HF Ekonomi Hattı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Borsada sadece kağıt mı alıyorsun. Örneğin, ASELS şuan 29.48 bundan 10 tqne alsam 294,8 tl mi ödüyorum. Ve bu işi internet bankacalığından yapabiliyor muyuz? Yoksa baska yöntemler mi var?

• Borsada sadece kağıt mı alıyorsun. Örneğin, ASELS şuan 29.48 bundan 10 tqne alsam 294,8 tl mi ödüyorum. Ve bu işi internet bankacalığından yapabiliyor muyuz? Yoksa baska yöntemler mi var?

Hayır.Borsa da kağıt alınır,emtia alınır,ülke paraları alınır yani siz neden kazanabileceğinizi düşünüyorsanız onu alabilirsiniz. Asels hesabın doğru lakin bunun bankaların kendi makasları var yani bankadan bankaya değişiyor komisyon alıyorlar asels 29.48 demişsin mesela onu 30,5/31 e falan alırsın gibi satış da da aynı. İnternet bankacılığından yapılıyor ama araştır biraz bazı bankalar çok komisyon kesiyor benim burda banka ismi vermem yanlış olur biraz araştır en az makas olan bankadan yatırım hesabı açabilirsin.

• Hayır.Borsa da kağıt alınır,emtia alınır,ülke paraları alınır yani siz neden kazanabileceğinizi düşünüyorsanız onu alabilirsiniz. Asels hesabın doğru lakin bunun bankaların kendi makasları var yani bankadan bankaya değişiyor komisyon alıyorlar asels 29.48 demişsin mesela onu 30,5/31 e falan alırsın gibi satış da da aynı. İnternet bankacılığından yapılıyor ama araştır biraz bazı bankalar çok komisyon kesiyor benim burda banka ismi vermem yanlış olur biraz araştır en az makas olan bankadan yatırım hesabı açabilirsin.

Teşekkür ederim

• Kısa vadeli beklentim 30 dolar seviyelerinden 20 dolar seviyelerine düşmesi sebebi ise bugün yapılan yeni kontratlar. 4 saatlik grafiklerle takip ettiğim WTI, saat 16 da açılan yeni mumda 34,33 dolardan 33,70 civarına geriledi. Aslında burda bazı insanlarla ayrıştığımız bazı durumlar var, bazı insanlar bu ay sonuna kadar WTI petrolünün 17 dolar civarına gerileyeceğini düşünüyorlar ben bu kadar düşüş beklemiyorum 25-28 dolar civarına gerileyebilir. ( O kişilerin düşüş beklentisi Covid-19 virüsünün ABD'yi bu ay sonuna kadar daha da etkileyeceği ve kaos ortamının giderek genişleyeceğini düşünüyorlar)

Orta vadeli beklentimiz haziran ayının sonunda yani 30'u gibi tüm dünyada çarkların yeniden çalışacağını düşündüğümüzden WTI petrolünün 40 dolar bandına tekrardan yükselmesi.

Uzun vadeli bir yatırımım yok maalesef, çünkü WTI uzun vadeli yatırımı bizim gibi insanlar için uygun değil şahsi fikrim.

Ayrıca şunu belirtmek isterim yukarıda yazdıklarım KESİNLİKLE yatırım tavsiyesi değildir.

• Arkadaşlar tekrar merhaba. Ufak ufak borsaya atılmak istiyorum. Hiç denemedim daha önce ama ufak miktarlara tecrübe kazanmak istiyorum. Makas aralığının az oldugu hangi bankayı kullanabilirim. Veya daha farklı yöntem var mı? Özelden de yazabilirsiniz teşekkürler.

• Bist güne % 0.19 düşüşle 102.453 puandan başladı. Dolar 6.79 euro 7 42 yatay seviyede işlem görüyor. Altın gr 378 Tl b. Petrol 35 doların altında...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• https://www.aa.com.tr/tr/dunya…abilir-aciklamasi/1850613

Dünyaca ünlü otomobil markası Renault Covid-19 pandemisi sebebiyle zor günler geçirdiğini ve belki de kapanabileceğini söylemiş Fransa Ekonomi Bakanı.

5 milyar avro mali destek talep edilmiş. Bu kaosu atlatacaklardır fakat daha kötü olan AB pazarında otomobil satışlarının %76 azalması.

Maalesef bu azalmadan ülkemizde dolaylı yönden etkilendiği için bu kötü durum bizleri de etkiliyor.

Haber içeriğinde şöyle birşey dikkatimi çekti, Renault'un elektrikli araç piyasasında önemli stratejileri olmasından kaynaklı bu sorunların üstesinden gelebileceği aktarılıyor.

Dünya üzerinde teknolojiyi takip etmek, bununla yarış halinde olmak şirketleri ayakta tutan konulardan biri.

Ülkemizin de bu elektrikli araç üretimi konusunda adım atmasının ne denli önemli olduğunu burdan anlayabiliriz.

Sadece otomobil sektöründe değil her sektörde global düşünüp o makas aralığında yarışta olursak ekonomik sıkıntı çekmeyeceğimiz aşikar.

İlerleyen süreçte inşallah diğer sektörlerde de bu tür atılımlar atarız.

• Altın alım satımındaki vergi nasıl olacak ? Örneğin 10 gram altın alsam bankada ki altın hesabım üzerinden bana yansıması ne olacak?

• Altın alım satımındaki vergi nasıl olacak ? Örneğin 10 gram altın alsam bankada ki altın hesabım üzerinden bana yansıması ne olacak?

satarken paranıza yansıyor ancak bunun altına geldiği ile ortada haberler dönüyor ama sadece dolara geldi büyük ihtimalle altına vergi geçen 1000/2 gelmişti

• Banka sigorta ve muamele vergisi ( BSMV ) binde 2 den yüzde 1 'e çıkatılmış. Yani 10 gram altın alım - satım yaptığınız da miktarın yüzde 1' i vergi olarak hesabınızdan kesilmiş olur.

• Banka sigorta ve muamele vergisi ( BSMV ) binde 2 den yüzde 1 'e çıkatılmış. Yani 10 gram altın alım - satım yaptığınız da miktarın yüzde 1' i vergi olarak hesabınızdan kesilmiş olur.

sadece satılınca değil mi hocam bir de sadece bizim ülkede mi geldi yoksa dünya da mı böyle

Einmal editiert, zuletzt von Furkan7878 ()