Deprem Öncesi Doğada Değişim/İşaret

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ateş topu demeyelimde özellikle yanal atılımlı faylarda sürtünmeden kaynaklı arklar ve tabiki ortaya çıkan muazzam enerjinin büyük 2 toprak kitlesinin birbirine zıt hareketi. Sürtünmeden kaynaklı ışıklar daha önce dünyada gerçekleşen bazı depremlerde rapor edilmiştir. Balıkçı ağlarının yanması vs bunlar biraz gerçeklikten uzak gibi geldi. 7.4 büyüklüğünde bir deprem ve kırılan onlarca km uzunluğunda bir fay, bazı yerlerde 4.5 metrelik atım farklılıkları size doğanın muhteşem gücünü gösteriyor..

Inanilmaz bir enerji hocam gercekten.

• Ozamanlar böyle telefonlar yoktuki. Olsa bile izleme derim..

Hocam biliyorum ama az çok bir teknoloji vardı, mağara devrinde değildik. Ne bilim onca fabrikaların kamera kayıtları vs olmaz mı?

• Offizieller Beitrag

O zamanlar telefon hatta hatta video bile sık kullanılmıyordu bu sebeple deprem anının kayıtları yok.

17 ağustos 1999 depreminde evlerin haline iyi bakın, bunlar malzemeden çalınan, depreme uygunsuz yapılan, ve hiçbir şekilde o bölgede yapılmaması gereken yükseklikte binalar. İstanbulda bu binalardan binlerce var maalesef ve hiçbiri güçlendirilmedi, şuanda birçok insan kaderine razı yaşıyor ama deprem 1. gündem değil..

• Offizieller Beitrag

Ben inşaat mühendisi değilim var olan varsa daha da aydınlatabilir, bir bina unufak olacak şekilde yıkılamaz yıkılmamalı, bu şekilde yıkılıyorsa tamamen malzemeden çalınmış demektir. Video kayıdına baktığınızda bir bölgede 5-6 bina unufak olmuşken hemen yanındaki bina nasıl ayakta kalır? Cevabı belli... Depreme daya nıklı yapılan binalar eğer zemin kötüyse genelde yan yatıyor veya 2-3 katı zarar görüyor ama depreme dayanıksız yapılan özellikle taşıyıcı kolonlarda bulunması gereken demir çubuk miktarından çalanlar varya ah ahh yatacak yerleri yok...Bu binaların +7 depremlerinde ayakta kalma şansı yok, gördüğünüz gibi unufak olmuşlar..

• Ben inşaat mühendisi değilim var olan varsa daha da aydınlatabilir, bir bina unufak olacak şekilde yıkılamaz yıkılmamalı, bu şekilde yıkılıyorsa tamamen malzemeden çalınmış demektir. Video kayıdına baktığınızda bir bölgede 5-6 bina unufak olmuşken hemen yanındaki bina nasıl ayakta kalır? Cevabı belli... Depreme daya nıklı yapılan binalar eğer zemin kötüyse genelde yan yatıyor veya 2-3 katı zarar görüyor ama depreme dayanıksız yapılan özellikle taşıyıcı kolonlarda bulunması gereken demir çubuk miktarından çalanlar varya ah ahh yatacak yerleri yok...Bu binaların +7 depremlerinde ayakta kalma şansı yok, gördüğünüz gibi unufak olmuşlar..

Hocam benim apartman 90 yılında yapılmış , akrabalarımla beraber yaşıyoruz. O zamanki teknoloji ve yapı mühendisliğiyle bence bizim de işimiz yaş. Ben güvenmiyorum şahsen binaya. Umarım o an başka sağlam bir yerde bulunuruz.

• Offizieller Beitrag

Hocam benim apartman 90 yılında yapılmış , akrabalarımla beraber yaşıyoruz. O zamanki teknoloji ve yapı mühendisliğiyle bence bizim de işimiz yaş. Ben güvenmiyorum şahsen binaya. Umarım o an başka sağlam bir yerde bulunuruz.

zaten 2000 den önce yapılmış çoğu bina deprem yasasına göre yapılmadı ( hoş yapılanlarında ne kadar denetimi yapıldı meçhul). Üstelik 2 tane büyük deprem yaşadılar, 3.sünü kaldırabilirler mi bilemiyorum. Bunun en güzel yolu oturduğunuz konumun zemin etüdünü yaptırmanız daha sonrada bina sağlamlığını kontrol ettirmeniz. Bunları yaparsanız ve binanız iyi çıkarsa en azından içiniz rahat edebilir..

