Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 17 18 Kasım tarihlerinde soğuk hava girişi gözüküyorya o tarihlerdeki gözüken durum o tarihte öyle gelirse ne olur şehrimizde ?

Öncelikle henüz modellere yansımış net bir tablo yok . Sistem geleceğini var sayıp , Bir önceki sayfa da Baskentli hocamızın attığı gefs in 16. Senaryosunu baz alırsak , o tarihler adına hiç de fena olmayan bir kar yağışı almış oluruz .

• Ecmwf&Gfs sayfasına bakınca çokta zor durmuyor gibi ama değil mi ? Bu haftasonu daha da belli olur mu yoksa daha zamanı var mı ?

İnan bana 1 hafta sistem kovalayıp 1 gün kala hevesimizin kırıldığı çok oldu kaldı ki bahsettiğimiz tarih 2 hafta . İşin şakası bir Yana kesinlikle imkansız değil Kasım ayındayız ki öngörülen tarihler 2. Yarısı için yani gelse şaşırmam . Ama oldukça zor . bu coğrafyada kolay kolay kar şartları oluşmaz sadece Ankara için geçerli değil bu çoğu kentimiz için geçerli . Sayfada Zor durmuyor gibi gelebilir evet ama o şartların model üzerin de gozukdugu gibi gerçekleşmesi zor . Bakarız , vade kısalır , tarihler yaklaşır iyice takibe alırız gerekli yorumlar da yapılır . Erkenden heyecana kapılmak özellikle bu konu da( atmosfer konusun da ) doğru değil .

• Heyecana kapılmak değilde zaten yağmur alamıyoruz bari kar alalım.Bizim için iyi olur.

E ama yaşarcım sen de bazen öyle laflar ediyorsun ki ben ondan sonra heyecanlısın diyorum 😂 dur bı yağmuru alak da kara bakarız sen daha topa vurmadan gol olmasını bekliyon 😂

• ANGARALI hocam onu sinerji için atmıştım aslında yani o tarz bir şey asla beklemiyorum.Benim düşüncemi sorarsanız özellikle Kasım 15-23 arası bol bol kuru soğuk yiyeceğız.Devamında sistem bitiminde kalan serinleme bir süre daha devam edecek ve Kasım sonunda gelecek hafif yağışlarla birlikte Ankara'nın yüksekleri Kasım son hafta sezonu açar diye düşünüyorum.Genel Kasım beklentim bu şekilde..

• ANGARALI hocam onu sinerji için atmıştım aslında yani o tarz bir şey asla beklemiyorum.Benim düşüncemi sorarsanız özellikle Kasım 15-23 arası bol bol kuru soğuk yiyeceğız.Devamında sistem bitiminde kalan serinleme bir süre daha devam edecek ve Kasım sonunda gelecek hafif yağışlarla birlikte Ankara'nın yüksekleri Kasım son hafta sezonu açar diye düşünüyorum.Genel Kasım beklentim bu şekilde..

Sinerji için attığını biliyorum hocam sadece örnek verdim 🙂 ben kasımın ilk yarısı yüksekler ilk karı alır diye tahmin de bulunmuştum ancak yanilacagim galiba . Geçen sene de galiba Kasım konusunda yine bu şekilde yanılmıştım . Daha önce de dediğim gibi son 3 senedir merkez ilçeler sezonun en ciddi kar yagisini 20 Aralık 10 Ocak tarihleri arasında alıyor ben yine o tarihleri bekliyorum o dönem beni çok heyecanlandırıyor .

Einmal editiert, zuletzt von ANGARALI ()

• Sinerji için attığını biliyorum hocam sadece örnek verdim 🙂 ben kasımın ilk yarısı yüksekler ilk karı alır diye tahmin de bulunmuştum ancak yanilacagim galiba . Geçen sene de galiba Kasım konusunda yine bu şekilde yanılmıştım . Daha önce de dediğim gibi son 3 senedir merkez ilçeler sezonun en ciddi kar yagisini 20 Aralık 10 Ocak tarihleri arasında alıyor ben yine o tarihleri bekliyorum o dönem beni çok heyecanlandırıyor .

Öyle demeyin çubukta kar yağmışya .d

• bu iki gun bolgemizin guney ve dogusu sansli olucak ayin basindaki bizim aldigimiz yagislari daha bol bir sekilde alicaklar.bizde kapali gri bir gokyuzu geciricez belki hafif yagis gecisleri olabilir.