HF Ekonomi Hattı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocam öz üretim ama katma değerli öz üretim. Teknoloji , silah , makine , araç gibi. Bütün sene kendi üretimimizle giyim üretsek kaç para ihracat olur.

o yüzdende sanayi ve önemli alanlar dedim ya hocam demek istediğimi anlamşsınızdır, yoksa kıyafetle ekonomimi düzelir:) Hatta şöyle parantez açayım hammadde üretiminde level atlamamız lazım..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Sanayi demişken de , montaj fabrikalları değil , komplike üretim tesisleri kurmamız lazım. Bu bağlamda vw nin manisa da kuracağı fabrikaya istihdam olarak sıcak baksamda , yine başkasının montaj tesisi olacağı için mesafeliyim. Şimdi nasıl kurmakta naz yapılıyorsa , yarın en ufak sorunda kapatıyoruz diyecekler. Başkasının parasıyla düğün olmaz.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• Özgür hocam has adamdır. Merkez Bankası rezervleri bu zihniyet sebebiyle azaldı.

Severim ben de kendilerini takip etmek isterseniz YouTube'da kendisi kanal açtı videolarını izleyebilirsiniz.Ben de yeni buldum sayılır 1 tanesini izleme fırsatım oldu.

Mahfi Eğilmez'i de severim bu arada.

• Biz üretimimizi yurtdışından getirttiğimiz hammadde ve aramalıyla sağlıyoruz.1930'lu yıllardaki gibi uygulanan ithal ikameci politakayı olabildiğince yerli ürün üreterek ve üretimi aksatmayarak sağlamalıyız.Bu hemen olacak bir şey değil ama şu ortalık düzelsin hemen altyapıyı kurma çalışmaları yapılmalı.

• Severim ben de kendilerini takip etmek isterseniz YouTube'da kendisi kanal açtı videolarını izleyebilirsiniz.Ben de yeni buldum sayılır 1 tanesini izleme fırsatım oldu.

Mahfi Eğilmez'i de severim bu arada.

Bende video attıkça izliyorum, en son dün akşam video yükledi onu da izledim.

Ülkece üzülmemiz gereken konu bu tür kendi alanında uzman kişilerin TV kanallarına çıkmak istememesi. 2017 yılından beri çıkmıyor hiç bir kanala, sebebi ise yaptığı açıklamalar yüzünden İMF'nin adamı veya Amerikan uşağı yaftasının vurulması. Çünkü biz anlatılanları dinlemeyi uzun zamandır bıraktık. Eğer anlatılan bizim lehimize değilse karalayıp yok etmek istiyoruz.

• DPT nin tekrar kurulması en büyük isteklerimden birisidir.2001 raporundan ; DPT bölgeler arası göçün önlenmesi için bölgesel kalkınmaya önem verilmesi, başta tarım kesimine dikkat edilmesi gerektiğini de söylüyor. Ancak kurum bunu söylediğiyle kalıyor. Zira 2000 yılında 10 milyon olan İstanbul nüfusu 2019 yılı itibariyle 15 milyonu geçmiş durumda. 1950 yılında nüfusun yüzde 7,5’i İstanbul’da yaşarken, 1965’de bu oran yüzde 8,3’e çıkıyor. 1980’den sonra ise plansız büyüme politikalarıyla ivmelenen oran 2000’de yüzde 14’e yükseliyor. Bugün ülke nüfusunun yüzde 18,3’ü tek bir ilde toplanmış durumda. Uzmanlara göre haftaiçi bu oran yüzde 25’e yani 20 milyona yaklaşıyor. DPT’nin uyarılarının aksine ekonomi de tek merkeze endeksli hale getirildi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülke ihracatının yüzde 42’si İstanbul’da. TÜİK verilerine göre nüfus yoğunluğu olarak tanımlanan kilometrekareye düşen kişi sayısı İstanbul’da 2 bin 900, Türkiye ortalaması ise sadece 107.

Olası bir İstanbul depreminde ekonomik sonuçlar çok büyük olacaktır...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bende video attıkça izliyorum, en son dün akşam video yükledi onu da izledim.

Ülkece üzülmemiz gereken konu bu tür kendi alanında uzman kişilerin TV kanallarına çıkmak istememesi. 2017 yılından beri çıkmıyor hiç bir kanala, sebebi ise yaptığı açıklamalar yüzünden İMF'nin adamı veya Amerikan uşağı yaftasının vurulması. Çünkü biz anlatılanları dinlemeyi uzun zamandır bıraktık. Eğer anlatılan bizim lehimize değilse karalayıp yok etmek istiyoruz.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış.Maalesef işin ehli olan insanlara kulak asmadığımız için bu haldeyiz.

• DPT nin tekrar kurulması en büyük isteklerimden birisidir.2001 raporundan ; DPT bölgeler arası göçün önlenmesi için bölgesel kalkınmaya önem verilmesi, başta tarım kesimine dikkat edilmesi gerektiğini de söylüyor. Ancak kurum bunu söylediğiyle kalıyor. Zira 2000 yılında 10 milyon olan İstanbul nüfusu 2019 yılı itibariyle 15 milyonu geçmiş durumda. 1950 yılında nüfusun yüzde 7,5’i İstanbul’da yaşarken, 1965’de bu oran yüzde 8,3’e çıkıyor. 1980’den sonra ise plansız büyüme politikalarıyla ivmelenen oran 2000’de yüzde 14’e yükseliyor. Bugün ülke nüfusunun yüzde 18,3’ü tek bir ilde toplanmış durumda. Uzmanlara göre haftaiçi bu oran yüzde 25’e yani 20 milyona yaklaşıyor. DPT’nin uyarılarının aksine ekonomi de tek merkeze endeksli hale getirildi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülke ihracatının yüzde 42’si İstanbul’da. TÜİK verilerine göre nüfus yoğunluğu olarak tanımlanan kilometrekareye düşen kişi sayısı İstanbul’da 2 bin 900, Türkiye ortalaması ise sadece 107.

