🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vaka sayısını gizleyen ölü sayısını da gizler, nedeni de belli, salgını kötü yönetmedik bakın ölü sayımız diğer ülkeler kadar çok değil demek için :)

Kendine yazık eder devlet. insanlarda ölüm korkusu yok ki zaten akşama kadar başlıkta her şehirde su kadar ölü oluyor diye yazılıyor bı kaç gün aşırı yazılırsa belki ölüm korkusu başlar. Buda devletin işine gelirdi normal olarak yani.

• Kütahya'nın Emet ilçesinde vaka sayısındaki artış nedeniyle 4 mahalledeki 82 sokak ve cadde, 14 gün karantinaya alındı.

Bakın bu 4 mahalle ,82 sokakta da işi gücü olanlar , ekmeğinin derdinde emekçi vatandaşlar vardı. Ne oldu ? İş içinden çıkılmaz bir hal alınca ,zor oyunu bozdu. Kimse ekonomi diyemedi. Emin olun orada da esnaflar ,borçlular var.

Zorun oyunu bozduğu günler yakın maalesef . Kapanma lazım derken kimse beni veya isteyenleri ergen sınıfına veya yan gelip yatma derdinde olanların sınıfına koymasın. Başta da belirttim kapanma olursa bu durumdan çok etkilenirim. Bakmakla yükümlü olduğum 5 kişilik ailem , borçlarım var. Babamızın parası ile evde yatarak netflix ten dizi seyretme derdinde değilim.

Tek derdim sevdiklerimle sınanmamak üzülmemek. Nasıl bu kadar ekonomici olabiliyorsunuz ? Hiç mi çevrenizde bir yakınınız hasta değil ? Hiç korkmadınız mı?

Bir süre kapanma ve ardından tedbirlerle bu kışı daha az vaka daha az vefat ile atlatabiliriz.

Arkadaşlar benim de ekonomim kaybetmemek üzerine , ama para değil , sadece sevdiklerimi.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• Çok güzel yazmıssınız ve tabıkı insanı duygularınız ön planda ama bakın bankalar salgının ilk çıktıgı donemde verdıgı destek kredılerını bıle gerı almaya basladı.bankaya cesıtlı kredısı olanlar ne yapacaklar pekı?odeyemedıgın zaman katlanarak ıcra takıbı baslatacaklar..tamam kapatalm ulkeyı.faturasını kım nasıl ödeyecek?bakın ben ve esım kamu calısanayım lakın sadece kendımı dusunememkı.su an hiç bır ulke tam kapatma yapmadı ve yapamazda..dusunun almanya ekımomısı bızım kat br katımız ama olmuyor ıste..tek care maske mesafe ve evde kalmak mumkun oldugunca.

• Çok güzel yazmıssınız ve tabıkı insanı duygularınız ön planda ama bakın bankalar salgının ilk çıktıgı donemde verdıgı destek kredılerını bıle gerı almaya basladı.bankaya cesıtlı kredısı olanlar ne yapacaklar pekı?odeyemedıgın zaman katlanarak ıcra takıbı baslatacaklar..tamam kapatalm ulkeyı.faturasını kım nasıl ödeyecek?bakın ben ve esım kamu calısanayım lakın sadece kendımı dusunememkı.su an hiç bır ulke tam kapatma yapmadı ve yapamazda..dusunun almanya ekımomısı bızım kat br katımız ama olmuyor ıste..tek care maske mesafe ve evde kalmak mumkun oldugunca.

Bu tedbirlere en çok uyan benim. Ben ve eşimin karantina süresi 14 gün önce bitti. 5 kişilik ailemden sadece ben dışardayım. Geri kalan dört kişi yaklaşık 20 gündür hiç dışarı çıkmadı. Ben ve ailem kurallara ,tedbirlere sıkı sıkı bağlıyız.

