Beyaz Kış Bitmedi... 27 Şubat'ı Bekleyin...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mini buzul cagi olayini bircok yazili sozlu kaynaktan arastirdim. Gercek miiii?😮Sasirdim su an. Oyle bir caga girdiysek bundan sonra kislar daha uzun yasanacak.

• Görüştüğüm birkaç astronomi profesörü da bu bilgiyi doğruladılar. Güneş aktivitesi son 11 yılın minimum seviyesinde. Adım adım Dünya'nın ortalama sıcaklıkları düşecek. Küresel ısınma ortalama sıcaklığı 1 derece artırmıştı. Aldığım bilgiye göre 2050 yılına ulaştığımızda Dünyada ortalama sıcaklık, 2020 yılına göre 2 derece düşmüş olacak. Kısacası Mini Buzul Çağı geliyor.

Bunu bu yıl doğrulayacak verilere henüz ulaşabilmiş değilim. Konuyla gayet ilgiliyim ama kanıtlar çok önemli.

• Çanakkale üniversitesi Astronomi bölümünden bir profesör hocamız söyledi. Yabancı bilim insanlarından da bu tarz haberler geliyor.

Bu konuda geçen yıl yayımlanan bir makale var. Çalışmayı orjinal dilinde okudum evet solar minimum önemli bir veri ama tek başına ne derece etkili orası tartışılır. Teori ne zaman ki pratikle bağdaşır ona dair işaretler verir o zaman bilimsel değeri artar. Şu anda beklemedeyiz.

• Bu konuda geçen yıl yayımlanan bir makale var. Çalışmayı orjinal dilinde okudum evet solar minimum önemli bir veri ama tek başına ne derece etkili orası tartışılır. Teori ne zaman ki pratikle bağdaşır ona dair işaretler verir o zaman bilimsel değeri artar. Şu anda beklemedeyiz.

Yıl yıl ortalama sıcaklıklar ortaya çıkınca belli olur dediğiniz gibi. İstatistik gerek

• Hocam bu kış ao ve nao nün pozitif seyretmesi, hatta son yılların rekorunu kırmasını neye bağlıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla bu yıl kuzey buz denizinde de buz miktarı önemli ölçüde arttı. Acaba doğa küresel ısınmaya karşı kendi tedbirlerini mı alıyor.

Doğanın tedbiri değilde Allah’ın takdiri demek lazım. Bazı meteorolojik olaylarda kendi kar, yağmur sevdamıza ters çıktılarla karşılaşınca da sanki karın yağmurun oluşması için ortaya çıkan sebepler bu işi kendileri yapıyormuşcasına o oluşumlara sert tepkilerde söylenebiliyor. Yapmamak lazım. Allah’ın dilediği neyse o oluyor diyerek , nasipten ötesi yokmuş demeli!

• Bu sizin dediğiniz tahmini futbol sitelerinde yapıyorlar 1.20 garanti oranla hem para da kazanırsınız boşverin hava işlerini bunlar yorar insanı.

1.20 oran 10 kerede 1 kere gelmez tahminde öyle olursa insanı cezbeder tersi olursa kabak tadı verir

• 1.20 oran 10 kerede 1 kere gelmez tahminde öyle olursa insanı cezbeder tersi olursa kabak tadı verir

Esat33 okuduğunu anlama probleminiz yok değil mi? Diyorum ki ben uzun vadeli tahmin yapıyorum kısa vadeli tahmin yapmıyorum. O yüzden tutarlılığı düşük olur zaten. Milleti cezbetsin diye tahmin yapmıyorum. Yaşım 45 en az 38 senedir aklım erdiğinde hava olaylarına kafa yorarım. Her zaman uzun vadeli tahmin beni çekmiştir. Yukarıda dedim ki madem tahminler tutmuyor diyorsunuz o zaman 48h öncesinde yapılan tahminlere bakın onlarda tutarlılık %90 dır. 10 kerede 9 kere gelir. Boşverin bizim tahminleri belli ki yormuş sizi. Şimdi anladiniz mi bakın aynı şeyi bana iki mesajda açıklatmak durumunda kaldınız gördünüz mü?

