Kışa Dair Düşüncelerim

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Isınma etkisini Aralık ikinci yarısında umarım olumlu yönde hissederiz. Olası bir sistemin yılbaşına yakın olması daha da mutlu eder bizleri.Sanıyorum ilk ciddi sistemi ülkemiz bu ısınma ile beraber yaşayacak ve de belki olumlu yönde direk etkilenebiliriz bu kadar durağan dönemin ardından.Sibirya kökenli bir sistem akışı olur mu diye de düşünmüyor değilim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Storm Chaser üstat sizce bu döneme de bize sistem gelebilmesi için sizin düşünceniz nedir ??

Ben Aralık başı daha çok ortası gibi bize olumlu etki yapabileceğini düşünüyorum...

Ama bakalım hayırlısı:)

İyi akşamlar, selamlarımla...

Muhakkak bir süre öteleyecektir zaten. Ancak bir yere kadar. Bu sürecede Aralık ortasında gireceğimizi düşünüyorum. Hata payını minimalize etmek için 10-20 Aralık aralığı diyebilirim şimdilik. Şu an bu SSW yaklaşırken ve sonrası için en net görünen senaryolar Azorla İzlanda'nın yer değiştirmesi ve MJO faz 5-QBO faz 7'de(Doğulu QBO giriş fazı) ilk ciddi polar atağı alacağımız yönünde.

• Muhakkak bir süre öteleyecektir zaten. Ancak bir yere kadar. Bu sürecede Aralık ortasında gireceğimizi düşünüyorum. Hata payını minimalize etmek için 10-20 Aralık aralığı diyebilirim şimdilik. Şu an bu SSW yaklaşırken ve sonrası için en net görünen senaryolar Azorla İzlanda'nın yer değiştirmesi ve MJO faz 5-QBO faz 7'de(Doğulu QBO giriş fazı) ilk ciddi polar atağı alacağımız yönünde.

Aynı beklentin benim gibi.:) Bende o şekilde düşünüyorum...

Neyse Üstat cevabın için tekrar teşekkürler...

İyi akşamlar,

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Johen kuzey yarım kürede sıradışı kış istiyorsak kuvvetli stratosfer ısinmasi şart demisti Mjo 5 ve 7 Israr ederse harika bir Aralık ortası ve Ocak ayı bekler ...

Storm ! Ust seviye hareketi uzun vadede daha belirliyici Gfs olsun Ecmwf olsun cözemiyor bir hafta sonra Stratosfer +5 leri gorur ve gecerse traposfer eslesmesi olursa YB ile kuzeyde iyi bor konumla neden tarihi yaşamıyalim ki modeller de yakında Kutup Soğuklarını akıtıcak gibi tahminler Doğru cıkarsa Eğer ❄🌬🌐

3 Mal editiert, zuletzt von zip34 ()

• Storm ! Bölünme olursa parcalanırsa Amerika Doğusu ve Batı Avrupa'ya Eğer Yer degistirme olursada 2006 gibi sanırım kıl payı kacırmıstık ona benzer birde 2012 örnek gösterebiliriz : Bu bir iki oldu misal ücüncüsü tam da bize gelicek ❄ bir bakmışız ki ❄ Güzel düşünelim güzel olsun senin fikrin nedir Storm ?

• Geçen sene yer değiştirme olmuştu.Girdap Avrasya'ya kaydı.Umarım bu sene de benzer bir durum olur.Bölünme olmazsa daha iyi.

Hayır sonradan splite dönüştü ama splite dönmeden önce Trakya ve Marmaranın yüksekleri iyi bir sistem almıştı

a-The-evolution-of-the-zonal-mean-zonal-wind-units-m-s-1-in-the-circumpolar-region.png

http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2019010712_3.gif

4 CFS senaryosundan 2'si aynı tarihte 0'a düşüyor kontrol ve diğer senaryo bakalım ne zaman inecek?

u10serie.png

• Hepimize geçmiş olsun. 1,5 aydır kuraklığa neden olan yüksek yarın ülkemizi terk ediyor. QBO 30 Kasımda doğulu rüzgara geçiyor ve önümüzdeki hafta başlayacak yağışlı paternde QBO ile uyumlu gidiyor. Aralık ayının ilk günlerinde Azorun İzlanda-İngiltere arasına salınımıyla Akdenize 850'de 0 iniyor ve ülkemize bol yağış getirecek Genova siklonları türüyor. 1800 m+'da Aralık normallerinin üstünde kar yağışı görüleceğinin altını çizmek isterim.

gOooZp.gif

• Hepimize geçmiş olsun. 1,5 aydır kuraklığa neden olan yüksek yarın ülkemizi terk ediyor. QBO 30 Kasımda doğulu rüzgara geçiyor ve önümüzdeki hafta başlayacak yağışlı paternde QBO ile uyumlu gidiyor. Aralık ayının ilk günlerinde Azorun İzlanda-İngiltere arasına salınımıyla Akdenize 850'de 0 iniyor ve ülkemize bol yağış getirecek Genova siklonları türüyor. 1800 m+'da Aralık normallerinin üstünde kar yağışı görüleceğinin altını çizmek isterim.

gOooZp.gif

Çok şükür