­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Serbest b─▒rakacaklard─▒r ,d├╝nyada da t├╝rkiye olarakta, bu b├Âyle geli┼čir sartlar gere─či bence tabiki..

.Ekonomik olarak ,bunu yapmak zorundalar gibi g├Âz├╝k├╝yor.

(Sahsi d├╝┼č├╝ncemdir.)Avm leri a├žsalar,avmdeki dukkanlar dahi 3 ay kira ├Âdeyemeyiz diyorlar,ma─čazalar..

Tekstil,turizm,ihracat bunlar tarihinde bu kadar k├Ât├╝ g├╝nler g├Ârmedi.

O y├╝zdendir ki malesef, ekonomi ve hastalik konusunda bir denge kurulmasi gerekiyor.─░nsallah,en az zararla,en az vefat sayisiyla ekonomide bir denge kurulur,aksi taktirde hastalik sonras─▒ vergiyi ├Âdeyecek ,i┼čletme dahi ├ž─▒kamayabilir. ├çok ince ve zor kararlar,malesef. A┼č─▒ bulunmad─▒─č─▒ s├╝rece, corona bir musibet olarak ba┼č─▒m─▒zda kalir,allah korusun.IMG-20200427-WA0021.jpg

Ertan ├ľzyi─čitin hastal─▒kla ilgili sonbahar ├Âng├Âr├╝s├╝ var.

• Burdur'da yeni tip koronavir├╝s tedbirleri kapsam─▒nda ├Âzel ara├žlar─▒n merkez ve il├želere giri┼č ├ž─▒k─▒┼č─▒na s─▒n─▒rlama getirildi.

• Test Say─▒s─▒n─▒ be─čenmedim ama di─čer rakamlar g├╝zel. ┼×u Test say─▒s─▒ 27 28 bin olsa ├žok g├╝zel olurdu.

┼×ikayet ve hastal─▒k belirtisi olmadan test yap─▒lm─▒yor. En az─▒ndan ate┼čin olmas─▒ gerekiyor. ─░leri ki g├╝nlerde test say─▒s─▒ iyice azalacak.

• Rus Bas─▒n─▒, Rusya Devlet Bakan─▒ Vladimir Putin'in koronavir├╝s nedeniyle Sibirya'da gizli s─▒─č─▒nakta ya┼čamaya ba┼člad─▒─č─▒ yazd─▒.

• Coronavir├╝s ┼č├╝phesiyle tedaviye al─▒nan Hasan K. hastanenin 4.kat─▒ndan 2.balkonuna atlay─▒p ka├žmaya ├žal─▒┼č─▒rken a─č─▒r yaraland─▒.6 g├╝n tedavi alt─▒nda kalan Hasan K. T├╝m u─čra┼člara ra─čmen hayat─▒n─▒ kaybetti.

Milletimizdeki bu panik bitiriyor bizi

─░┼čte bahsetmek istedi─čim buydu 2 - 2,5 y─▒l yo─čun anksiyete ya┼čad─▒m ve ne yaz─▒k ki ne oldu─čunu ├žok iyi deneyimledim ve ayn─▒ zamanda eczac─▒ olarak ne ya┼čad─▒─č─▒m─▒, bana neler oldu─čunu, bulgular─▒, nas─▒l iyile┼čti─čimi anlatabilirim. En iyi iyile┼čme yolu hayatta her an her ┼čeyin ama her ┼čeyin olabilece─čini, her ┼čeyi do─čal kar┼č─▒layabilmeyi terapilerle olabildi─čince i├žselle┼čtirip kendinizi olabildi─čince k├Ât├╝l├╝klerden izole etmek, kendimizi mutlu edecek, komik, ruhunuzu dinlendirecek ┼čeyler izleyip yine mutlu olabilece─činiz, ruhunuzu dinledirecek ve de┼čarj olaca─č─▒n─▒z aktiviteler yapmak ┼čeklinde anlatabilirim. Olaya gelecek olursak bilmenizi isterim ki bunu yapan insanlar─▒n baz─▒lar─▒n─▒n o panik, yo─čun endi┼če an─▒nda bilinci kayboluyor ve de bir ├žo─čunda 20- 22'lere varan anl─▒k y├╝ksek tansiyonla birlikte de seyrediyor; olaya gelecek olursak bilmeden istemeden olabiliyor b├╝t├╝n bunlar; Allah kimseye vermesin ne olursa olsun in┼čallah, arkada┼člar herkes bu duruma d├╝┼čebilir, coronayla alakas─▒ ise d├╝nyan─▒n genelinde coronan─▒n b├╝t├╝n bunlara sebep olabilmesidir. Alabildi─čimiz her t├╝rl├╝ ├Ânlemi alal─▒m; ben de al─▒yorum; ama psikolojimizi de koruyal─▒m. Hi├žbir ┼čey stres yapmaya de─čmez. ├ç├Âz├╝m ise corona tedavisine alan─▒nda uzman psikiyatrist ve psikologlar─▒n da dahil olmas─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Sevgi ve sayg─▒lar─▒mla.

