2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Güvenmeyin yarı yolda bırakır gfs

Tehlikelidir ısırabilir:D

Sen işi çözmüşsün dostum. Ecmwf veriyorsa bir bildiği vardır, hatta size bir örnek Ay başı sistemini ısrarla ecmwf vermedi Gfs verdi ama iş yine Ecmwf nin dediğine döndü....;)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Umudunu kesen baştan yenilmiştir!!

Daha vade uzun bu yönlü bu kadar değiştiyse yine bizim lehimize değişme ihtimali her zaman vardır, ama benim beklediğim büyük lokma Kasım sonu Aralık başı, başlıktan da anlaşılacağı üzere...

Takipteyiz, hayırlısı artık,

İyi akşamlar, selamlarımla...:)

• Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın, ben sistemi ay sonu Aralık başı gibi bekliyorum hatta tarih verin derseniz +/- 1-2 gün değişme ihtimali var ama ayın 29-1 arası gelecektir benim beklediğim sistem inşallah... Şimdi bu modellerin verdiği ayın 22 si gibi bir sistem piyangodan çıktı yani beklemiyordum modeller ilkten bizi heyecanlandırdı ama tekrar bozdu zaten o aralığı 2-3 gün önce ekmek çıkmaz size dedim, modellerde bozdu bu gün itibari ile. Kısacası benim beklediğim sistem ay sonu Aralık başı gibi...

Bu gün yeni çıkan verilere baktığımız zaman;

AO endeksine baktığımız zaman negatif ilerlemekte ayın 16 sına kadar ardından dahada bir dip yapıp pozitife yol alıyor bu da bize sistemin yani dalgalanmanın olacağına dair çıktılardan birisi ama hala karışık bir döngü ön görmüş... Bakalım ilerleyen günlerde ne diyecek bize?

ao.sprd2.gif

Pentad Global 500 hgt map

Bu çıktı ise bizim son 20 gün içinde nasıl bir döngü yaşadığımızı gösteriyor ve buradan şöyle bir sonuç çıkıyor;

Ekim ayı ülkemiz adına daha çok güneyli atakların olduğuna sonra ekim sonu kasım başı bir dalganın olduğuna ve sıcaklıkları mevsim normallerine çektiğine ardından tekrar sıcak ve kurak bir döngüye girdiğimizi görüyoruz. Ve bu döngüde de özelikle Rusya'nın bir YB hakimiyetinde olduğunu ve bize etki olarak bizimde YB hakimiyetinde olduğumuzu görmekteyiz bunun nedeni ise Alaska Yb sini kelebek etkisidir. Son 20 gün özetle böyle geçmiş bulunmakta...

Peki ilerisi için ne gözüküyor?

6cc64.png

Burada çizdiğim görselde Jet akımları var bize bunlar neyi anlatmakta?

Görüldüğü üzere ay sonu gibi artık Alçak basınç hakimiyetinde bulunan İngiltere çevresinin hatta doğusunun YB hakimiyetine geçeceğini anlatmakta ve bize burada tekrar kuzey koridorunun açılacağını göstermekte bulunuyor... Jet akımlarını takip etmek bize olacak döngüye dair ana fikir oluşturur...

Diyagramlar da bir mutabıklık yok kafası karışmış durumda1/kahkahas23s1:hfyeni (18): ama bazı senaryoların dalga yaşayacağımıza dair ilk veriler gelmekte uzun vade olduğu için ara ara +/- halinde gidip gelecektir.:)

MT8_Istanbul_ens.png

Bakalım takipteyiz, hayırlısı.

Herkese iyi akşamlar,selamlarımla...:)

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Evet diyagramlar dan ilk hamle bu gün sabah çıktısında geldi ve bahsettiğim tarihe kıpırdanma var dedi.;) Bu iyi haber!:thumbup:

MT8_Istanbul_ens.png

• Yusuf Eskinazi bu beklediğim sistem özelikle kıyılarda sıcaklıkları tek hanelere indirir yağış olur ve denizde iyiden iyiye soğumaya başlar, ve iç kesimlerde bazı rakımı yüksek şehir merkezlerinde kar yapa bilme ihtimalide hiçte az değil...:/8103*

• Yusuf Eskinazi bu beklediğim sistem özelikle kıyılarda sıcaklıkları tek hanelere indirir yağış olur ve denizde iyiden iyiye soğumaya başlar, ve iç kesimlerde bazı rakımı yüksek şehir merkezlerinde kar yapa bilme ihtimalide hiçte az değil...:/8103*

Aynı fikirdeyim üstat ama ben dikkati daha çok 10 15 Aralık arasına çekmek istiyorum zira o tarihlerde bir sistem alırsak muhtemelen ocak başında bir tane daha alma ihtimalimiz olur. Bu sene minimum 20 günde bir sistem alırız yb izin verdikçe.

• Aralık ilk hafta için sinyaller gelmeye başladı. İlerleyen günlerde diğer modellerede yansımasını bekliyorum detaylar için erken ama bu tarihlerde salınım ihtimali epey fazla.

cfs-0-492.png?18cfs-2-486.png?18

Einmal editiert, zuletzt von Hava22 ()

• soguklar abd den cekiliyor, soguklar sibirya bolgesine depolanmaya basliyor, bati avrupada ki basinc degerleri kasım son hafta yükseliyor, kuvvetle muhtemel ki iskandinavya da yuksek basinc olusacaktir. Dogu avrupa tarafinda koridor acik kalacaktir ve polar atak li bir sistem bekliyorum kanımca, saygılar.

Söylediğimin gercekleşme tarihi (tahmin) 28 kasim ile 3 aralik arasi gibi.