İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modellerde ki bu olumsuz ve değişken tavri kendi hayatinda da yasayan var mi burda hakikaten merak ediyorum.Ben psikolojik durumumu modellerin sunumuna o kadar cok benzetiyorum ki surekli değisken ruh hali ani ani tutmama.Ama genel olarak bir olumsuzluk havasi.İstikrarsizlik,iradesizlik,yalpalama durumu ah ah....Ben duzelsem sanki hava da düzelcek.Modeller de guzellescek oyle bir kisir döngüdeyiz iste a dostlar.

• Ab li olan her sistemde geçmiş tecrübelerimize baktığımızda son 48-72 saate kadar bile yönünün olumlu veya olumsuz değiştiğini biliyoruz. O yüzden takip edip bekleyeceğiz. Başta Girit olmazsa Ege de bir ab oluşup Karadeniz üzerinden çıkmasını bekleriz

• Dün şu yorumu Gfs’ye çok fazla anlam yüklenince paylaşmıştım

Ecm kötü de gelse iyi de gelse sadece Gfs ile yola çıkılamaz

Ayrıca daha son 72 değişiklikleri olacak

Şu anda 132/144/168 değişimlerini yaşıyoruz daha, Yani ilk ve ikinci sistemin Ana hatları bile netleşmedi

Son 72’de neler olur neler ucu ucuna sistemlerde

Ama Ecm gibi güvenilirlik endeksi yüksek bir modelin ayağa düşmesinden dolayı son derece üzüntülüyüm

Elbette Sonuna kadar sinerji ama her türlü değişime açık olmak zorundayız

Muhtemelen Ecm akşama İyi gelecek ama şehrimizde yüksek kesimler dışında kar çok zor ilk sistemde , bu sistemleri yağış kapma , hayatı kurtarma ve döngüyü değiştirme sistemleri olarak bakmaya devam edeceğim , Konya ovasından buğday gelmezse halimiz harap. Yağış olmazsa olmazımız

Bu sistemlerden sonra asıl büyük sistem heyecanını hep beraber yaşayacağız kısmetse

• Yağmur sever birey olarak uzun kuraklık sürecinin sonunda yağışlara kavuşuyor olmamızı sevinçle karşılıyorum ancak kış mevsimindeyiz ve senede 2-3 ay kar takibi yapıyoruz bunu sonuna kadar istemek hakkımız.

Yani diyeceğim o ki, bazı arkadaşlar yağmura şükredin deyip bizim gibi üzülenlere sitem ediyorlar. Neymiş? Barajlarımız kurudu yağmura şükredin kar yağmıyor diye üzülmeyin isyan etmeyin vs... Arkadaşım biz de biliyoruz yağmura herhalde şükrederiz kuraklık son buluyor bu çok güzel bir şey lakin 4 yıldır insanlar kar yağışı görmüyor.

Bir kar severin en mutlu olduğu an sabah kalktığında lapa lapa kar yağışı ve bembeyaz caddeleri seyretmektir. Modellere bakıp üzülen de, yağmur yağacak deyip sevinen de haklı ama kimse kimseye şükürsüz yaftalaması yapmasın. Yıllardır ABD Kutup soğuklarını çekerken çok dindar oldukları için mi çektiler? Bu yıl Uzakdoğu sert koşullarını çok şükürcü oldukları için mi yaşıyorlar? 2015-2017 yılları arasında iyi kışlar yaşarken biz; çok mu dindardık da şimdi şükürsüz olduk? Geçin bunları beyler elbette isyan etmeyelim ama ortada bir gerçek var yıllardır istediğimiz kışlar yaşayamıyoruz bu yüzden modellerde yağmur görmek bizi üzer kar görmek isteriz. Diyeceklerim bu kadar...

En yakın zamanda sevgilimize kavuşmak dileğiyle...

Mehmet Simsek on Twitter:

• Mgm bile istanbul icin uyariyi daha bu sabah yapti. Oysa bir iki gün önce uyarmaliydi fakat onlarda biliyor ki ab li sistemler anlık degisimle hareket edebilirler. Kararli bir hava olayi degildir. Bu yüzden temkinli olmaya devam edecegiz.

• Ocak sonumu bekliyorsunuz ,cold.efso?

Evet , veri sayfasından paylaşmıştım bunu

Çok deli bir Sibirya sistemi loading

Avrupa’yla savaşacağız ama Allah’ın izniyle kazanacağız

Fakat ayın 20/22’si civarına kadar en az -8’lik bir sistem almamız şart

Büyük sistem beklentimiz daha geç diye de hiç bir sistem olasılığını görmezden gelmeyiz

Biz atmosfer aşığı , kardan adam dostuyuz☃️

• Madrid bembeyaz, güzel bir kar yağışı var, çok küçükken radyoda Madrid'i Roma'yı takip ettiğimi hatırlıyorum, oralarda kar oldu mu bir süre sonra bize de yağardı, bakalım bu olay bir kez daha doğrulanacak mı? :)

• İlk sistem için havada kar kafi görünüyor. İkincisi için ense karartmayalım AB'nnın konumu ve Azor'un alacağı pozisyon bizim için belirleyici olacak takip etmeye devam.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Evet ilk sistem sınırda belki tatmin etmeyecek ama bu denli ani soğumalarda kar yapmadan geçmez. Sadece soğuma biraz sınırda kalabilir o biraz şansa kalacak. Belki sadece havada göreceğiz belki de soğuma biraz daha kuvvetlenecek az çok bir örtü bile göreceğiz. Diğer sistemler için zaten beklemek lazım ilkini yaşarken ancak yeni sistemde fikir sahibi oluruz

• istanbullu hemserilerim başladı mı yağıs ? Dualarımız sizlerle . Insallah hem toprak hem barajlarimiz hem de ruhumuz doyacak yağmurlara :red_heart::red_heart:hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333