İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

 • GFS bu arada bu ULL sisteminde dek bantlarını belli etmiş yağış haritasında. Poyraz şeklinde rüzgarın konumlanması DEK için en ideal rüzgardır İstanbul adına. Çıktıda da rüzgar poyraz yani kuzey doğılu bantlar...:)


 • Bu arada bu ULL nasıl bir bomba ise 180h bir başlıyor 246h e kadar bölgesinde sipin atarak gücünde fazla azalma olmadan dönüp durdu... Düşünsenize tam ülkemize iniş yapıyor ve aynı saat aralığında ülkemizin üstünde oluyor.:) Bir yandan kar yağmasını istiyorum ama bir yandanda çiftçilerin zor durumda kalmaları aklıma geliyor. Neyse Allah hayırlısını eylesin...


  O olduğu bölgede 180h den 246h kadar dönmesi;


  180h


  246h

 • Yönünün bize dönmesi için ne gibi basınc ve gelişmelere ihtiyacımız var peki

 • Spv bugün wave 1 21-22 gibi wave 2 ataklarına maruz kalıyor.Nisan ilk hafta Son Isınma emareleri var.Ay belki Nisan olacak ama soğuk bir salınım yaşanacak bu da Nisanda kar ihtimali takibimi güçlendiriyor...

 • Yönünün bize dönmesi için ne gibi basınc ve gelişmelere ihtiyacımız var peki

  Şimdi şu şekilde;


  Burada bizim için önemli olan şey basınç değişimi değil! ULL sistemlerinde, bizim için genellikle önemli olan durum izobarların yönü şekli yakınlığı ve uzunluğudur.


  İzobar nedir?


  İzobar cıktıda gördüğümüz beyaz renkte olan ve uzun olan çizgilerdir.


  İzobar bize basınç ayrımını gösterir yani şu şekilde iki uzun çizgi arasında bir basınç vardır. Aynı yönde diğer iki uzun çizgi arasında da bir basınç vardır. İşte izobar bu basınçların değişim noktasını belirler.


  İzobarlar birbirine yakın ve sık ise o bölgede ani basınç farkı olduğundan dolayı dikey karışım yani kısa mesafede basınç değişimi fazla olduğundan dolayı rüzgarlar sık ve hızlıdır.


  Şimdi dönelim bize orada o sistemi almamız için önemli etken nedir?


  İzobarlar sık ve dik bir açı ile gelmesi lazım!

  Dik değerek şunu kast ettim eğik çizgiler olursa eğer hem gücü azalır hemde güneye düzgün inemez soğuk çekirdek.  Bu çizdiğim çıktıda görüldüğü üzere izobarlar eğik bir açı ile geliyor. Yani yönü ülkemiz değil! Orta ve özelikle doğu Avrupa civarı.


  Ama dünyanın dönüş hareketi ile basınçların doğuya ilerlemesi ve Azorunda doğulaması işi değiştiriyor.  Aynı yönde Azorda İzlanda dan baskı yediği için yatıyor. Ama görüldüğü üzere Yunaniata'nın tam kuzey doğusunda dik bir izobarlar var. Bundan dolayı soğuklar hala inişe devam ediyor.


  Kısacası bizim için önemli etken izobarların sık ve dik olması.


  Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.:)


  İyi günler...