• Sputnik'te yer alan habere g├Âre ;

"Salg─▒n bitme noktas─▒ndan ├žok uzak" ifadesini kullanan DS├ľ Genel direkt├Âr├╝ Ghebreyesus, ├Ârg├╝t├╝n Afrika, Do─ču Avrupa, Latin Amerika, ve baz─▒ Asya ├╝lkerinde artan vaka say─▒lar─▒ndan endi┼če duydu─čunun alt─▒n─▒ ├žizdi.

• Sputnik'te yer alan habere g├Âre ;

"Salg─▒n bitme noktas─▒ndan ├žok uzak" ifadesini kullanan DS├ľ Genel direkt├Âr├╝ Ghebreyesus, ├Ârg├╝t├╝n Afrika, Do─ču Avrupa, Latin Amerika, ve baz─▒ Asya ├╝lkerinde artan vaka say─▒lar─▒ndan endi┼če duydu─čunun alt─▒n─▒ ├žizdi.

O y├╝zden zaten 2 .bir dalga olas─▒l─▒─č─▒ g├╝ndeme geliyor,muhtemelen.Ekonomi ve hastalik arasinda alinacak tedbir ve kararlar,gelecekle ilgili mac sonucunu belirler gibi..Allah kurtarsin ins ,diyelim..

• Vir├╝se kar┼č─▒ hala etkili bir a┼č─▒ ve ila├ž yokken 2. dalgay─▒ nas─▒l bu kadar hafife al─▒yor baz─▒lar─▒?Sa─čl─▒k sistemi vaka say─▒s─▒ bir anda patlay─▒nca kald─▒rmaz,as─▒l s─▒k─▒nt─▒ bu.

• Pentagon taraf─▒ndan Covid-19 salg─▒n─▒ nedeniyle ABD'nin G├╝ney k─▒y─▒lar─▒nda artan uyu┼čturucu ka├žak├ž─▒l─▒─č─▒yla m├╝cadele amac─▒yla b├Âlgeye sevk edilen "USS Kidd" muhrip gemisinde 47 askerin Covid-19 testi pozitif ├ž─▒kt─▒.

• Oxford ├ťniversitesi geli┼čtirdi─či Kovid-19 a┼č─▒s─▒ hakk─▒nda olduk├ža emin:NYT

"Ge├žen ay 6 Hint ┼čebe─čine tek doz ┼čeklinde a┼č─▒lar─▒n─▒ vurmu┼člar. (insana en yak─▒n)

Ard─▒ndan olduk├ža y├╝ksek miktarda vir├╝se maruz b─▒rakm─▒┼člar.

28 g├╝n├╝n ard─▒ndan 6 maymun da vir├╝se yakalanmamay─▒ ba┼čarm─▒┼č.

Ancak maymunlardaki ba─č─▒┼č─▒kl─▒k derecesinin insanlarla ayn─▒ derecede olup olmayaca─č─▒n─▒ da bilmiyoruz. ─░nsanlar ├╝zerindeki ├žal─▒┼čmalar─▒n klinik sonu├žlar─▒n─▒ beklemek gerekiyor."

