Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu lanet kütleyi hatırlayan var mı ? Yemin etmiş gibi bir türlü girmemişti merkeze . Sıcaklıklar da kar seviyelerindeydi .

Girmemesinden değil bence hocam kütle muhtemelen güneydoğulayarak gidiyordu. Modellerinde beklentisi bu yöndeydi.

• Girmemesinden değil bence hocam kütle muhtemelen güneydoğulayarak gidiyordu. Modellerinde beklentisi bu yöndeydi.

Evet modellerin beklentisi o yöneydi ancak yine de beklenenden daha yakındı . Bu şekilde bir kütle yanıbaşından akıp gidince insanın içine oturuyor işte 😂

• Evet modellerin beklentisi o yöneydi ancak yine de beklenenden daha yakındı . Bu şekilde bir kütle yanıbaşından akıp gidince insanın içine oturuyor işte 😂

Aynen koyar yağmurda olsa karda olsa koyar. Karda daha çok koyuyor o ayrı bir mesele.2014 yıl sonundaki gelen sistem kadar koyamaz. Afyon-Uşak-Ankara'nın kanayan yarasıdır.

• Aynen koyar yağmurda olsa karda olsa koyar. Karda daha çok koyuyor o ayrı bir mesele.2014 yıl sonundaki gelen sistem kadar koyamaz. Afyon-Uşak-Ankara'nın kanayan yarasıdır.

Hocam o sistemi hiç hatırlatma zaten . Yaninasimizda ki Eskişehir de 30-40 cmler ölcülürken biz neredeyse 16 saat boyunca şakir şakir sağanak yağmur aldık . Sıcaklık 4-5 dereceden aşagi inmedi 850 hpa da zaten tam sınırda kaldık . İşin ilginç yanı şehrin zirve noktaları hariç karla karışık yağmur bile görememiştik üstüne bir de lodos bunaltmıştı . Büyük şanssızlıkdı...

• Hocam o sistemi hiç hatırlatma zaten . Yaninasimizda ki Eskişehir de 30-40 cmler ölcülürken biz neredeyse 16 saat boyunca şakir şakir sağanak yağmur aldık . Sıcaklık 4-5 dereceden aşagi inmedi 850 hpa da zaten tam sınırda kaldık . İşin ilginç yanı şehrin zirve noktaları hariç karla karışık yağmur bile görememiştik üstüne bir de lodos bunaltmıştı . Büyük şanssızlıkdı...

Bizde 29 aralık akşamı 3-4 saat yağmur yağdı.30 aralık sabah yarım saat yağmur yağdı sonra full bulutlu geçti.31 aralık sabahı kalktık arabaların üstü full buzla kaplanmış.O gün, gün içinde ara ara hafif yağışlar oldu ama ısındı baya hava 8-9 derecelere çıktı.2015'in ilk günü sabah 2 cm. Akşamına da 5 cm. Kar aldık tesellimiz o oldu bizim.Sonra zaten 6 ocak sistemi geldi.:)--

Ama baya sağlam sistem kaçırdık.

Afyon-Uşak-Ankara 0 çekerken

Eskişehir 45 cm. İle rekor kırdı.

Kütahya 55 cm. İle rekorunu 5 cm. İle kaçırdı.

Bilecik 80 cm. Alarak rekorunu baya geliştirmiş oldu.

• Cumartesi gününden itibaren sıcaklıklarda ki beklenen düşüş diyagrama yansıyor . Yağışımızda var , biraz daha artsa fena olmaz . Bazı senaryolar çok güzel yağış vermiş . Tabiki yine yağış son ana kadar belli olmaz . Bu sistemi ben sonbahara artık tamamiyle giriş olarak görüyorum . Kasım ayının kurak geçeceği yönünde tahminler var , yaşayıp göreceğiz . Winter is coming 🌨️ Son 3 senedir en ciddi sistemlerimizi 20 Aralık - 10 Ocak tarihleri arasında alıyoruz ben yine bu tarihler arasında birşeyler göreceğimizi düşünüyorum .

• Cumartesi gününden itibaren sıcaklıklarda ki beklenen düşüş diyagrama yansıyor . Yağışımızda var , biraz daha artsa fena olmaz . Bazı senaryolar çok güzel yağış vermiş . Tabiki yine yağış son ana kadar belli olmaz . Bu sistemi ben sonbahara artık tamamiyle giriş olarak görüyorum . Kasım ayının kurak geçeceği yönünde tahminler var , yaşayıp göreceğiz . Winter is coming 🌨️ Son 3 senedir en ciddi sistemlerimizi 20 Aralık - 10 Ocak tarihleri arasında alıyoruz ben yine bu tarihler arasında birşeyler göreceğimizi düşünüyorum .

Hocam geçen sene ilk kar yağışını yükseklerimiz 4 aralıkta almış örtüde yapmış(oran incek).Bu sene daha da erken alırız gibi görünüyor mu sizce ?

• Hocam geçen sene ilk kar yağışını yükseklerimiz 4 aralıkta almış örtüde yapmış(oran incek).Bu sene daha da erken alırız gibi görünüyor mu sizce ?

20 Aralık - 10 Ocak derken ilk kar yağışından bahsetmedim kışın en ciddi kar yagislarindan birinden bahsettim . İlk kar yagisini Aralık ilk hafta alırız diye düşünüyorum , yukseklerimiz Kasım son haftasida alabilir . Tabiki gelecek sistemlere bağlı .

• 30 Aralık 2016 Kutludüğün mahallesi yaklaşık 30-40 cm kar . Bir gün önceki sabah o gece yağan karı lodos eritmeseydi acaba nasıl manzaralar ortaya çıkacaktı ki o gece de yaklaşık 20 cm kar yagmsiti . Görüntü kalitesi için kusura bakmayın 🙂 arşivden buldum o zaman kullandığım telefonun kamerası baya kötüydü .