Kışa Dair Düşüncelerim

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Türkiye Soğuk Salınımı -3.06 olarak gerçekleşti. Kuvvetli negatifli Kasımlardan sonraki kışlarda sıcaklık anomalisi aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir.

Benimde kış için tahminim bu görüntüyle hemen hemen aynıydı.

zjboUC.png

• Türkiye Soğuk Salınımı -3.06 olarak gerçekleşti. Kuvvetli negatifli Kasımlardan sonraki kışlarda sıcaklık anomalisi aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir.

Benimde kış için tahminim bu görüntüyle hemen hemen aynıydı.

flt0JKg93V.png

Hocam açar mısınız bu seneki kış için

• hocamizin aksine tezi Santiago da var. Aksine kışın ozellikle 2. Yarısı sert kış koşulları yasandigi donemler olmus. Ama storm hocamizinda tezi de dogru. Bakalim neler olacak.

• Ancak negatif gitmeyen AO&NAO indexleri tüm tahminleri alt üst etmiş ve İtalya&Balkanlarda trofun güneye kıvrıldığı Azorlu bir patern oluşuvermiştir. Zayıf polar ataklar görebildiğimiz bu paternde İstanbulun ve Marmara-Karadeniz kıyılarımızın kar alma şansı bulunmamaktadır. Büyük ani stratosfer ısınmasının gerçekleşmemesinin ve vortexin tekrar güçlenmesinin bu süreçte payı büyüktür. Soğukların aslan payı Amerikaya akacaktır. AO indexinin analog yıllara uyacağını ve dengelenme mekanizması gereği negatif AO'nun Aralık 2.yarısı geri geleceğini düşünüyorum. Ciddi sistem beklentilerim ise güçlü negatiften pozitife çıkışlardadır. Eğer güçlü negatif AO gelmezse bilin ki bu kış çok özel bir kış olacaktır 2003'e de benzemeyecektir.

RD6hg2.png

• evet söylediklerinize katiliyorum. Lakin son 5 yıla baktigimizda sadece istanbul baz almamakle beraber sahil olsrak karadeniz sahilinide katarsak, ortalama olarak pozitiften nötre inislerde cok saglam sistemlerin aldigini ben rahatlikla soyleyebilirim. Ama diyosanizki once negatif ao bize lazim ve patern degissin diye, ona eyvallah .

• hocamizin aksine tezi Santiago da var. Aksine kışın ozellikle 2. Yarısı sert kış koşulları yasandigi donemler olmus. Ama storm hocamizinda tezi de dogru. Bakalim neler olacak.

Benim tezim Santiagonun dediğiyle çelişmiyor. -2 altında olmayan TSS'de Türkiye çok sıcak geçmiş demem ve efsane kış içn umut var derim. Keza 2016 Kasımıda nötre yakındı. Ama -2 altı için malesef...

6 kış var tek bir iyi örnek yok.

• Storm Chaser bu kış istanbul için hiçbir tık yok mu demek istiyorsunuz yani yoksa ben mi yanlış anladım

Hayır kıyılar için az ama öz kış tahminim hala geçerli. Ocak ilk yarısından önce güçlü bir polar atak beklentim yok. Ama olurda İskandinav yükseği aktifleşmezse İstanbul için kestane geçebilir. Lakin sinoptik çok özel bir sinoptik olur analog yıllara hiç benzemeyeceği için.

• Hocam kısacası balık baştan kokar. Uzun lafın kısası bu kış kıyılar olarak kar açısından son 2 yılda olduğu gibi fakir

geçeceği yüksek ihtimal. Umarım tersi olur.

• Bence umut kaybetmemeli daha ne efsane kışlar olur ülkemizde,98 yada 99 yılıydı Uludağ'da kar yoktu yılbaşında,o yıldan sonra bile ne efsane kışlar gördük.

evet haberler canlı yayın yapmıştı 1 cm bile kar yoktu hava pusluydu ama Aynı yıl Şubat ayında haberlerde kar kalınlıklarını söylüyordu Uludağ 250 cm idi çok iyi hatırlıyorum