Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2021 Sonbaharı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Artı olarak , Antalya civarınada dikkat edilmesi lazım. CAPE değerleri muazzam. (3500+ J/Kg). Su hortumu ve iri dolu ihtimali mevcut. Burayıda yazıyım dedim aklıma gelmişken.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Sakarya olarak sağlam yağış alırmiyiz teşekkürler şimdiden hocam Berkay34

Sakarya biraz daha sınırda kalıyor yarın için. Perşembe akşam-gece saatlerinde başlayacaktır büyük ihtimalle yağış, cuma günü daha etkin kısmı olacaktır. Siz sisteme göre bir tık daha doğudasınız.

• bati karadeniz zonguldak icin tahmininiz nedir

Zonguldak etkin yağıştan etkilenmeyecek. Daha çok yerel yağış geçişeleri yaşanacak cuma günü.

• yalova icin ne dusunuyorsun berkay kardesim.bu arada emegine saglik.

Sağolun öncelikle. Hocam yalovada yağıştan en çok yararlanacak yerler arasında. En çok pik yapacağı Aralık ikindi ile cuma sabah saatleri arası olacak gibi durmakta. Gece saatlerinde kuvvetli yağması bekleniyor. 70mm geçen yağış olabilir.

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Ekim ayı şahsi genel görünümünde, Ekim ayında iki sistem gelebileceğini belirtmiştim. Nitekim Allah'ın izni ile beklediğim birinci sistemi 8 Ekim Perşembe günü aldık, ikinci potansiyel olarakta 17-19 arası yazmışım. Şuan da ilk emaraleri modellerde gözüktü 17-19 arası sistem için. Bakaılm inşallah bozmaz yada daha çok belirirde nokta atış yapmış olurum Ekim ayı olarak. Takipteyiz!

• Nokta atış yapmış oluyorsun doğru , güzel ama Ekim sonu için bir sinyal çakmamışsın , asıl lokma belki ordadır :hfyeni (29):

Ayrıca Ekim’de 2 sistem pek yeterli değil

3 bile az ama güçlü bir üçüncü sistem iyi olur

• Nokta atış yapmış oluyorsun doğru , güzel ama Ekim sonu için bir sinyal çakmamışsın , asıl lokma belki ordadır :hfyeni (29):

Ayrıca Ekim’de 2 sistem pek yeterli değil

3 bile az ama güçlü bir üçüncü sistem iyi olur

Çok uzun vade olduğu için ekimin son haftası hakkında bir şey diyemedim. Sonuçta ben bu tahmini yaparken Ekim ilk günleri idi:) Ama aynen 3. Sistem ihtimali var. Ayrıca hocam dediğin gibi 3. Sistem daha bir güçlü olabilir. Takipteyiz.:hfyeni (29):

• Konu verili şahsi tahmin konusudur arkadaşlar lütfen konu dışına çıkmayalım. Gfs güncelleme bilgilerinin konusu vardır. Verisiz tahminler için karalama tahtasına yazalım lütfen.

• Yukarda paylaşılan ve iyiki silinen tahmin metnini Kim yazdıysa bizim forumu takip ediyor , bu çok net

Döngü kelimesini kullanmış ama bilinçsizce

Bu kelimeyi meteorolojiye uyarlayan ender kişilerden biriyim , kayıtlarda sabittir.

İki üç yıldır yoğun kullanılmaya başlandı

Döngü olması için bir sirkülasyon , sayaç , sarkaç yada devinim olmalı

Bazen pattern kelimesinin , bazen salınım kelimesinin bazen süreç kelimesinin yerine yanlış şekilde kullanılıyor

Mjo bir döngüdür mesela

Çünkü dairesel bir hareket var

Ama AO , NAO , PNA gibi telekonnektif unsurlarda döngüden bahsedilemez

Edilecekse de Döngü sonucu AO şöyle oldu diye bir varsayım yürütülür ama o da izafi kişisel bir tahmin olur

Yani benim için iyi bir tahmin kes kopyala yapıştır zengin kelimelerle doldurulmuş bir tahmin değil , her kelimenin bilinçli seçildiği bir tahmindir

Onun için geçersiz bir not almıştır

• İç Kesimler,Akdeniz de dahil olmak üzere ülke genelindeki yağışlı sistemimiz şimdilik Kasım ilk haftası olabilir.

9 Ekim'de yazdığım sistem yavaş yavaş belli olmaya başladı.Mjo'nun faz 6'ya geçişiyle beraber siklon oluşumu ve Kasım ilk haftası özellikle Batı'da olmak üzere Kasım ilk yarısının genel olarak serin ve yağışlı geçmesini bekliyorum.(Belki 12-13'ü gibi patern değişebilir ama genel olarak Kasım ilk yarı takibe değer) Kasım 2.yarısı ve kışa dair ilk beklentilerimi Ekim sonu gibi yazacağım.

https://www.ecmwf.int

http://cola.gmu.edu