🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beklenen açıklama,

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, karasinek ve hamam böceklerinin birçok virüs, bakteri ile mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yaptığını, Covid-19 taşıma ihtimallerininde mekanik olarak yüksek olduğunu belirtti.

Karasinek ve hamam böcekleri, birçok virüs, bakteri ve mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yapıyolar yani taşıyolar. Hatta yapılan çalışmalarda koronavirüslerininde taşındığını görüyoruz.

• Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Normalleşme sürecine geçerken Ankara, İstanbul, İzmir gibi nüfusu yoğun olan şehirlerimizde geçişlerimizin biraz daha sonra olmasını bekliyoruz" dedi.

• Yaklaşık 35 gündür koronavirüs vakası görülmeyen Bingöl'de il dışından gelen bazı kişilerin ziyaret ettikleri ailelere virüs bulaştırdığı açıklandı.

• Kastamonu Tosya'da bir fabrika bazı işçilerde koronavirüs görüldüğü için kapatıldı. Virüsün bulaştığı tespit edilen işçiler karantinaya alındı. Bu olayların ardından ilçede en az seviyelere inen vaka sayısı hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı.

• İstanbul'daki seyahat yasağı en erken temmuz başında kaldırılabilir diye haberi vardı Hürriyet'in yüksek ihtimalle doğru.

• Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre ; araştırmaya katılan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Mandeep Mehra, hidroksiklorokin ve klorokin Covid-19 hastalarına yarar sağlamadığını, eldeki bulgulara göre bu ilaçların ölüm riskini artırdığını açıkladı. Mehra, bu ilaçların kalp ritmi bozukluğu riskini de artırdığını söyledi.

• Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre ; araştırmaya katılan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Mandeep Mehra, hidroksiklorokin ve klorokin Covid-19 hastalarına yarar sağlamadığını, eldeki bulgulara göre bu ilaçların ölüm riskini artırdığını açıkladı. Mehra, bu ilaçların kalp ritmi bozukluğu riskini de artırdığını söyledi.

Trump her gün Hidroksiklorokin kullanıyorum demişti geçen yaptığı basın açıklamasında.

• Beklenen açıklama,

Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, karasinek ve hamam böceklerinin birçok virüs, bakteri ile mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yaptığını, Covid-19 taşıma ihtimallerininde mekanik olarak yüksek olduğunu belirtti.

Karasinek ve hamam böcekleri, birçok virüs, bakteri ve mantar kökenli hastalıkların ajanları olarak görev yapıyolar yani taşıyolar. Hatta yapılan çalışmalarda koronavirüslerininde taşındığını görüyoruz.

Bunu ben

1 hafta önce burada dile getirdim. Dedim ki 1 haftaya kalmaz sinekler coronayı bulaştırıyor diyecekler dedin. Bunlar hep complo teorisi.

• Bangladeş'te koronavirüse yakalanan aile, tedavi görmediği için Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla İstanbul'a getirildi.