2019-2020 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tahmin için teşekkürler hocam, merakla bekliyordum.

Sevgili hocam 2018 kışına evrilme durumu söz konusu olabilir mi?

Sanmam. 2007 olur veya 2014:) beklentim disina cikarsa 2008 yada 2015 olabilir.

• Hatirladim. Avcilardaydin sanirim. En az 7 8 yilin vardir bu iste. Ne anladin tahminimden sizin orasi icin anlat bakalim. Ozellikle moskova kismini tekrar oku.

Dogrudur abi :) Acikcasi konumum Moskova guneyinde kaldigi icin kafam biraz karisti. Soguklar kita avrupasina girebilir MI pek Emin degilim.

• hocam yani bu kış doğu anadolu için gündüzlerin ve gecelerin eksili değerlerde, sisli ve puslu havaların hakim olduğu, yağan karın az olsa bile uzun süre yerde kalacağı bir kış mı olacak

• Dogrudur abi :) Acikcasi konumum Moskova guneyinde kaldigi icin kafam biraz karisti. Soguklar kita avrupasina girebilir MI pek Emin degilim.

Orasi detay artik. Yb nin daha guneyli halide olacaktir. Firtina hattinda sende olacaksin.

• Hocam hayırlı olsun tahmininiz. Varsın ayda 26-27 gün yb hakimiyetinde geçsin 3-4 gün sistem alalım kıyılar olarak. Malum zamlardan dolayı kuru soğukta doğal gaz faturaları, elektrik faturalarının şişmesindense az olsun öz olsun. Gönül daha iyilerini istesede dediğiniz gibi nasiptekini yaşayacağız.

• Hava_Forum hocam kış tahminleri genelde pozitif AO Beklentisi üzerine yapıldı ama şu erken dönemde oluşma ihtimali görülen stratosferik polar vortex zayıflaması negatif AO’yu desteklemez mi ?

Yapılan pozitif AO tahmini üzerine kurulu mevsimsel tahminler tamamen değişebilir mi ?

Teşekkürler cevabınız için

• Hocam hayırlı olsun tahmininiz. Varsın ayda 26-27 gün yb hakimiyetinde geçsin 3-4 gün sistem alalım kıyılar olarak. Malum zamlardan dolayı kuru soğukta doğal gaz faturaları, elektrik faturalarının şişmesindense az olsun öz olsun. Gönül daha iyilerini istesede dediğiniz gibi nasiptekini yaşayacağız.

Dogalgaz kullanimi fazla olmaz diye dusunuyorum. Ozellikle gunduzleri. Aksam acilir tabi. Bazen sis saglam cokerse sicaklik beklenenden dusuk olabilir.

• Semih hocam anladıgım kadarıyla akdeniz az calısacak olması yb olmamız ile alakalı oldugunu dusunuyorum bide bunun sebebinin sogukların az vurması nedeniylede alakalımıdır etki tepki misali ?

• Hava_Forum hocam kış tahminleri genelde pozitif AO Beklentisi üzerine yapıldı ama şu erken dönemde oluşma ihtimali görülen stratosferik polar vortex zayıflaması negatif AO’yu desteklemez mi ?

Yapılan pozitif AO tahmini üzerine kurulu mevsimsel tahminler tamamen değişebilir mi ?

Teşekkürler cevabınız için

Son yillarda cogunlukla pozitif endeksler goruyoruz. Zayiflama olursada tekrar guclenemez mi ? Arada zayiflayacak votex guneye sarkacak. Belki bizide etkileyecek ancak bu kis mevsiminin pozitif endeks ile kapanmasina engel olmayacak. Cogunlukla yb dedik azinlik kisminda endeks ya notre ya negatife inecek.

• valla semih bey emeginize saglik ama sanki totem yapiyormus gibi hissetmek istiyorum maslesef..ya ne bilem...daha zaman uzun.insallah olumlu yonde degisir bir cok sey..

• valla semih bey emeginize saglik ama sanki totem yapiyormus gibi hissetmek istiyorum maslesef..ya ne bilem...daha zaman uzun.insallah olumlu yonde degisir bir cok sey..

Ne goruyorsam onu soyluyorum hep. Suanda da ne goruyorsam onu yazdim. Kasim ayi tahminim ve sonuclarida ortada. Son 10 gununde birseyler olursa olur. londra diyagramlarida varsova diyagramlarinada baktim oradanda pek bi ekmez cikmaz bize.

• 2020 kişini memleketim kütahya 'da geçirecem ve bundan sonra ki kuşlarda inşallah. Bakalım yaşayıp gidecez inşallah öncelikle ülkem ve sonra memleketim adına bol kar yağışlı bi kış geçiririz umarım.