🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Perşembe günü bir müşterimiz Bankaya geldi, sohbet ettik, el sıkışmadık, genç bir arkadaş 35 yaşlarında, sağlıklı görünüyordu, imza attırdığım kalemi gittiğinde peçete ile tutarak çöpe atmak zorunda kaldım. sabah öğlen ekran klavye telefon mouse sprey kolonya ile temizliyorum. Ama nereye kadar böyle gidecek bilmiyorum. Yakında eldivene geçebilirim.. Maske kalmadığı için şimdilik uzak durmaya çalışıyoruz insanlara.. Geçen ay Şubede etkili olan Domuz gribinden korunmayı başardık, umarım bunu da başarırız, kendimi geçtim anneme bulaştırmak istemiyorum... Hayırlısı cümlemiz için...

• Dünyadaki verilere göre her 100 hastadan 20 si hastanelik oluyor bu 100 hastadan 2-3 ü ölüyor. SARS ve MERS ile kıyaslanmayacak oranlar. Daha öncede yazmıştım virüsün en büyük handikapı kuluçka süresinin uzun olması ve bu süreçte yayılması. İtalya ile şuan için Türkiye yi kıyaslamak sadece ve sadece felaket tellallığı oluyor. Olayı ciddi karşılayıp önlemlerimiz almamız gerekli, ama bu genel anlamda panik yaratmamalı.

Tahminen mart sonu Nisan başında virüsün ülkemizde nasıl bir seyiri olduğunu göreceğiz, buda her virüs gibi bir yerden sonra pik yapıp düşecek, önemli olan bu süreci en az kayıpla ve en tedbirli şekilde atlatmak..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kudüs'teki İslami Vakıflar İdaresi, Coronavirüsün yayılmasıyla mücadele kapsamında, Harem-i Şerif içindeki mescitlerin kapatılması ve namazların Aksa'nın avlusunda kılınması yönünde karar aldı.

• UMREDEN DAHA ÖNCE DÖNENLER tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde SAĞLIK EKİPLERİMİZİN VERDİĞİ EĞİTİMLE aldı. Ülkede İlk 14 Günü henüz doldurmayanları TAKİP EDIYORUZ. sağlık bakanlığı yeni açıklaması

• dun tvde dr. Serdar savasi dinledim, kendisi genetikci ve 7 yil dunya saglik orgutunun avrupa direktorlugunu yapmis birisi.

Kisaca 60 yas altinda ve kronik bir hastaliginiz yoksa virusten hic korkmayin ama etrafiniza bulastirmaktan korkun dedi.

Hatta kendi kizi pariste ve virus kapmis, hic de paniklemedik normal sekilde atlatacaktir dedi.

• HASTALARIN TİPİ DEĞİŞİYOR"

Independent Türkçe'nin haberine göre; Kuzey İtalya'daki bir hastanenin anestezi ve yoğun bakım bölümünün başında olan Luca Lorini, Hastaların tipi değişiyor. Biraz daha gençler, 40'la 45 yaş arasındalar ve vakalar daha zorlu" ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR PAYLAŞILMIŞTI

Geçen hafta yayımlanan resmi rakamlara göre, yoğun bakım ünitesinde tedavi görenlerin yüzde 12'sini, yaşı 19 ile 50 arasında değişen hastalar oluşturuyor. Yaklaşık yüzde 52'sini ise, yaşı 51'le 70 arasında değişenler oluştururken, geri kalanlar 70 yaşın üstünde.

italya'da virüs mutasyona uğradı galiba sadece yaşlılar değil gençlerde tehlikede imiş

• Fener maçını izlediğim kafeye gittim akşam için yer var mı dedim yaklaşık 50 kişilik boş yer var dedi ama dolacak diyor.Hani maç şifresiz olacaktı hani insanları bir yere gitmeyecekti.Maçlar ertelensin denildiğinde bundan bahsedildi işte.Akşam en az 500 kişi üst üste maç izleyecek buyur burdan yak.Madem bu iş böyle olacaktı maç niye seyircisiz?Madem seyircisiz hani şifresiz verilecekti kafeler dolmayacaktı ne oldu.Tutarsızlık had safada avrupa olma yolunda ilerliyoruz emin adımlarla.

• Fener maçını izlediğim kafeye gittim akşam için yer var mı dedim yaklaşık 50 kişilik boş yer var dedi ama dolacak diyor.Hani maç şifresiz olacaktı hani insanları bir yere gitmeyecekti.Maçlar ertelensin denildiğinde bundan bahsedildi işte.Akşam en az 500 kişi üst üste maç izleyecek buyur burdan yak.Madem bu iş böyle olacaktı maç niye seyircisiz?Madem seyircisiz hani şifresiz verilecekti kafeler dolmayacaktı ne oldu.Tutarsızlık had safada avrupa olma yolunda ilerliyoruz emin adımlarla.

Buraya imzamı atarım...