🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • -ABD'de hastaneye yatışlar 1.500 civarı ölüm sayısının bildirildiği Ağustos ayı seviyelerine geri döndü.

-ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin hazırladığı kılavuzda, koronavirüsü ağır geçirenlerin virüsü 20 gün, hafif geçirenlerin ise 10 gün kadar yaydığı belirtildi.

• Pakistan’ın düşük vaka sayılarından sonra biraz araştırma yapma gereği duydum

Çünkü milletimize yakın olan ve her milli konuda yanımızda olan bu ülkeyi önemsiyorum ( 219 milyon nüfus)

Öncelikle vaka sayıları düşük (600 civarı ) çünkü test sayıları 20/30 binlerde

Ülke maalesef ciddi sıkıntı yaşıyor

Günlük vaka sayılarının gerçekte 50 binlerde olmasından korkuluyor

Ülkede Covidi ve Ekonomik sıkıntıları fırsat bilen gizli servisler provokasyon yapıyorlar

Şu anda asker ve polis arasında bir gerilim , yer yer ufak çatışmalar varmış

İmran Han kontrol sağlasa da zorlanıyormuş süreci götürmekte

Covid dünyaya şekil vermek isteyen güçlerin bir sopası oldu adeta

Böyle bir durumda Pakistan sağlık sisteminin bu virüsle baş etmesi imkansız

Tam zamanlı sokağa çıkma yasakları da halkı açlıktan öldürecek görünüyor

Çok zor bir paradoks , Allah yardım etsin tüm insanlığa

• Çekya'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle hükümet, ülke genelinde karantina ilan etti ve gıda satışı yapan dükkanlar ve eczaneler dışında tüm dükkanların kapatılmasını kararlaştırdı.

(Çekya dün 14.969 vaka bildirdi).

• Çekya'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle hükümet, ülke genelinde karantina ilan etti ve gıda satışı yapan dükkanlar ve eczaneler dışında tüm dükkanların kapatılmasını kararlaştırdı.

(Çekya dün 14.969 vaka bildirdi).

Tabi bu kararın hafta içi mi hafta sonu mu veya hangi saatlerde olduğu önemli. Hafta içi ve mesai saatlerinde bu yasaklar alınıyorsa bence yanlış karar alınıyor. Gıda dışı tüm dükkanların kapatılması demek, ülkenin dibi boylaması demek.

• Avrupa'da vaka ve ölüm sayıları çok hızlı yükseliyor.

Rusya 15.971 vaka 290 ölüm bildirdi.

Belçika 13.227 vaka 50 ölüm bildirdi.

Polonya 12.107 vaka 168 ölüm bildirdi.

Ukrayna 7.053 vaka 116 ölüm bildirdi.

• Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi, Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, koronavirüsün beyinde kalıcı hasarlar bıraktığını belirterek, "Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir" dedi.

• Bilim Kurulu Üyesi Turan: "Tüm dünyada yaşanmış pandemilerde genellikle ilk dalgadan sonra 2’nci bir dalga çok ağır gelir, çok ağır seyreder. Fransa, İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri aslında şu an bunu yaşıyor. Ülkemizde de görülme ihtimali her daim var"

• Test köylerinde 10 gün kadar sonra yenilik olacakmış ilaçlı su yapılık afedersiniz tükürük ile yapılacakmış burundan çoğu kişilerde kan aktığı için diye bı söylenti var ne kadar doğru bilen varmı ?

• Covid pandemisi başladığından beri Devletin yaptığı en doğru işlerden biri belki de bu , basit görünüyor ama çok önemli

Kesinlikle.Bisikletle kalabalık bir yerden geçerken en az 10 kişinin sigara dumanı yüzüme çarpıyor.Ordaki insanların durumunu düşünemiyorum o sigara dumanını soluyan herkesin.

• Covid pandemisi başladığından beri Devletin yaptığı en doğru işlerden biri belki de bu , basit görünüyor ama çok önemli

Bunu sorumsuz milletimizin düşünmesi lazım ama milletimiz maske bile takmıyorken bunu mu düşünecek, biz maskeyi bile çıkartmıyorken millet sigara dumanını birbirine üflüyor

• Test köylerinde 10 gün kadar sonra yenilik olacakmış ilaçlı su yapılık afedersiniz tükürük ile yapılacakmış burundan çoğu kişilerde kan aktığı için diye bı söylenti var ne kadar doğru bilen varmı ?

Hocam biraz daha özenle yazarsanız iyi olur, yanlış anlamayın sadece yazdığınızdan bir şey anlamadım o yüzden diyorum.

• Hocam biraz daha özenle yazarsanız iyi olur, yanlış anlamayın sadece yazdığınızdan bir şey anlamadım o yüzden diyorum.

Test kitleri 10 gün sonra yeni bı hal alacakmış tükürük ile test yapılacakmış çoğu kişide test yaparken burunda kanama olduğu için değişiklik olacakmış estağfurullah hocam.

• Test kitleri 10 gün sonra yeni bı hal alacakmış tükürük ile test yapılacakmış çoğu kişide test yaparken burunda kanama olduğu için değişiklik olacakmış estağfurullah hocam.

Ben öyle bir şey görmedim şuana kadar hiçbir yerde