• zaten 2000 den önce yapılmış çoğu bina deprem yasasına göre yapılmadı ( hoş yapılanlarında ne kadar denetimi yapıldı meçhul). Üstelik 2 tane büyük deprem yaşadılar, 3.sünü kaldırabilirler mi bilemiyorum. Bunun en güzel yolu oturduğunuz konumun zemin etüdünü yaptırmanız daha sonrada bina sağlamlığını kontrol ettirmeniz. Bunları yaparsanız ve binanız iyi çıkarsa en azından içiniz rahat edebilir..

Valla maddi durumumuz yok ki, çürük çıktı boşaltın deseler evsiz kalırız. O yüzden kimse binayı kontrol falan ettirmez. Benim gibi milyonlarca insan resmen tabutunda yaşıyor. Vatandaşa ileride deprem olacak binanı kontrol et desek diyecek ki, ''ben yarın ne yiyeceğimi düşünüyorum sen bana ne zaman olacağı belli olmayan depremi anlatıyorsun'' der. Hepimiz haklı ve çaresiziz.

• Offizieller Beitrag

Valla maddi durumumuz yok ki, çürük çıktı boşaltın deseler evsiz kalırız. O yüzden kimse binayı kontrol falan ettirmez. Benim gibi milyonlarca insan resmen tabutunda yaşıyor. Vatandaşa ileride deprem olacak binanı kontrol et desek diyecek ki, ''ben yarın ne yiyeceğimi düşünüyorum sen bana ne zaman olacağı belli olmayan depremi anlatıyorsun'' der. Hepimiz haklı ve çaresiziz.

İşte normalde bunu devlet-belediye 2lisi yapacak hemde hizmet olarak, ama rant varya rant öyle bir yerleşmişki adamlar bir bölgede binlerce bina yıkılacak dese oradaki arazi ve apartman babaları aç kalacak diye depreme dayanıklı buralar diyebiliyor üstelik bunu raporlayabiliyorlar. Ne diyeyim herkes Allah korusun beterinden diyor ama bu deprem olacak ha 1. saat sonra ha 1 ay sonra ha 1 yıl sonra ama olacak, bilim bize bunu gösteriyor. Bu işten kaçış yok, eğer kaçış yoksa yapacak şey depremle nasıl yaşamır öğrenmek. Ben olsam japonyadaki sistemi alır 1 sene boyunca hatim eder, gerekirse japonyadan bu konuda bilgi ve tecrübe desteği alır ve adamlar ne diyorsa ne raporluyorsa yaparım yapmaya çalışırım..

• Teyzeme ulaşmak için Gölcüğe zar zor ulaşabildik ,saatler sürdü ,oysaki 20-25 dk yol mesafesinde

İzmit devlet hastesine sevk edildi dendi o enkazda olan insanlar

İzmit devlet hastanesine gittiğimizde ise manzara çok kötüydü , hastane bahçesi ceset torbaları ve yaralılarla doluydu

Çok kötü günlerdi

• 2007'de yürürlüğe giren deprem yönetmeliğinden önce yapılan binaların neredeyse hiçbiri ayakta kalamaz. İstanbul'daki binaların hemen hemen yarısı zaten 2007 öncesi yapılan binalar.

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• 2007'de yürürlüğe giren deprem yönetmeliğinden önce yapılan binaların neredeyse hiçbiri ayakta kalamaz. İstanbul'daki binaların hemen hemen yarısı zaten 2007 öncesi yapılan binalar.

Öyle demesek mi acaba ben korkmaya başladım 😥 benim binam 1999 sonu 2000 başı inşaatı tamamlanmış yani 2007 öncesi

• İstanbul da ki binaların çoğunun artık yaşı geçti büyük depremde çoğu yıkılacak yıkılmayanlarda büyük hasar olacak binlerce insanın öleceği aşikâr kentsel dönüşüme gidilmeli.

• Offizieller Beitrag

Offf Naci hocam yapma yahu vallahi yapma, bu soylediklerinin bilimsel kanitlari lazim ah ahh bunlari okudukca iyi ki Cenk Yaltirak ve Ramazan hocayi takip ediyorum