İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kayseri Nevsehirden yaklaşık 2 derece daha soğuk. Normalde tam tersi olması lazım. Hem Nevşehir Kayseri'nin batısında hemde rakımı yuksek. Ama doğu Akdeniz de bulunan tepki a.b daki çekirdek çok soğuk bu yüzden hava buralarda daha soğuk. İnşallah çekirdek kuzeye doğru tırmanır ve gece kar örtüsü ile uyaniriz. Ben bu geceden umutluyum.

• yarin 850 hpa biraz yuksek olsa da yagmira donusm olmayacak.hele ogleden sonra bizim yorr gayet iyi.

500 hpa daha dusmedi o yuzden dogu kesimler geceyi bekleyeck aksaray nevsehir kaysrri yozgat hatyinfa yer yer yagislar ara ara devam edecek gece kar yagislari olacak.sabah bircok yerde hem uagis azalacak yada kesilecek.

Ogleden sonra once konya sonra zamanla kaysri nigde nevsehir aksaray yozgat ve sivas guzel kar alacak iyi birikimler var

• Bu sistem Ankaranın yüksekleri için güzel oldu sayılır. Yağışın en kuvvetli anında tam sınırda kar aldık. kilanli hocam yanımızdaki bütün şehirler aynı cephe yağışını yağmur şeklinde alırken Ankaranın yüksekleri nasıl kurtardı acaba?

• Bu sistem Ankaranın yüksekleri için güzel oldu sayılır. Yağışın en kuvvetli anında tam sınırda kar aldık. kilanli hocam yanımızdaki bütün şehirler aynı cephe yağışını yağmur şeklinde alırken Ankaranın yüksekleri nasıl kurtardı acaba?

Eger kirikkaleyi diyirsaniz oraya soguk hava sizden sonra gitti.eskisheir diyorsaniz orda yagus azalmisto ve yikselti etkisi.

Ayrica ben de ogleden sinra bu kadar beklemiyirudim ama ic anadolu da yagislar bazen vuracagi yeri vurmiyir vurmayacahi yeri vuruyor.

Ama tee bu sistem baalarekn demsitik ki a.b icinde a.b lar olusacak ankarayi da bu etkiledi bence

• Kayseri Nevsehirden yaklaşık 2 derece daha soğuk. Normalde tam tersi olması lazım. Hem Nevşehir Kayseri'nin batısında hemde rakımı yuksek. Ama doğu Akdeniz de bulunan tepki a.b daki çekirdek çok soğuk bu yüzden hava buralarda daha soğuk. İnşallah çekirdek kuzeye doğru tırmanır ve gece kar örtüsü ile uyaniriz. Ben bu geceden umutluyum.

Hocam Kayseri'nin Nevşehir'den soğuk olması durumunu ben de inceledim biraz.Nevşehir sistemin yağış kısmında Kayseri'den daha soğuk oluyor.Ama hava şartları stabilse veya hava ayaza çekecekse Kayseri daha soğuk oluyor genelde.Mesela şuan yağış gelecek Nevşehir hemen soğudu ve aralarında 3 derece fark var.Bu durum sadece Kayseri ile sınırlı değil üstelik Nevşehir'in diğer komşu şehirlerinde de durum benzer oluyor.Değişik bir durum.