Olası bir İstanbul depreminde ekonomik sonuçlar çok büyük olacaktır...

Siz yazdıktan sonra biraz araştırdım ne kadar kapsamlı işletildiğini, keşke kapanmasaymış.

Fakat okurken hakkında yazılanları şöyle birşey gözüme ilişti, DPT bakanlar kurulunun esasları doğrultusunda hareket eder yazıyordu. Bu sebeple şu anda kabinede bir kaç bakanımız hariç görevlerini layıkıyla yapan bakan sayımızın azlığından eski işlevsel halini uygulayacağını pek sanmıyorum. Doğru bir planlama ile mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

• @4 Şubat üniversitede bulunan birisi olarak DPT nin sağladığı projelerle üniversitelerde sağlam destekleniyordu ve DPT projeleri sayesinde önemli cihazlara kavuşuyordu üniversiteler..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• DPT nin en önemli yapısı özerk oluşu ve konusunda uzman kişiler ve bilim insanlarını birarada tutmasıydı.99 depremi sonrasında ; 1999’daki Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra bilim insanları Kuzey Anadolu fay hattının yakın zaman içinde İstanbul’u vuracağına dikkat çektiler. Buna ilişkin olarak DPT de hazırladığı kalkınma planlarında hükümetleri uyardı. DPT’nin uyarılarından en dikkat çekeni ise 1999 depreminin ekonomiye verdiği hasarın nedenlerine ilişkindi. Buna göre yüzde 52’si deprem risk bölgesi olan Türkiye’de sanayi ve nüfus tek bir bölgede toplanmamalı, hele hele bu bölge asla İstanbul olmamalıydı. Zira aksi durumda yaşanan felaketleri ülke 1999’da acı şekilde yaşamıştı. Ancak devlet kurumunun hükümete uyarısı dinlenmedi. DPT depremin ardından hazırladığı kalkınma planında şöyle diyor; “Bölgelerarası göç sorun olmaya devam etmektedir. Bölgelerarası göçün yanında, aynı bölgede kırsal yörelerden kentlere doğru da bir göç yaşanmaktadır. Göçün olumsuz etkileri, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’e ilave olarak Adıyaman, Antalya, Diyarbakır, Batman ve İçel illerinde ağırlıklı olarak hissedilmektedir”.

• Bist güne 99.858 puanla %0.30luk bir düşüşle başladı. 97500-103.000 kanalında uzun süre git gel yaparız gibi gözüküyor. Dolar ve Euro da ise düşme devam ediyor dolar 6.96 euro 7.53.Altın gr. 3.84 TL b. Petrol 29.48usf ile yatay durumunu korumaktadır...

• Bist güne iyimser bir bakışla %1.22 artarak 100.401 puanla açıldı.Yabancıların bu kadar yoğun bir çıkış yaptığı dönemlerde 100 bin barajı üstünde kalması çok önemli.Yerli yatırımcı gurubunun artması sevindirici bir durum.Eskiden olsa bu kadar satışla birlikte 80.000 li puanları çoktan bulurduk.Bu dirençte önemli bir unsur da BES ler.Bünyelerindeki fonlar sayesinde yerli yatırımcının piyasadaki yüzdesini arttırıyor.Özellikle genç-orta yaş gurubuna tavsiyemdir Bireysel Emeklilik Sözleşmesini.Her sene %25 devlet katkısı ile desteklenen bir sözleşme.Döviz ise dolar 7 tl altında kalmaya devam ediyor 6.91 euro 7.47.Altın 386 tl b.petrol ise 31.98 dolar ile bir artış gösteriyor.Arabistanın musluğu kapatması etken oldu...

• Prof.Dr.Özgür Demirtaş hocamız bono , tahviller ve eurobonlarla alakalı bilgi vermiş.Yani devlet iç borçlanma senetleriyle alakalı bilgiler vermiş.Birilerinin mazeret olarak sığındığı faiz lobisiyle alakalı da bilgi vermiş.Gerçekleri söylemiş.Kısa ve bilgilendirici bir video.:)

• Bist haftaya % 1.13 artışla 100.898 puanda merhaba dedi. Dövizde ise dolar 6.87 euro 7.44 le düşüşüne devam ediyor. Altın gr 389 TL b. petrol 33.83. Negatif değerlerden 31.14 dolara gelen amerikan petrolü için Trump seçimler için iyi puan aldığını düşünüyorum...

• swap anlaşması olacak ve dolar ilk etapta 6,00-6,20 bandına doğru çekilecektir. eğer süreç gelecekte iyi yönetilirse 6 liranın altında dolar göreceğiz. borsa bu süreçte 160-180 bin civarlarını görecektir. doları olan bozup borsada sağlam kağıtlara girerlerse en az yüzde 40 kazanç sağlayacaklardır.

swap anlaşması ingiltere ve japonya ile yapıldı. dolar 6,80'in altına geldi. yarın düşüş devam eder borsada temel kağıtlarda ciddi yükselişler görebiliriz.

https://www.memurlar.net/haber…tu-iste-dusme-sebebi.html

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...