• 7-8 OCAK SOĞUK CEPHE VE DEK ETKİSİNDE KAR YAĞIŞLARI

  Yarın akşam Azor yüksek basıncının doğuya kaymasıyla yurdumuza kuzeyden soğuk cephe inişi gerçekleşecektir. Soğuk cephenin gelişiyle sıcaklıklar hıza düşüşe geçecek ve Marmara ile Batı-Orta Karadenizde ilerleyen saatlerde de İç Ege, İç Anadolunun batısı-kuzeyi ve Doğu Karadenizde de kar yağışları başlayacaktır. Soğuk cephe gelmeden önce Akdeniz'de oluşan ve doğuya ilerleyen bir siklon olduğu için yarın akşam eşzamanlı olarak Göller Yöresi, Toroslar, Karaman-Konya hattı, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve G.Doğu Anadoludanda Şırnak'ta şiddetli kar yağışları görülecektir.


  g7b8I7.gif


  Cephe yağışının İstanbulda en çok Cumartesi gecesi 00:00-03:00 arasında etkili olması bekleniyor. Bu saatlerde 850 mb'da -10 girişi olduğunu görüyoruz. Sıcaklık kıyı hattında dahi yarın 21:00 gibi 1-2 derece bandındayken ilerleyen saatlerde cephe yağışının getireceği düşey akımla birlikte -1 dereceye kadar düşecektir. Yani akşam 8-9'da yağan karlar tutmazken gece 12'den sonra yağan her kar tutmaya başlayacak.


  kAC2QZ.gif


  dMtcYS.gif


  500 mb'da -39 girişi olduğundan dolayı yer yer şimşek aktivitesi de olabilir.


  CQ88vB.gif


  Soğuk cephe yağışından sonra cumartesi günü DEK yağışlarıda görülecek. DEK'lerde gayet iyi olan SKIRON modeli cumartesi günü akşam saatlerine kadar İstanbula hafif kuvvette DEK'ler öngörmüş. Bu bantların karayelden dolayı daha çok Anadolu Yakasını vurması beklenmelidir. İstanbul'dan doğuya doğru gittikçe Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın; DEK'lerin şiddetl artacak. Batı Karadeniz kıyılarında 15-30 cm arası kar örtüsü görülebilir.


  072.geoprec.png


  Soğuk cephenin cumartesi sabahına kadar bırakacağı kar miktarı ise şu şekilde(Edirne ve Gelibolu Yarımadası beklentiyi düşük tutsun):


  pdpGDv.gif


  Doğu Karadenize gelecek olursak cumartesi günü önce cephenin sonra DEK'lerin etkisi altına girmeye başlayacak ancak pazar sabahı onları bu sefer 500 mb'da -42 derece çekirdekli ULL bekliyor olacak. Kıyaslama için Mart 87'de İstanbulda hayatı felç eden ULL -45 dereceydi.


  6agami.gif


  ULL döndükçe çok şiddetli kar sağanakları Doğu Karadenizi dövmeye başlayacak. Yağışlara gökgürültüleri de eşlik edecek. Ordu, Giresun , Rize, Trabzon ve Artvin şehir merkezlerinde bile hayat durma noktasına gelecek. Tavan yüksekliği 9-10 km'yi bulan Kümülonimbuslar oluşabilir. Dağ, tepe yamaçlarında oturanlar çığ tehlikesine karşı dikkat etmeliler. Zira Doğu Karadeniz'i yükseklerinde en az 60 cm kar yağışı görülecek. Trabzon 30 cm , Ordu-Giresun 30-35 cm civarı, Rize 40-45 cm ve Hopa 50 cm üstü kar alacak. Sinop ve Samsun malesef boşlukta kalabilir. Bu iki şehirde de 10-15 cm civarı örtü olası.

  Doğu Karadenizdeki ULL pazar akşamı etkisini kaybetsede DEK'ler pazartesi sabahına kadar devam edecek.

  Dipnot olarak: Düzce'nin doğusunda da 50 cm civarı kar yağışı öngörülüyor. Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerinde oturanlar dikkatli olsun.

  Cumartesi ve pazar geceleri Türkiye'nin büyük bölümünde buzlanma ve don tehlikesi var.

  nUtQv7.png