🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul'dan kaçışlar başlamış. Devlet hemen müdahale etmeli yoksa her tarafa iyice yayılır. Ayrıca en çok vakanın İstanbul'da olacağı zaten belliydi neyine şaşırılıyor? Bugün vaka sayısı açıklanınca mı kaçmak akıllarına geldi?

• İstanbul'dan kaçışlar başlamış. Devlet hemen müdahale etmeli yoksa her tarafa iyice yayılır. Ayrıca en çok vakanın İstanbul'da olacağı zaten belliydi neyine şaşırılıyor? Bugün vaka sayısı açıklanınca mı kaçmak akıllarına geldi?

nasıl başlamış?kaçamazlar.çıkış yasağı var..valılık ızın vermesı lazım.tabı mucbir bir sebep sunabılırse..hadı ızın verdı dıyelım.bu seferde hastalık kontrollerınden gecebılmesi gerekır..kımse bır yere kaçamaz yani

• Size bir gözlemimi aktarmak istiyorum. Aşağı yukarı haftada bir dışarı çıkıp ihtiyacım olanları alıp eve giriyorum. Esenyurt taraflarında sitelerin bulunduğu bir alanda bir şey dikkatimi çekti. Irkçılık anlamına gelmesin ancak bu taraflarda aşırı bir Afrikalı nüfus var ve ben bir tanesinde bile ne maske ne de eldiven görmediğim gibi bir çoğu kalabalık geziyor ve mesafe kuralını hiç mi hiç dinlemiyorlar. Sanki kasten yapıyor gibiler. Kimse bunu dikkate almıyor ancak bu Afrikalılar buraya neden geliyor, nereden geliyor ve kimdir bunlar, burada ne iş yapıyorlar, kayıt altındalar mı ve devlet bunun farkında mı bilmiyorum. Marketlerde dikkatimi çekti, usul usul insanların dibine kadar giriyorlar. Bugün en son bir eczanede bir tanesiyle birbirimize giriyorduk. "Biraz uzak dur" deyince dikleniverdi. Ben ilaçlarımı alırken, herifin nefesi ensemde idi.

Bakın buradan sesleniyorum, bunlar Afrkka'dan geliyor, sars mars geçirmiş tipler. Mesafe falan umurlarında değil. Umarım başımıza bela olmazlar! Valla bugün boşluğuma geldi, acelem vardı, eğer bir daha olursa hem vallahi hem billahi çakacam bir tanesine..

• nasıl başlamış?kaçamazlar.çıkış yasağı var..valılık ızın vermesı lazım.tabı mucbir bir sebep sunabılırse..hadı ızın verdı dıyelım.bu seferde hastalık kontrollerınden gecebılmesi gerekır..kımse bır yere kaçamaz yani

Şahsi araçla serbest hocam geçişler.

• nasıl başlamış?kaçamazlar.çıkış yasağı var..valılık ızın vermesı lazım.tabı mucbir bir sebep sunabılırse..hadı ızın verdı dıyelım.bu seferde hastalık kontrollerınden gecebılmesi gerekır..kımse bır yere kaçamaz yani

Ben Haberde de Duydum.Hangi Kanal Hatırlamıyorum.Şahsi Araçla Geçişte İzine Gerek Yok Deniyordu.Sadece Ateş Ölçümü Var.Sadece 65 Yaş Üstü Gidemiyor.

• Ölüm oranı %5'i bularak İspanyol gribine kafa tutmaya başladı. Acil bir şekilde ölüm oranını düşürebilecek antiviral bulmamız lazım.

Şeyi hatırlıyor musunuz? Ocak sonu şubat başı gibi diyordum ben bu hastalığın ölüm oranı ne kadar yüksekse bulaşıcılığı o kadar düşük bulaşıcılık yüksekse ölüm oranı düşük oluyor diye. Şimdi ikisini ortaladı benim aklım almıyor bu işi

• Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu: (California Üniversitesi) “Lütfen rakamlar düşük, bize bir şey olmaz diyerek dışarıya çıkmayın. Bu virüs bizden 3-4 ay gitmeyecek.

• İstanbul'a karantina şart. Veriler paylaşıldıktan sonra çıkışlar fazla olacaktır, bunu İtalya Lombardia'da gördükİs

Tüm iller kısmen karantinada sayılır zaten. Giriş çıkışlar valilik iznine bağlı. Önemli olan İstanbul içindeki insanların teması minimuma indirmesi.

• Ramazan ayı yaklaşıyor. Eğitim öğretim (online) devam ediyor. Milyonlarca insan çalışıyor. Ekonomik sıkıntı var. Kimsenin bir yere gittiği yok :) Hastalık her tarafta.

Çok yakında daha sıkı önlemler alınacak.

Öngörüm:

Türkiye için

Ay sonundan (itibaren) vakada azalış olmaya başlayacak.

Mayıs ayının sonlarına doğru iyice vaka azalır.

Haziranda bir oh çekeriz.

• Tüm iller kısmen karantinada sayılır zaten. Giriş çıkışlar valilik iznine bağlı. Önemli olan İstanbul içindeki insanların teması minimuma indirmesi.

Araba da 65 yaş üstü yoksa valilikten izin almana gerek yok direk çıkabilirsin ama aracın şahsi ve arabada 1.derece arkaba olması şartıyla