Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen yıl çevremizdeki tüm şehirler 7-8 derecelerde gezerken ankara'nın kar aldığı sabahı yıllar geçse unutamam,bazen iyi bazen kötü sürprizlerle kış geçirmeyi seven bir şehir

• Özellikle hiç beklemezken yağmurun akşam kara dönmesi olayına bayılıyorum hocam .

En sevdiğim yağış türü diyebilirim,yağmur yerini lapa lapa kar yağışına bırakır yerler kısa bir sürede hafif beyazlar ve havanın soğumasıyla kar tipi şeklinde yağmaya devam eder.Son yıllarda yağmuru kara çevirmekte zorluk yaşıyoruz ama :)--

• Geçen sene 2018-2019 kadar olmasa da güzeldi.Geçen kış 19 Mart ve 6 Ocak sistemlerini hatırlıyorum.2018-2019'un Aralık ayı çok güzel geçmişti,yine 6 Ocak 2019'da da güzel kar yağışı hatırlıyorum.

• Geçen sene 2018-2019 kadar olmasa da güzeldi.Geçen kış 19 Mart ve 6 Ocak sistemlerini hatırlıyorum.2018-2019'un Aralık ayı çok güzel geçmişti,yine 6 Ocak 2019'da da güzel kar yağışı hatırlıyorum.

Ben bu sene için de 20 Aralık - 10 Ocak diyorum . 4 senedir olduğu gibi yine bu tarihler de güzel bir sistem alırız . Boş geçmiyoruz . 28 aralık 2016-24 Aralık 2017-26 Aralık 2018 - 6 Ocak 2020... Aslına bakarsak kışları ne kadar normaller üstünde kapatsakda güzel kar yağışları gördük . İrili ufaklı bir çok sistem daha aldık . 28 aralık 2016nın yeri ayrıdır .

• Ben bu sene için de 20 Aralık - 10 Ocak diyorum . 4 senedir olduğu gibi yine bu tarihler de güzel bir sistem alırız . Boş geçmiyoruz . 28 aralık 2016-24 Aralık 2017-26 Aralık 2018 - 6 Ocak 2020... Aslına bakarsak kışları ne kadar normaller üstünde kapatsakda güzel kar yağışları gördük . İrili ufaklı bir çok sistem daha aldık . 28 aralık 2016nın yeri ayrıdır .

Evet hocam gerçekten müthiş bir sistemdi İlk gün yağdıktan sonra buz olmuş ikinci günde üstüne yağmıştı ve gerçekten çok soğuk geçmişti (2016 28 Aralık)

Einmal editiert, zuletzt von Erebb ()

• Dün gece çok soğuktu . Arkaya bahçeye , gün boyu güneş görmeyen bir yere kuşlar için küçük bir kapta su koymuştum . Sabah üzerin de ince bir buz tabakası vardı . Belli ki sıcaklık eksiye düşmüş . Bu gece daha da soğuk olabilir .

• Etimesgut -2.2 Olmuş dün ama su koyunca donmuyor.

Suyu koydugun cisim , Suyun sıcaklığı , suyun kalitesi , donma noktasında ki sıcaklıga ne kadar süre maruz kaldığı gibi sebeplerle ilgili . Basınç da bir etken . Bu gece biraz plastik kaba biraz da cam kaba su koyarak denesene . Hatta 2 plastik kabın birine içme suyu diğerine musluk , 2 cam kabın birine musluk birine de içme suyu koyarak dene . suyu biraz soğut ama fazla değil , suyu koyacagin kapları da suyu koymadan once bir müddet dışarda beklet . Sıcaklık da uygun olursa basit ama güzel bir deney yapmış olursun . Belki bir sonuca ulasirsin .

• En azından yağışlı günler geçirme ihtimalimiz var . Gem , ecmwf de sinyalleri veriyor . Diyagramda da yağış konusun da güzel senaryolar var . Tabi modellere bakarak yorum yapmak da pek doğru değil . çünkü sürekli sağ gösterip sol vuruyorlar . Önümüzde ki 4-5 günlük süreç için çıkan çıktılar bile birbirinden tamamen farklı olabiliyor . Belirsizlik hakim .

• Gece 2de Etimesgut -1 dereceydi 1de koydum ama olmadı.Ben dışarıdaydım burundaki sıvı buz tutuyordu .d

Suyu geniş bir kaba ince bir katman halinde az miktarda koyarsanız, depoladığı enerjiyi daha çabuk bitirir. Böylece daha kolay donabilir. Ayrıca @Angaralı nın dediği sudaki mineraller, yükseltiye bağlı basınç hepsi etkendir...