İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İyi sistemler evet geliyor fakat sadece soğuğunu çekiyoruz. Yanıbaşımızdaki bozüyük bilecik çok güzel yağış alırken bize malesef gelmiyor. Üstümüz kütle ile dolu fakat yaklaştıkça eriyorlar. Bilecikten geçen kütle aynı şekilde kütahyaya kadar gidiyor fakat biz daha yukarıda olmamıza rağmen bize gelirken hiçbir şey kalmıyor. Coğrafi yapısını bilmiyorum tam olarak neden böyle bir şey yaşanıyor bilen birisi söylerse çok sevinirim

Hava olaylarının bizi cezbeden noktasida budur. Bölgesel farkliliklar yağışın çözümünün zor olmasi iste hava olaylari bundan güzel. Bircok anadolu ilinde yağış kıyı kesimlerini bile geçebiliyor. Mesela bitlis 1000 mm yi gecen yağışlar almaktadır.

Gelelim bi ilin hatta bi ilçenin yağışı neden farkli farkli oluyora.

Yağış da temel faktörler yükselti, rüzgara karşı bölgenin yönü, etraftaki nem faktörleri(baraj göl) düzlükte yer alip almamasi. Simdi gelelim eskişehire eskisehiri inceledigimizde merkez olarak anadolunun en düşük rakimli merkezlerinden kırıkkale gibi. Kütahya gibi kuzeyden gelen ruzgarlari tam karşılayacak arkasinda hemen uzanan bir yukselti yok.(mesela yozgatta bu özellikten iyi yağış alır) etrafında baraj göl yok evet bircok ilde yok o yuzden bunu eliyoruz.göl etkisine bitlis örnektir. Kütahyadan ayiran en büyük faktör arkasında dag olmamamasi ve egeden gelen nemin olukla merkeze ulaşması. Mesela eskiehirin hemen arkasında doğudan bir hat olsa emin olun yagis enqz 200 kg artardi.bu duzde yer almanin sikintisini trakyada cekmektedir

• Hava olaylarının bizi cezbeden noktasida budur. Bölgesel farkliliklar yağışın çözümünün zor olmasi iste hava olaylari bundan güzel. Bircok anadolu ilinde yağış kıyı kesimlerini bile geçebiliyor. Mesela bitlis 1000 mm yi gecen yağışlar almaktadır.

Yağış da temel faktörler yükselti, rüzgara karşı bölgenin yönü, etraftaki nem faktörleri(baraj göl) düzlükte yer alip almamasi. Simdi gelelim eskişehire eskisehiri inceledigimizde merkez olarak anadolunun en düşük rakimli merkezlerinden kırıkkale gibi. Kütahya gibi kuzeyden gelen ruzgarlari tam karşılayacak arkasinda hemen uzanan bir yukselti yok.(mesela yozgatta bu özellikten iyi yağış alır) etrafında baraj göl yok evet bircok ilde yok o yuzden bunu eliyoruz.göl etkisine bitlis örnektir. Kütahyadan ayiran en büyük faktör arkasında dag olmamamasi ve egeden gelen nemin olukla merkeze ulaşması. Mesela eskiehirin hemen arkasında doğudan bir hat olsa emin olun yagis enqz 200 kg artardi.bu duzde yer almanin sikintisini trakyada cekmektedir

Benim de bir süredir merak ettiğim konuydu teşekkürler hocam. Coğrafya kaderdir :)

• Hava olaylarının bizi cezbeden noktasida budur. Bölgesel farkliliklar yağışın çözümünün zor olmasi iste hava olaylari bundan güzel. Bircok anadolu ilinde yağış kıyı kesimlerini bile geçebiliyor. Mesela bitlis 1000 mm yi gecen yağışlar almaktadır.

