Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • o boşluğun sebep olduğu şey nedir tam olarak net bir açıklaması var mı ? Bi arkadaş bi ara dağlar yüzünden gelemiyor kütleler demişti

En büyük sebebi Akdeniz'e olan uzak konumumuz. Örneğin konya, Ankara ile hemen hemen aynı yapıya sahip. Çanak şeklinde bir şehir fakat Akdeniz'e olan yakınlığı sebebiyle bir kaç senede bir de olsa extrem (30-40 cm +) kar yağışları alabiliyor.

İkincisi kuzeyimizde ki köroğlu dağlarının soğuk girişini engellemesi ve bizi Karadeniz yağışından mahrum bırakması. 850hpa haritalarında dikkat edin Ankara'da yağış varken genelde soğuğun kuzeyimizde ki dağlara takıldığını ve geç giriş yaptığını görürsünüz. Soğuk giriş yaptıktan sonra da a.b alanı zaten doğulamış oluyor ve yağış kalmıyor.

ÜçüncüsüAnkara'nın ege'den akdeniz'den karaya dalan siklonların sık sık geçiş rotasında kalması. Siklon üzerimize çıktığı zaman lodos ile havayı ılıtır. Bu olay yüzünden bir çok efsane sistem direkten dönmüştür. 2014 yılbaşı ve 28-29 Aralık 2016 sistemleri bunlara örnek.

Dördüncüsü Ankara şehir merkezinin çanak şeklinde olması. Etrafı yüksek fakat şehir merkezi gömülü. Bu nedenle şehrin biraz yüksek semtleri güzel kar yağışı alırken şehir merkezi genelde sönük kalıyor.

Beşincisi şehirleşme. Maalesef ısı adası denilen olay Ankara içinde geçerli. Şehir kanyonları sıcaklığı doğrudan etkiliyor. Bi 10 sene önce bu kadar değildi.

Bir kaç neden daha sıralayabiliriz ama en önemli nedenleri bunlar. Ve son olarak maalesef çok şanssızız.

• Keşke bu sıkıntılarımız olmasaydı da net bir şekilde kar bekleyebilseydik. Tabi bu kimisi için daha iyidir, işin heyecanı orda diyerek. Güzel bilgi teşekkürler

• Pek güncel olayların dışına çıkmak istemiyorum ama 28-29 Aralık 2016 tarihlerinde o kadar sönük kalmadığımızı ve özellikle 28 Aralık gecesi çok güçlü kar aldığımızı hatırlıyorum. Okullar 2 gün tatil edilmiş ve yılbaşı gecesinden sonraki haftaya kadar kar örtüsü yerden kalmamıştı.

• Pek güncel olayların dışına çıkmak istemiyorum ama 28-29 Aralık 2016 tarihlerinde o kadar sönük kalmadığımızı ve özellikle 28 Aralık gecesi çok güçlü kar aldığımızı hatırlıyorum. Okullar 2 gün tatil edilmiş ve yılbaşı gecesinden sonraki haftaya kadar kar örtüsü yerden kalmamıştı.

28 Aralık akşamı kar başladı ve 29 Aralık sabahına merkeze dahi 15-20 cm kar düştü. Ama yağış 29 Aralık sabah 7 civarlarında yağmura döndü. Şehrin 1100-1200 metre altı 5mm'den daha fazla yağmur aldı, kuvvetli lodosun da etkisiyle yağan kar akşama kadar eridi. Merkezde 1 gram kalmadı. Neden çünkü siklon üzerimize daldı.

29 Aralık akşam saatlerinde 2. Siklon patladı ve 30 Aralık öğle saatlerine kadar şehirde 15-30 cm arasında kar yağdı.

Eğer 29 Aralık sabah saatlerinde siklon üzerimize dalmasa Ankara'nın yeni kar rekoru geliyordu.

Bahsettiğim durum bu..

• Çok iyi hatırlıyorum hocam bu günü çubuk öğleye kadar direnmişti ve akşama kadar kky yağmıştı. O zamanlar mgmden takip ediyorum yoğun kar yağışını öğlen güncellemesiyle yağmura çevirmişti büyük hayalkırıklarımdan biridir o gün sanırım ömür boyu unutmam 😂

• Çok iyi hatırlıyorum hocam bu günü çubuk öğleye kadar direnmişti ve akşama kadar kky yağmıştı. O zamanlar mgmden takip ediyorum yoğun kar yağışını öğlen güncellemesiyle yağmura çevirmişti büyük hayalkırıklarımdan biridir o gün sanırım ömür boyu unutmam 😂

Bende ciddi anlamda travma yaşattı o sistem. Sabah 8e doğru uyanıp perdeyi aralayıp 20-25 cm karın üzerine şakır şakır yağmur yağdığını görünce şok olmuştum. O gün bugündür bir umutsuz aralıyorum perdeleri 😂😂😂

• Ankaraya yeni geldim selamün aleyküm cümleten buranın en çok yagış alan yeri neresidir ?

Hoşgeldin kardeşim, Atiince beyin evinin önü Ankara’da en çok yağış alan bölgedir. Şaka bir yana İncek Gölbaşı gibi yüksek bölgeler kar açısından merkeze göre daha şanslı oluyor.