🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gray cities ve divane nick'li arkadaşlar. Tutumunuzdan dolayı ikinizide tebrik ediyorum. Her tartışma sizinki gibi olsa,konu kapanmasa, ve tatlıya bağlansa.👏

O kadar çok tartışma tecrübem var ki kimse sevmiyor beni o yüzden artık alıştım tartışma nasıl yapılır :D

• Gunde 20 milyon maske dağıtılacağı söyleniyor okuldaki ogrencilere çok ütopik birsey daha salgının başında maske bulmakta ne kadar sıkıntı yaşadık bir de şu okullarda denetim olsa ne olur olmasa ne olur en iyi tedbiri bile alsan bu virus bulaşacak ki 30-40 kişilik sınıflarda nasıl bir önlem alacaksın okul işi bir sure sonra yatar.Bir diğer konu İstanbul,Ankara,Bursa gibi yerlerde vaka sayısı son 3 gündür artıyor ilerleyen günlerde vaka sayısı dusmesi bir yana tekrar yükselebilir, yazın maske takmak hakikaten zor ama işe gitmiyorsan çok önemli bir sebebin yoksa dışarı çıkma inanın ki daha avm ye gitmedim halbuki ihtiyacım var ust baş almaya ama idare ediyorum sağlık bu yerini başka şey dolduramaz ha birde son olarak düğün konusu her düğüne polis görevlendirilmesi mantıklı geliyor sadece Gaziantep değil bütün şehirlere getirilebilir!

• Gunde 20 milyon maske dağıtılacağı söyleniyor okuldaki ogrencilere çok ütopik birsey daha salgının başında maske bulmakta ne kadar sıkıntı yaşadık bir de şu okullarda denetim olsa ne olur olmasa ne olur en iyi tedbiri bile alsan bu virus bulaşacak ki 30-40 kişilik sınıflarda nasıl bir önlem alacaksın okul işi bir sure sonra yatar.Bir diğer konu İstanbul,Ankara,Bursa gibi yerlerde vaka sayısı son 3 gündür artıyor ilerleyen günlerde vaka sayısı dusmesi bir yana tekrar yükselebilir, yazın maske takmak hakikaten zor ama işe gitmiyorsan çok önemli bir sebebin yoksa dışarı çıkma inanın ki daha avm ye gitmedim halbuki ihtiyacım var ust baş almaya ama idare ediyorum sağlık bu yerini başka şey dolduramaz ha birde son olarak düğün konusu her düğüne polis görevlendirilmesi mantıklı geliyor sadece Gaziantep değil bütün şehirlere getirilebilir!

Günde 20 milyon maskenin imkanı yok, bizim martta sipariş verdiğimiz maskeler gelmedi bile,

• eşimin çalıştığı iş yeri 3 kişide korona virüs çıkmış patronları bayram sonuna kadar iş yerini kapatma kararı almis ve hiç bir devlet kurumu gelmemiş denetim yapılmamış. Sabah ise başlamadan önce ates kontrolu yapılıyor ateşi yüksekse doktora git deniyor bu kadar. Nasıl normale dönecek bu durum anlamadım.

• Arkadaşlar geçen cuma bogaz agrısı , ateş ve baş ağrısı şikayeti ile sağlık ocağına gittim başta doktor bakmak istemedi direk acile yönlendirdi fakat ateşimin olmadıgını gorunce ve cıgerlerı dınleyınce boğazıma baktı 2-3 sn , 3 günlük antibiyotik yazdı. Ateşim cumartesi pazar ve bugun dahil hiç cıkmadı. İlacım bıttı bugun sabahtan tekrar gittim sağlık ocağına , doktor boğazımın hiç iyileşme göstermediğini seni bu sefer kesin acile yönlendiriyorum test için dedi neyse gittik test için , o hastanedeki manzarayi ve yaşadıklarımdan sonra keşke dedim ki tedavisiz iyileşmeye çalışsaydım evden çıkmadan. Belki testim negatif çıkıcak ama o ortama girdikten sonra bana bulaştıysa diye kara kara düşünüyorum şimd...

:cold_face:

• bu arada abd de günluk ölüm sayisinda cok belirgin bir dusus var son 10 gundur.

Havalar ısındığından. Daha düşük etkende bir diğer nedeni de antivirallerle daha etkin tedavi olabilir. Sonbaharda günlük ölüm/günlük vaka oranı yine artabilir.

• İspanya salgının sıcak noktalarından birisi. Bu çalışma İspanya'da 61075 kişi üzerinde rastgele yapılmış seroprevelans çalışması. Çalışmaya göre nüfusun SARS-CoV-2 için antikor oranı %5 civarında. Dolayısıyla orada da bi sürü bağışıklığından söz edilemiyor.