Dediğiniz gibi benim ve sizin ailenizin kurallara uyması sonucu değiştirmedi. Toplum olarak bu işi beceremedik. Siz de aynısı yazdınız.

Peki beceremediğimiz maske ,mesafe , hijyen kuralında ısrar edelim mi? Sizce sonuç ne olur? Benim içinde para çok önemli. Benim de kredilerim var. Biliyorum ki hiç biride ertelenmez.

Çözüm bu uygulayamadığımız tedbirlerde ısrar etmek mi?

• zaten tama yakın bır kapanma surecıne gırecegız.gorunen koy klavuz ıstemıyor.ya sız de haklısınız.yazdıklarımıza da katılıyorum .aslında yukarı tukursen bıyık asagı tukursen sakal hesabı..bu arad ekomomı patronları da kapanmaya musade vermıyor.kapatırsanız soyle yaparız boyle yaparız dıye hukumete aba altından sopa gosterıyorlar..devletın ısı cok cok zor.yaptırımlar cok cok katı olmalı.kuzey kore mısalı bır ıkı ay yasaklar uygulanabılınse cok yolkat ederız..bır de soyle bır sey var.dıyelımkı vaka sayısı 100 e dustu.dunyada salgın tam gaz devan edıyorsa,tekrar ykselecek sayılar..kısır dongu gıbı dusunun..aman ne bıleyım anlayın ıste.

• divane zaten sorunda bu hocam. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Korkuyor . Karar veremiyor.

Seçim yapmamız bile elimizde değil.

Bu süreç herkesi çok yıpratacak. Hem ekonomik olarak ,hem de manevi olarak.

Açıkçası ben çok yıprandım. Önümüzde ne kadarlık bir süre var bilmiyorum. Sorumluluk sahibi her insanında yıprandığını düşünüyorum.

İnşaallah rabbim bize bu manevi gücü verir .

• Ozaman ,devlet,kredileri ertelemeli,faturalari dondurabilmeli,cek ödemelerini dondurabilmeli,dolar kurunu da dengelemeli vs.... Milyonlarca insan,ödeme yapamazken,bir önceki kapatmadan halâ borçluyken,ekonomik düzeltmeleri yapabileceksinki, adil bir çözüm olsun..Kapatıldı daha önce, şimdiki durum nedir peki? kapa ,ac kapa aç mi dır çözüm? Kapattı daha önce, ne oldu yani?Dünya kapandı da ne oldu?Tablo,ortada dünyada...Yeterince net degilmi sonucu..

Kapatmak yada vs.. aşı, türkiyeye acilen gelmeli, kurallara uymayanlara da cezaları 2,3 katına çıkartıp,evden eve ziyaret ve party muhabbetlerini bitirmeli...Taksim meydaninda, maskesiz gezenleri herkes görüyor medyada,her ay ev partilerinde yakalananlara oluyor,900 tl para cezası kesilmekle olmuyor demekki, cezayi 2 yada 3 katına çıkartsınlar madem öyle..

Yüzbinlerce,işletmeyi,fabrikayı,üretimi durdurmak, avrupanın, abdnin göze alamadığı bir konuyken ,bunu biz yapıp ve sonucundada, covid19un biteceği garantisini de verebiliyormuyuz acaba !

Dolar,altın,borsa haricinde ,ticaret yapıp ,para kazanmaya çalışan milyonlarca insan var..Herkese para haydan verilmiyor

• Ozaman ,devlet,kredileri ertelemeli,faturalari dondurabilmeli,cek ödemelerini dondurabilmeli,dolar kurunu da dengelemeli vs.... Milyonlarca insan,ödeme yapamazken,bir önceki kapatmadan halâ borçluyken,ekonomik düzeltmeleri yapabileceksinki, adil bir çözüm olsun..Kapatıldı daha önce, şimdiki durum nedir peki? kapa ,ac kapa aç mi dır çözüm? Kapattı daha önce, ne oldu yani?Dünya kapandı da ne oldu?Tablo,ortada dünyada...Yeterince net degilmi sonucu..

