İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfsnin bu gece nasil aptal bir model oldugunu artik kesinlikle gunde 4 kez takip etmenin de sacma otesi bisey oldugunu anladim.Bundan sonra gfs benim icin takip etme onemini totalden yitirmistir.Bu modele bakip sevinmek de uzulmek de dunyanin en sacma seyi.Daha 170-80.saatlerde ki ab yi tayin edemeyen modelin 270 lerde ki izlanda absi yuzunden uzulmek abesle istigaldir.Bu gece bana cok onemli bir ders oldu.

• Gfs nin suan gosterdiklerinin ne eps ile ne ecm ile ne istatistikle ne de bu kadar yagis anomalileriyle alakasi bile yok.Bi kere gosterdigi gibi gorunse istanbul nerdeyse yagissiz ocak ayini kapatmis olur oysa ki bu kadar yagissizlik doğal surece ters olur.Tepeden tirnaga sacmalik zirvalik.

• GFS Oldukça başarılı bir model Geçtigimiz dönemler de bir çok kez ECMWF sistem verirken gfs vermiyordu en son ECMWF de Gfs modeline uymuştu bunun tam terside oldu elbette ama 1-2 güncelleme de çöpe atılacak bir model degil GFS

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• gfs den bir cacik olmaz deneyip durayip elbet biri tutar mantigi bir model gunde 4 kare ayri telden calmaz gfs coptur yazik o kuruma harcanan paraya en iyi takibi birakmaz bu sacma modeli krala devam ne verirse o dogru cikiyor malesef gfs sadece afrika ataklarini cok iyi gorup israrla veriyor patates gfs.

• GFS Oldukça başarılı bir model Geçtigimiz dönemler de bir çok kez ECMWF sistem verirken gfs vermiyordu en son ECMWF de Gfs modeline uymuştu bunun tam terside oldu elbette ama 1-2 güncelleme de çöpe atılacak bir model degil GFS

Ben sana katilmiyorum doğa zaman olarak hizlandirilmis bisekilde ileri aksa diyelim gerceklesecek olay 1 tanedir.Sayet gfs basarili olsaydi gerceklesecek olan o 1 olaydan cok fazla sapmalar gostermeyerek karar kilici bir davranisla israrci olurdu gfsnin son 8 gundur 80 takla attigi ortada.Bir modelin basarisi tutarlilik israr ve standart sapmasiyla degerlendirilir.Barajlarimiz %19 ve gfsnin su haliyle biz subat ayina %15 le gireriz subat mart durmadan calissa bile bizi cikarsa cikarsa 50 ye cikarir.Durmadan calismayacahi icin gelecegimiz rakam max 35-40 olur bu rakamla da yaza girmek demek Olaganustu uç bir durum demek.Bence ocak ayi kapanmadan barajlari 30-35 e cekecek bir yagis mutlaka olacaktir.

• Uzun vadede boş cümleler daha 7 gün var az sakin olsanız hani?

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Ben sana katilmiyorum doğa zaman olarak hizlandirilmis bisekilde ileri aksa diyelim gerceklesecek olay 1 tanedir.Sayet gfs basarili olsaydi gerceklesecek olan o 1 olaydan cok fazla sapmalar gostermeyerek karar kilici bir davranisla israrci olurdu gfsnin son 8 gundur 80 takla attigi ortada.Bir modelin basarisi tutarlilik israr ve standart sapmasiyla degerlendirilir.Barajlarimiz %19 ve gfsnin su haliyle biz subat ayina %15 le gireriz subat mart durmadan calissa bile bizi cikarsa cikarsa 50 ye cikarir.Durmadan calismayacahi icin gelecegimiz rakam max 35-40 olur bu rakamla da yaza girmek demek Olaganustu uç bir durum demek.Bence ocak ayi kapanmadan barajlari 30-35 e cekecek bir yagis mutlaka olacaktir.

meterolojide mutlaka kesin diye birşey yokdur hepsi bir tahmindir Yagışa bakarsanız ecmwf de düne göre yarı yarıya azalttı yagışları hatta daha fazlası. ne zamandır model takibi yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu modeller hangisi olursa olsun Yüzbinlerce kez yanıldı son anda bozdu.

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Ab'li sistemler çok çok baş ağrıtır 180 derece de döner 360 derece dönüp gene sistemi verebilir ab'li sistemleri ukmo ve ecm bi tık daha iyi çözer ama artık hiçbir modele güven kalmadı Haluk Kocak

Bence kullandiginiz ifade yanlis bir ifade.ab li sistem diye birsey yoktur.ab sogugu cekmez soguk kritik bolgeye sertce inerse ab ondan neşet eder.Sizin abli sistem diye tabir ettiginiz sey olasi ege akdeniz siklonlari degil.Mevcut izlanda siklonlaridir.Mesela atiyorum izlandada siklonlar zayiftir bolgede guzel bir azor vardir azorun yerlesimi ve kuzeye tirmanisi harikadir soguk hava tam ege denizi uzerinden sertce iner bir alcakbasinc olusur o ab de kuzeyde karadeniz uzerinden cikar olur size mesela 2004.Yani sap saman birbirine karismasin diye diyorum bunlari

• Biraz nostalji yaratayım dedim ;(

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Gfs'nin şu an tarafımızca yaşattığı ve isyan ettirdiği en büyük sıkıntı yaklaşık bir haftadır ardı ardına verdiği +300 lü saatlerdeki soğuk sistemleri nispeten vermemesidir. Eh biraz da hakkımızdır ne oldu da dönmeye başladın demek :) Göreceğiz artık haftaya neler olacak bakalım..

• Bence asıl problem yine yağışları erittiği bir güncelleme yaptı, vade kısaldıkça yağışları sürekli kırpan güncellemeler görüyoruz..

Tamamlanmamış olsa da yakın-orta vadede yağışları baya kırpmış..

Diagramme GEFS

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN