İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • cumartesi günü için uyarı lazım her ihtimale karşı bir afet daha kaldıracak gücümüz kalmadı fakat halen tek bir uyarı ve önlem yok 2 gün kalmışken

• GFS sistemin gücünü ve momentumunu yükseltiyor. Cumartesiye geçişte gece yarısı şimşek ve gök gürültüsü sabahında sel olabilir özellikle şehrin kuzey ve iç kesimlerinde.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Tipi54 2017 şartlarını yeniden yakalamak öyle kolay değil ne yazık ki yüzyılın olayı gibi bir şey yaşadık o yüzden kıyas pek mümkün değil ancak Storm Chaser bahsettiği gibi nemlilik,rüzgar durumunda gelişecek bazı iyileştirmeler bizi çok ciddi bir sistemle karşı karşıya bırakabilir bu akşam netleşeceğini umuyorum.

Sabah verileri de durumun sertleştiğini ortaya koymuş.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Einmal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()

• Tipi54 2017 şartlarını yeniden yakalamak öyle kolay değil ne yazık ki yüzyılın olayı gibi bir şey yaşadık o yüzden kıyas pek mümkün değil ancak Storm Chaser bahsettiği gibi nemlilik,rüzgar durumunda gelişecek bazı iyileştirmeler bizi çok ciddi bir sistemle karşı karşıya bırakabilir bu akşam netleşeceğini umuyorum.

Sabah verileri de durumun sertleştiğini ortaya koymuş.

Doğrudur hocam Storm Chaser hoca son güne dek değişiklik olabilir diyor ama durumunda ciddi olduğunu bizlere bildiriyor kıyas yapılamaz fakat benzetme olabilir hocam bu arada attığınız 7 Ağustos 11 gercekten önlem alınmalı çok felâket bişe.

• Gfs ana çikti harici o sekilde yagis veren model yok dün akşamdan beri ısrar ediyor ukmoda vermis ama oda sakaryaya. Gem icon ve Ecmwf oralı degil. Ecmwfnin gösterdigi gibi az olacagini düsünmüyorum ama gfs kadarda degil şile çevresine 180mm bekliyor.XunRj.png  XurAH.png

• Ecmw yağış haritasına göre zaten İstanbul'un batisi ve boğaz cevresinde sıradan bir hal var.Yine Doğu Marmara da tehlike büyük.Cmrtesiye kadar değişime açık.İns,afetsiz barajlara yarayan bir yağış olur.

• Ecmw yağış haritasına göre zaten İstanbul'un batisi ve boğaz cevresinde sıradan bir hal var.Yine Doğu Marmara da tehlike büyük.Cmrtesiye kadar değişime açık.İns,afetsiz barajlara yarayan bir yağış olur.

Genelde yaz sağanaklarını modeller kestiremez tam olarak. Onun yerine havada ki CAPE(J/Kg) değeri, life İndex,pW, Convective, TT, K, vs.. gibi değerlere bakmak daha doğru olur. Ama modeller de ki yağış bize fikir verebilir. Yarın bakalım modeller ne diyecek yağış konusunda? Storm Chaser hocamız konu açacaktır muhtemelen bu sistem ile ilgili.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Gfs öğle güncellemesi sabaha göre yağışı azaltmış gözü denizde ağırlıklı tutmuş. Tabi miktarı azalsada şile taraflarına yine aşırı yağış var. Akşama bakalım ne diyecek.

XaHjP.png

• Gfs öğle güncellemesi sabaha göre yağışı azaltmış gözü denizde ağırlıklı tutmuş. Tabi miktarı azalsada şile taraflarına yine aşırı yağış var. Akşama bakalım ne diyecek.

XaHjP.png

Ya ben anlamadığımdan soruyorum Gölcük için 10 mm veriyor azcik yukarısında 50-60 bu ne anlama geliyor kütleler konumuma gelene kadar eriyecek mi ya da sıyıracak mı bu işi çözemiyorum pek

• Ya ben anlamadığımdan soruyorum Gölcük için 10 mm veriyor azcik yukarısında 50-60 bu ne anlama geliyor kütleler konumuma gelene kadar eriyecek mi ya da sıyıracak mı bu işi çözemiyorum pek

Tabi daha bakılması gereken bir kaç şey daha var skewt vb ama görünen şuanlık modelin algoritmasının sıkıntılı olduğu. Konvektif fırtına hattı oluşma ihtimali yüksek yani Storm Chaser açacağı konusunda değinecektir zaten.

XNWF6.png

XN3np.png