Kapatmak yada vs.. aşı, türkiyeye acilen gelmeli, kurallara uymayanlara da cezaları 2,3 katına çıkartıp,evden eve ziyaret ve party muhabbetlerini bitirmeli...Taksim meydaninda, maskesiz gezenleri herkes görüyor medyada,her ay ev partilerinde yakalananlara oluyor,900 tl para cezası kesilmekle olmuyor demekki, cezayi 2 yada 3 katına çıkartsınlar madem öyle..

Yüzbinlerce,işletmeyi,fabrikayı,üretimi durdurmak, avrupanın, abdnin göze alamadığı bir konuyken ,bunu biz yapıp ve sonucundada, covid19un biteceği garantisini de verebiliyormuyuz acaba !

Dolar,altın,borsa haricinde ,ticaret yapıp ,para kazanmaya çalışan milyonlarca insan var..Herkese para haydan verilmiyor

Hocam soru da bu zaten. Tamam kimseye para havadan gelmiyor.

Biz toplum olarak tedbirleri uygulayamadık. Kaale almadık. Düğünden , partiden, taziyeden ,piknikten, gezmeden geri kalamadık.

Devlet üstüne düşeni yapamadı hem uygulama hem cezai müeyyede olarak. o veya bu sebeple.

Sonuç olarak ne yapmamız gerekiyor ?

Bu gidişat nereye ? Sonuç ne olur ?

Aslında istenirse olur. Pandemi döneminde kredileri veren bankalar kamu kuruluşu değil mi? Bir kanun hükmünde kararnameye bakar.ertelemek.

Elektrik, su , doğalgaz , net , tv hepsine fatura erteleme ve taksitlendirme gelebilir.

İşsizşik ödeneğinde 15 yıla yakındır biriken para ,6 aylık kısa çalışma ödeneğinde bitmemiştir herhalde. Bu süreç bahara kadar uzatılabilir.

Kobilerin ,esnafların vergi borçları iptal edilebilir veya ertelenebilir. Ya da silinebilir. Silinebildiğini biliyoruz.

Kobilerin ve esnafların özel bankalara olan borçları ertelenir ve yeniden yapılandırılır. Cezai müeyyede görmeleri engellenir.

İş yerlerin de evden çalışmaya geçilebilir. İşe gitmek zorunda olanlar servislerde koltuklarda tek oturtulur. Çalışma hayatında mesafe sağlanabilir.

İşe minübüşle ,metrobüsle , tramvay ile gitmekte olanlar için kapasiteler ayarlanır ,mesafeler sağlanır. Hergün cenaze sayısı açıklayanlar bu işe fokuslanabilir.

Yani tedbir almayı istesek ve denetlesek olur. Ve buraya bir çok şey yazılabilir.

Tam kapanma olmazsa , ciddi bir kapanma ile işi gücü olmayanların sokaktan çekilmesi sağlanırsa sorunu hafifletebiliriz.

• Dünya Meteoroloji Örgütü, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina ve sokağa çıkma yasaklarına rağmen atmosfere yayılan ve küresel ısınmaya neden olan sera gazı salınımının rekor düzeylere ulaştığını açıkladı.

• Enfekte olup iyileşsem aşı olmayı düşünebilirdim. Enfekte olmadan aşı olmayı düşünmüyorum.

Bugüne kadar kendi irademle hiç bir aşı yaptırmadım. İlk okulda standart olan aşıları oldum mecburen.

Ne tetanoz ne kuduz aşısı yaptırmadım.

Aşı ile ilgili düşüncelerim net.

Ortaokulda istemeyerekte olsa Hepatit B aşısı yapıldı.

Sonrasında Askeri lise giriş sınavında kanımda hepatit b görüldü ve okula giremedim.

Aşı olmayı şimdilik düşünmüyorum.