• ─░┼čte bahsetmek istedi─čim buydu 2 - 2,5 y─▒l yo─čun anksiyete ya┼čad─▒m ve ne yaz─▒k ki ne oldu─čunu ├žok iyi deneyimledim ve ayn─▒ zamanda eczac─▒ olarak ne ya┼čad─▒─č─▒m─▒, bana neler oldu─čunu, bulgular─▒, nas─▒l iyile┼čti─čimi anlatabilirim. En iyi iyile┼čme yolu hayatta her an her ┼čeyin ama her ┼čeyin olabilece─čini, her ┼čeyi do─čal kar┼č─▒layabilmeyi terapilerle olabildi─čince i├žselle┼čtirip kendinizi olabildi─čince k├Ât├╝l├╝klerden izole etmek, kendimizi mutlu edecek, komik, ruhunuzu dinlendirecek ┼čeyler izleyip yine mutlu olabilece─činiz, ruhunuzu dinledirecek ve de┼čarj olaca─č─▒n─▒z aktiviteler yapmak ┼čeklinde anlatabilirim. Olaya gelecek olursak bilmenizi isterim ki bunu yapan insanlar─▒n baz─▒lar─▒n─▒n o panik, yo─čun endi┼če an─▒nda bilinci kayboluyor ve de bir ├žo─čunda 20- 22'lere varan anl─▒k y├╝ksek tansiyonla birlikte de seyrediyor; olaya gelecek olursak bilmeden istemeden olabiliyor b├╝t├╝n bunlar; Allah kimseye vermesin ne olursa olsun in┼čallah, arkada┼člar herkes bu duruma d├╝┼čebilir, coronayla alakas─▒ ise d├╝nyan─▒n genelinde coronan─▒n b├╝t├╝n bunlara sebep olabilmesidir. Alabildi─čimiz her t├╝rl├╝ ├Ânlemi alal─▒m; ben de al─▒yorum; ama psikolojimizi de koruyal─▒m. Hi├žbir ┼čey stres yapmaya de─čmez. ├ç├Âz├╝m ise corona tedavisine alan─▒nda uzman psikiyatrist ve psikologlar─▒n da dahil olmas─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Sevgi ve sayg─▒lar─▒mla.

Hocam bende ge├žen k─▒┼č panik atak krizleri ya┼čam─▒┼čt─▒m AllahÔÇÖa ┼č├╝k├╝r ila├ž kulllanmadan kendimi tedavi ettim. Hayata daha pozitif bakmaya ve daha fazla aktivite yaparak. Bu hastsl─▒─č─▒ stres, olumsuz d├╝┼č├╝nce tetikliyor. Beyni bast─▒rmak laz─▒m. 20 g├╝n ├Ânce annemi kaybedince bu s├╝re i├žerisinde bir iki ufak krizcik atlatt─▒m yine kendi kendime. Evet o an dedi─činiz gibi beyne hakim olam─▒yorsunuz ne yapaca─č─▒n─▒z─▒ bilemiyorsunuz ├žaresizlik ya┼č─▒yorsunuz. Beyni bast─▒rmszsan─▒z ya hastaneye kalp krizi ge├žiriyorum ( ben hastaneye nas─▒l gitti─čimi hat─▒rlam─▒yorum ge├žen k─▒┼č) diye gidersiniz yada ilgili konuda ki vaka gibi ├žare olarak d├╝┼č├╝ncesiz bir ┼čekilde camdan atlars─▒n─▒z.

Zor bir durum allah kimseye ya┼čatmas─▒n ama g├╝n├╝m├╝z├╝n hastal─▒─č─▒ diyorlar.

• a┼č─▒ ├žal─▒┼čmalar─▒ aras─▒nda en erken a┼č─▒y─▒ ├ž─▒karabilecek olanlar bunlar diye biliyorum eyl├╝l ekim ay─▒na ├ž─▒karmay─▒ ├žal─▒┼č─▒yorlard─▒ san─▒r─▒m

• Glasgow ├ťniversitesi'nde g├Ârevli ve ─░sko├žya Kamu Sa─čl─▒─č─▒ Entit├╝s├╝ Onursal Dan─▒┼čman─▒ Dr. David McAllister'in ekibiyle birlikte yeni veriler ├╝zerinden y├╝r├╝tt├╝─č├╝ ├žal─▒┼čman─▒n sonu├žlar─▒na g├Âre, koronavir├╝s nedeniyle ├Âlen ki┼čilerin b├╝t├╝n varolan kronik hastal─▒klar─▒ da g├Âz ├Ân├╝ne al─▒nd─▒─č─▒nda potansiyel ya┼čamlar─▒ndan ortalama 10 ile 13 y─▒l─▒n ├╝zerinde s├╝re kaybettikleri hesapland─▒.