Hocam uzun süredir aklımda olan soruyu bu şekilde detaylıca anlattığınız için teşekkür ederim. Beklentiye girmeden yağana şükretmek en iyisi sanırım bu duruma göre.

hocam bu bölge konusuyla alakasız ama bir sorum olacaktı, yazınızı çok beğendim, çok açıklayıcı olmuş.

sizden rica etsem elazığ'ın konumu ile ilgili de bir açıklama yapabilir misiniz ? yıllardır merak ederim neden yağışının çevre illere kıyasla az olduğunu, veya bu kadar fazla rüzgar almasını, sistem girmesinin bu kadar güç olmasını vs vs. şimdiden çok teşekkür ederim :)

• hocam bu bölge konusuyla alakasız ama bir sorum olacaktı, yazınızı çok beğendim, çok açıklayıcı olmuş.

sizden rica etsem elazığ'ın konumu ile ilgili de bir açıklama yapabilir misiniz ? yıllardır merak ederim neden yağışının çevre illere kıyasla az olduğunu, veya bu kadar fazla rüzgar almasını, sistem girmesinin bu kadar güç olmasını vs vs. şimdiden çok teşekkür ederim :)

Dun eskişehir e benzer illeri düşünürken aklima malatya elazığ da gelmistir.eskişehire benzer iller kayseri nigde ankara zaman zman konya ve aksaray. Ve tabiki iğdır.bunlarin özelikleri etraflari daglarla cevrili düzlükte ve genelde rakımı düşük yerler.(bazen rakim yuksekligide dezavantajdir). Fakat elazığ en büyük sıkıntısı duz ve rakim düşüklüğü eger biraz yuksekte yer alsa veya alayyaprak sugözü sırtlarında olsa is degsirdi. Yada elazığ hemen sivrice ilçesinin batisinda olmaliydi

• Kayseri bugün günlük güneşlik sabak 7 de bile kar eriyordu anlaşılan bir günde yagani 2 günde eritecek mevlam

Einmal editiert, zuletzt von babapars ()

• Karaman da gece başlayan kar yağışı sabaha doğru yoğunluğunu artırdı 3, 4 cm daha kar yağdı lapa lapa yağmaya devam ediyor Karaman ve Konya bu yıl sert ve bol kar yağışlı bir kış geçirdi ve geçiriyor ve devamıda gelecek 🤭🤭🧿

• 2021 - 2022 kış sezonunu şahsım adına kapatıyorum. Tahminlerime güvendim, yanılmadım. Bu saatten sonra, tekrar söylüyorum Nisan da dahil havada kar görebiliriz. İstemeden kırdığım, incittiğim varsa hakkını helal etsin. Seneye daha güzel bir kışda görüşmek üzere İnşallah. Başta kilanli olmak üzere, tüm emeği geçen hocalarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Elinize emeğinize sağlık. Allah'a cc emanet olun.

• 2021 - 2022 kış sezonunu şahsım adına kapatıyorum. Tahminlerime güvendim, yanılmadım. Bu saatten sonra, tekrar söylüyorum Nisan da dahil havada kar görebiliriz. İstemeden kırdığım, incittiğim varsa hakkını helal etsin. Seneye daha güzel bir kışda görüşmek üzere İnşallah. Başta kilanli olmak üzere, tüm emeği geçen hocalarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Elinize emeğinize sağlık. Allah'a cc emanet olun.

Kapatalım bence de bahar gelsin de azıcık kemiklerimiz ısınsın ^^

• Karaman’da gece 00:00 sularında hafif şekilde başlayan kar yağışı orta kuvvette ve zaman zaman yoğun kar yağışı tekrar başladı 😊🙏🧿

• Karaman’da sabaha kar yağışı yoğunluğunu artırarak devamla ediyor 15 cm kar kalınlığına ulaştı aşırı soğuk hava var sert ve bol karlı bir Mart yaşıyoruz tüm ova beyaz örtü ile kaplı rakım yüksek köylerde bu kar kalınlığı 30 cm geçmiş daha önceki karlar ile beraber yer yer 1 ila 1 buçuk metre kar örtüsü yerler bulunmakta çok bereketli bir kış geçirdik ve hala devam ediyoruz inşllah bundan sonraki kar yağışından da nasibimizi alırız bugece itibari ile oldukça dondurucu soğuk günler bekliyor -15 ve daha sıcaklıklar bekliyorum Karaman da ve diğer Şehir merkezlerimizde bu arada Bitlis’te 160 cm kar ölçümü yapmış mgm bence 2 metreyi bulmuştur