Çok hızlı üreyebilen bir ağaçtır.Hem tohumla hem de çelikle(dalla) üreyebilen bir ağaçtır.
    • Toprak konusunda biraz seçicidir.Büyümesi vakit alır biraz sabır isteyen ağaçtır.
    • Ilıman ve nemli iklimi sever.Ülkemizde özellikle Ege-Marmara-Karadeniz ve Antalya çevrelerinde yetişmektedir.
    • Boyu 30 metreye kadar çıkabilir.
    • 30'un üstünde de türü bulunmaktadır.

Belediyelerin sık sık dikmesi gereken bir ağaç hem güzel kokusu hem de güzel görüntüsü olduğu için.Herkesin evinin ya da apartman bahçesinin önüne dikmesini önerdiğim bir ağaçtır.

64ec05a1bb1f.jpg

c57c8e218e70.jpg

• Hasat zamanı Allah kolaylık versin tüm çiftçimize bol kazanç sağlamasını dilerim. Pandemi ile birlikte traktör yedek parça piyasası son yılların en iyi dönemini yaşıyor inşallah bu iyi gidişat bozulmaz biz de sahada ki çiftçimize destek olmaktan mutluluk duyarız.

Çiftçinin canını yakan bir nokta daha.Yerli makineler neysede Avrupa makinelerin en ufak bir arızası büyük mevlalar doğuruyor.Bundan 6-7 sene önceyle şuan ki fark en mininmumundan 1,5-2 katı.