• Bende onu diyorum o zaman herkez yapar bir farklı olmalı en azından tutarlılık anlamında burada tahminlere bakıp umutlanan sonra sinirden tırnaklarını yiyen insanlar var wildleo1907

• Bende onu diyorum o zaman herkez yapar bir farklı olmalı en azından tutarlılık anlamında burada tahminlere bakıp umutlanan sonra sinirden tırnaklarını yiyen insanlar var wildleo1907

Beğenmeyen takip etmez olur biter! Gidip Bünyamin Sürmeli 'yi takip etsin bu arkadaşlar. O gayet ihtiyatlı yorum yapıyor yanılmamak adına!

• Muhtemelen benden küçüksünüz o yüzden kardeşim diyeceğim. Bak kardeşim sen diyorsun ki bir farkınız olsun. Şimdi belli ki bu konularda oldukça yenisin bir kere o anlaşılıyor. Bu meteoroloji tahmini futbol tahmini gibi birşey değildir. 384h+ tahminlerde tutarlılık olasılığı (bilgisayarlı modellemeleri kastediyorum işkembeden sallamayı değil) %15 ler civarına kadar geriliyor. O yüzden bu tahminlerde farklı olmak öyle hiç kolay değil. Bunu bilen profesyoneller bu topa o yüzden girmezler. Bizler amatör gönüllü tahminciler de her zaman atlamayız. Yılda 3 bilemedin 4 kez uzun vadeli tahmin yaparım 1 tanesini tutturursam kendimi başarılı sayarım. Kimsenin de beni takdir etmesini beklemem çünkü ben ve buradaki diğer yazarların inan bana takdir edilmek gibi bir kaygısı yok. Benim twitter hesabım var bugüne kadar burada yaptığım tahminlerle ilgili kaç tweet atmışım bir bakın isterseniz.

Şimdi farklı olun diyorsun tamam olalım ama malzeme bu eldeki kaynaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bekledigim sistemden 17 gün önce konu açmışım tarihe dikkat çekmişim. 17 gün....

Haydi hayırlı akşamlar...

• Hocam 2 faktör var o konuda fikrinizi almak isterim?

1.Şu günlerde yaşanan Dennis kasırgasının basınç dizilimlerine etkisi?

2.Gfs gefs cmc fnmoc wave 1 derken 10 gün kala ecmnin hala wave2 de ısrar etmesi?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Muhtemelen benden küçüksünüz o yüzden kardeşim diyeceğim. Bak kardeşim sen diyorsun ki bir farkınız olsun. Şimdi belli ki bu konularda oldukça yenisin bir kere o anlaşılıyor. Bu meteoroloji tahmini futbol tahmini gibi birşey değildir. 384h+ tahminlerde tutarlılık olasılığı (bilgisayarlı modellemeleri kastediyorum işkembeden sallamayı değil) %15 ler civarına kadar geriliyor. O yüzden bu tahminlerde farklı olmak öyle hiç kolay değil. Bunu bilen profesyoneller bu topa o yüzden girmezler. Bizler amatör gönüllü tahminciler de her zaman atlamayız. Yılda 3 bilemedin 4 kez uzun vadeli tahmin yaparım 1 tanesini tutturursam kendimi başarılı sayarım. Kimsenin de beni takdir etmesini beklemem çünkü ben ve buradaki diğer yazarların inan bana takdir edilmek gibi bir kaygısı yok. Benim twitter hesabım var bugüne kadar burada yaptığım tahminlerle ilgili kaç tweet atmışım bir bakın isterseniz.

Şimdi farklı olun diyorsun tamam olalım ama malzeme bu eldeki kaynaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bekledigim sistemden 17 gün önce konu açmışım tarihe dikkat çekmişim. 17 gün....

Haydi hayırlı akşamlar...

1987 kışında tüm sınavlarım iptal olduğundan beri hava tutkunuyum. Yazılarınızda çocukluğunuzdan beri gelen hava sevgisi ve tutkusunun her zaman hissederek zevkle takip ediyorum. Heyecanınızın ve yapıcı yaklaşımınızın hiçbir zaman kaybolmaması dileğimle. Bilimin buraya gelmesinde her zaman yapıcı eleştiriler rol alırken bir o kadarda karanlık eleştiriler geriye götürmeye çalışmıştır tarihte.