HF Ekonomi Hattı

• https://www.aa.com.tr/tr/dunya…abilir-aciklamasi/1850613

Dünyaca ünlü otomobil markası Renault Covid-19 pandemisi sebebiyle zor günler geçirdiğini ve belki de kapanabileceğini söylemiş Fransa Ekonomi Bakanı.

5 milyar avro mali destek talep edilmiş. Bu kaosu atlatacaklardır fakat daha kötü olan AB pazarında otomobil satışlarının %76 azalması.

Maalesef bu azalmadan ülkemizde dolaylı yönden etkilendiği için bu kötü durum bizleri de etkiliyor.

Haber içeriğinde şöyle birşey dikkatimi çekti, Renault'un elektrikli araç piyasasında önemli stratejileri olmasından kaynaklı bu sorunların üstesinden gelebileceği aktarılıyor.

Dünya üzerinde teknolojiyi takip etmek, bununla yarış halinde olmak şirketleri ayakta tutan konulardan biri.

Ülkemizin de bu elektrikli araç üretimi konusunda adım atmasının ne denli önemli olduğunu burdan anlayabiliriz.

Sadece otomobil sektöründe değil her sektörde global düşünüp o makas aralığında yarışta olursak ekonomik sıkıntı çekmeyeceğimiz aşikar.

İlerleyen süreçte inşallah diğer sektörlerde de bu tür atılımlar atarız.

• Altın alım satımındaki vergi nasıl olacak ? Örneğin 10 gram altın alsam bankada ki altın hesabım üzerinden bana yansıması ne olacak?

satarken paranıza yansıyor ancak bunun altına geldiği ile ortada haberler dönüyor ama sadece dolara geldi büyük ihtimalle altına vergi geçen 1000/2 gelmişti

• Banka sigorta ve muamele vergisi ( BSMV ) binde 2 den yüzde 1 'e çıkatılmış. Yani 10 gram altın alım - satım yaptığınız da miktarın yüzde 1' i vergi olarak hesabınızdan kesilmiş olur.

sadece satılınca değil mi hocam bir de sadece bizim ülkede mi geldi yoksa dünya da mı böyle

• Alım işlemlerinde uygulanacak arkadaşlar BSMV de yapılan düzenleme, satış işleminde herhangi bir oranda kesinti olmayacak

Örnek; TL ile döviz alımlarında , TL ile altın alımlarında , satışlarda ise kesinti yok

• Kuveyttürkte hesabın var, sabahki uyarıda altın alımlarında binde 2 oranında vergi olacağını ve 100gr üstü altın alımında da hesaba ertesi gün geçeceği yazıyordu. Sabah sabah moralim bozuldu. Bayramda jest yapılması gerekirken olana bak. Böylece günlük altın al sat işleminin önüde büyük oranda kesilmiş oldu.

• Maksat günlük al satı engellemekse ,alış ve satış valörlerine bir sınır getirilir , olur biterdi. Örneğin alış-satış valörleri arasında maksimum 1 veya 2 gün varsa % 1 vergi olacak gibi . Ya da gramaj sınırı getirilirdi. 40 gr altı için geçerli değildir gibi. Ben kısa vadeli al sat yapmıyorum , biriktiriyorum ama bu vergiden etkileneceğim. Sanki amaç al satı engellemek değil de , direkt vergi almak gibi geliyor bana.