🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yalnız bu mutasyon haberleri , salgının çıkış kaynağı olarak gösterilen Wuhan kentine nedense uğramıyor nasıl iş anlamak mümkün değil adamlar gece kulüplerinde üst-üste eğleniyorlar batıda da insanlar hayatlarını kaybediyor garip bir durum

Çin genelinde vaka sayısı günlük 1-10 arası bildiriliyor onlarda yerel bulaş değil, hem öyle bir şey olsa da bizim haberimiz olmaz

• Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, yeni koronavirüs mutasyonunu tartışmak için yetkililerle olağanüstü toplantı düzenledi. Yeni önlemlerin gelmesi bekleniyor.

• İngiliz Sağlık Otoriteleri: "İlk olarak İngiltere'nin güneydoğusunda tespit edilen yeni tip koronavirüs mutasyonu hastalığın daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Mutasyonun ölüm oranlarını arttırdığına ilişkin yeterli kanıt şu an için bulunmuyor."

• SON DAKİKA

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, ülkede Covid-19'un mutasyona uğraması ve artan vaka sayıları nedeniyle Bakanlar Kurulunu acil toplantıya çağırdı.

• İngiltere Başbakanı Johnson: Virüsün yeni türü %70’e kadar daha bulaşıcı olabilir. Virüs bulaştırma katsayısını 0.4 artıyor. Yeni türde hastalığın daha ağır geçirildiğine dair bir bulgu yok.

Virüsün yeni türünün tespit edildiği İngiltere’nin güneyindeki yerlerdeki vaka artış hızıyla İngiltere genelindeki vaka artış hızı kıyaslanınca büyük bir fark gözle görülüyor.

• Vakalar düşmüş görünüyor ama aslında öyle değil. Bakanlık özel hastanelere pcr kiti vermeyi kesmiş. Test yapmaları kısıtlanmış. Hastane yönetimleri sadece semptomu olup hasta olanlara test yapılacağını duyurmuş. Temaslı vs durdurulmuş .

• Vakalar düşmüş görünüyor ama aslında öyle değil. Bakanlık özel hastanelere pcr kiti vermeyi kesmiş. Test yapmaları kısıtlanmış. Hastane yönetimleri sadece semptomu olup hasta olanlara test yapılacağını duyurmuş. Temaslı vs durdurulmuş .

Bunu bende duydum ama , bu uygulamanın test -vaka oranına menfi anlamda katkısı olur.

Yani 3 gündür olan düşüşü açıklamaz bu durumu hocam.

Bugün 170 binlerde gelen test sayısı ,son üç gündür 200 binin üzerinde idi ve test -vaka oranında da düşüş var

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• aslında vaka sayısında dünle bugün arasında fark yok gibi aynı test sayısıyla 300/400 civarı düşük bir sayı gelebilrdi sevindirici tarafı ağır hasta sayısının düşmesi, iyileşen sayısının yine vaka sayısından yüksek olması önümüzdeki haftanın tedbirlerin etkisi açısından önemli olduğu söyleniyor inşallah tedbirlerin neticelerini hızla alırız

Çarşamba günü testim pozitif çıktı, eşime test yapılmıyor, sadece karantina. Düşer tâbi vaka sayısı

• Çarşamba günü testim pozitif çıktı, eşime test yapılmıyor, sadece karantina. Düşer tâbi vaka sayısı

Hocam tekrar geçmiş olsun. Aynı durumu bende yaşadım. Temaslılara test yapılmıyor maalesef.

Sadece belirti gösteren kişilere test yapıldığını varsayarsak değil 200 bin testte ,170 bin test te vaka sayısının yüksek çıkması gerekmez mi? Neticede hepsi belirti gösteriyor.

Temaslılara test yapılmamasını , isteyene test yapılmamasını bende kabul etmiyorum ama ,bu uygulamaların günümüz test-vaka oranına etkisi yok denecek kadar az. Çünkü bu uygulamalar yaklaşık 6 aydır var.

• Hocam tekrar geçmiş olsun. Aynı durumu bende yaşadım. Temaslılara test yapılmıyor maalesef.

Sadece belirti gösteren kişilere test yapıldığını varsayarsak değil 200 bin testte ,170 bin test te vaka sayısının yüksek çıkması gerekmez mi? Neticede hepsi belirti gösteriyor.

Temaslılara test yapılmamasını , isteyene test yapılmamasını bende kabul etmiyorum ama ,bu uygulamaların günümüz test-vaka oranına etkisi yok denecek kadar az. Çünkü bu uygulamalar yaklaşık 6 aydır var.

Hocam arkadaşım halk sağlığı laboratuvarında çalışıyor, hatta bana testimin sonucunu o aradı söyledi, yetkililerden önce.

Bildiğim şu anda test yapılan çok büyük oranda pozitif çıkıyor. Oranı düşüren bence siyasi, bürokrat,sporcu gibi kişilere yapılan rutin testler.

Diğer bir ihtimal ise test sayısının şişirme yapılması ki inşallah bu değildir

• Hocam arkadaşım halk sağlığı laboratuvarında çalışıyor, hatta bana testimin sonucunu o aradı söyledi, yetkililerden önce.

Bildiğim şu anda test yapılan çok büyük oranda pozitif çıkıyor. Oranı düşüren bence siyasi, bürokrat,sporcu gibi kişilere yapılan rutin testler.

Diğer bir ihtimal ise test sayısının şişirme yapılması ki inşallah bu değildir

Hocam siyasilere ve sporculara yapılan tekrarlı testler uzun zamandır zaten var.

Rakamların güzelleştirilmesi olayı zaten hep vardı. Kimse diyebilir mi ? Yüzde 100 doğru diye ?

Ben halk sensörünü önemsiyorum. İstanbul esenyurt’ta torium avm nin üst tarafında oturuyorum. Etrafımda duyduğum vaka oranı gerçekten azaldı. Ana caddeye yakın oturuyorum. Ambulans sesinden durulmazdı. Bayağı azaldı bu sesler.

Hayırlısı bakalım

• bulunduğum il adına konuşuyorum aslında o dedi bu dedi işlerini pek sevmem benimde iş arkadaşımın kardeşi halk sağlığında çalışıyor kendisi günlük verileri sisteme giren ekipte zaman zaman kendisiyle sohbetimiz oluyor 3 gün önceki konuşmamızda test kapasitesinin arttırıldığından bahsetmişti ayrıca 10 gün önceye göre teste başvuran ve pozitif çıkma sayısının düştüğünü söyledi zaten bunuda hes uygulaması destekliyor 15 gün önce tamamen kırmızıyken şu sıralar kırmızı yarı yarıyadan fazla azaldı. ayrıca bir ara gerçekten çevremde pozitif vaka duymadığım gün yok gibiydi son bir haftadır durum oldukça stabil en azından çevremde pozitif duymadım