İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İçimden bir ses niye bilmiyorum gfs bu gece verebilecegi en kotu senaryoyu verip sabaha da tersine en iyi senaryolardan birini verecek gibi geliyor.

• şöyle önümüzde ki yaklaşık 15 günü hocalarımızdan, yorumcularımızdan birileri bir özetlese ne güzel olurdu 😁 bizi ne ekşınnnnnnlar ne aksiiiiiyonlar bekliyor 🤩 heyecan dorukta hani diyorum şöyle birazda belki sinerji yapmış olurduk 🥶 bir şeyi 40 kere söylersen olur der ya eskiler, bizde bol bol söyleyelim mi mesela; 😁 geliyooooorrrr geliyoooooorrrrrr............ 40. Geliyoooooorrr diye🌨🌨🌨🌨

• Arkadaşlar istanbul için kar beklentim yok demedim.Havada kardan öteye geçmez sistem var ancak örtülü sistem değil megakent adına demiştim ve sistem beklentim aynrn devam ediyor.Örtülük sistem için şubatı bekleyin derim.Ama sistem şiddetini arttırırsa konum da sistem hakkında revizemi yaparım.

• Tekrar beklentim bu yöndedir.Ben asıl kışın şubatta başlamasını bekliyorum.Ocak 2. Yarısı sistem beklentim var ancak İstanbulu en azından hava da uçması beni tatmin etmez örtülük dönemi şubata sakladım.

Konumda görebilirsiniz yazımı oradan revize olursa bilgilendirme yaparım.

• Arkadaşlar bu arada cm falan diyenler var ciddi sistem beklentim yok sakın ha cm konusuna dalmayın yeri gelince beraber ateş ederiz dediğim gibi istanbul adına cm lik beklentim yok şuan da.Öyle durum olursa buradan bildiririz lütfen hemen sevinmek yok:!:

• Diyagramda çarşı pazar karışmış ama hocamızın dediği gibi,erkenden sevinçlerimizi abartmayalım tadını çıkaralım kışın.O kar elbet gelecek 8)

• Arkadaşlar bu arada cm falan diyenler var ciddi sistem beklentim yok sakın ha cm konusuna dalmayın yeri gelince beraber ateş ederiz dediğim gibi istanbul adına cm lik beklentim yok şuan da.Öyle durum olursa buradan bildiririz lütfen hemen sevinmek yok:!:

Havada uçuşan kar kesmez hocam döşeme lazım :))

• ötele babam ötele ocagida bitir sonra şubatida bitir aradan bir tane 5 cm bir sey yolla sonra ben kış ayiyim de nasil bir cografya simdidr 19/20 ocak olacak sistem adi kabal tadindan bile kabak bu is avrupaya gelince akiyor masallah hic kafasi karismiyor bu modellerin .

• Gfs son demlerini bize guzel hissettiyor fakat gfs modellerinde dengesizlik son demlerde oldukca fazla.modeli izlerken Ilk 10 gun 6 saatlik basinclari hiz bakimindan okey ayarinda surduyor fakat 10 gunden sonrasinda asiri hizlaniyor muhtemelen genel bi goruntu olusturmaya calisiyorlar. Mesela ornek veriyim. Istanbulda soguk havanin oldugu renk bi anda erzuruma kayiyor. Dengesizlik var. Bana kalirsa ayin 25 inden once elle tutulur bir kar olmaz ve hop oturup hop kalkip yersiz yere beyin yormaya cok degmez. En az 10 gun gecmesi lazim. Bazi seylerin negatifte oldugu asikar.

• Gfs son demlerini bize guzel hissettiyor fakat gfs modellerinde dengesizlik son demlerde oldukca fazla.modeli izlerken Ilk 10 gun 6 saatlik basinclari hiz bakimindan okey ayarinda surduyor fakat 10 gunden sonrasinda asiri hizlaniyor muhtemelen genel bi goruntu olusturmaya calisiyorlar. Mesela ornek veriyim. Istanbulda soguk havanin oldugu renk bi anda erzuruma kayiyor. Dengesizlik var. Bana kalirsa ayin 25 inden once elle tutulur bir kar olmaz ve hop oturup hop kalkip yersiz yere beyin yormaya cok degmez. En az 10 gun gecmesi lazim. Bazi seylerin negatifte oldugu asikar.

Haklısınız gfs'e maalesef güvenemiyoruz ama en azından kafamızda bir taslak oluşuyor sistemle ilgili. Ecmwf'nin radarına girmiş sayılır, gfs gibi balon ab üretmekten pek hoşlanmadığı için bize son sözü o söyleyecektir büyük ihtimal .Takibe devam edelim, takip edecek sistem olması bile iyi geldi :)

• GFS nin iki sıcak çıktısına hemen korkmayın.Sıcak çıktıyı 2 3 güncelleme üst üste vermesi normal.Sabah güncellemesi bambaşka olacak.Diagramdan belli hala sıcak çıktı devam.

• Icimdeki ses gece modelinin kotu cikacagini soylemisti ki kotu hali bile istanbula ortalama bi yere 10 cm kar yagdirir.Sabah modeli de inadina cok guzel cikacak demisti 50-60 cm kar kadar olur seklinde hissim bu minvaldeydi.Hadi bakalim olacak mi iyi geceler