Sezon başı sohbetleri

• wildleo1907 hocam iyi akşamlar. Bu akşamki ECMWF çıktısı önümüzdeki aralık sonu sistemi için çok belirleyici oldu diye düşünüyorum yani ana fikir ve basınç dizilimi olarak. GFS ise 5 vakit çıktılarına baktığımızda hala mutabakata varmış değil kafası karışık görünüyor. Benim aklıma takılan nokta bu akşamki ECMWF çıktısında soğukların AB patlamasına rağmen hala yurdun içine sokulamaması. Neden soğuklar sınırda bekliyor? Şöyle koyu mavileri bir görsek -9 -10 girse herkes mutlu olsa istiyorum ama şu anki görüntüde birçok vilayet KKY sınırında kalacak gibi gözüküyor.

Ayrıca size öncesinde de bir soru sormuştum. Bu gözüken sistem sonrası azor tekrar atağa çıkıyordu ve sibiryadan devasa soğuk koridoru açılıyordu. Artık o sistem de gözden kayboldu. Benim gözüm büyük balıktaydı anlayacağınız. O sistemin ihtimali kaldı mı acaba? Mesut abi 22 Ocak'a tarih verdi dikkat çekti. Sizin uzun vade beklentilerinizi de öğrenmek isterim.

• wildleo1907 hocam iyi akşamlar. Bu akşamki ECMWF çıktısı önümüzdeki aralık sonu sistemi için çok belirleyici oldu diye düşünüyorum yani ana fikir ve basınç dizilimi olarak. GFS ise 5 vakit çıktılarına baktığımızda hala mutabakata varmış değil kafası karışık görünüyor. Benim aklıma takılan nokta bu akşamki ECMWF çıktısında soğukların AB patlamasına rağmen hala yurdun içine sokulamaması. Neden soğuklar sınırda bekliyor? Şöyle koyu mavileri bir görsek -9 -10 girse herkes mutlu olsa istiyorum ama şu anki görüntüde birçok vilayet KKY sınırında kalacak gibi gözüküyor.

Ayrıca size öncesinde de bir soru sormuştum. Bu gözüken sistem sonrası azor tekrar atağa çıkıyordu ve sibiryadan devasa soğuk koridoru açılıyordu. Artık o sistem de gözden kayboldu. Benim gözüm büyük balıktaydı anlayacağınız. O sistemin ihtimali kaldı mı acaba? Mesut abi 22 Ocak'a tarih verdi dikkat çekti. Sizin uzun vade beklentilerinizi de öğrenmek isterim.

AB eğer doğuya iskenderun körfezine doğru hareket ederse hem Anadolu kara gömülür daha fazla hem de Marmara için o dediğiniz-9 -10 lar giriş yapar.

Sibirya konusu muamma. Bulunduğu bölgeden güneybatıya doğru salınımı gerekiyor bizi etkilemesi için. Önce yılbaşı öncesi şu kar yagislarina bir kavuşalım. Ocak ayı hareketli geçecek bence. 2 sistem bekliyorum o ay içerisinde.

• Hocam güneydoğu için sormak istiyorum eps ve anormali haritasına göre 26 dan itibaren soğuk taraftayız. Fakat 850 de 0 zor giriyor hatta girmiyor zaten normalleri 0-1 dir. Anormali mavi olduğuna göre bunun altına düşmeli değil mi

• wildleo1907 hocam iyi akşamlar. GFS bugün çok farklı bir sinoptikle karşımızda. Sabahtan beri bozmadı aynı basınç yerleşimlerini iskandinavyada türeyen alçak basınç işi bozuyor. Sizce GFS'nin bu tavrı değişir mi? ECMWF ile bir türlü mutabakat sağlayamadı gitti şu GFS. Bu sene de geçen sene gibi modellerin arasında bir kopukluk var eskiden olsa 200h'da gördüğümüz sistem çok hafif değişikliklerle gelirdi. Şimdilerde maalesef 40 takla atıyor mübarek.

• 29 Aralık 500 hpa da -35 var. Ah be 850 hpa yaktın bizi!

Hocam iyi akşamlar bir soru sormuştum ancak silinmiş görmemiş olabilirsiniz yeniden sormak isterim. Pazar sabahı İstanbul'da kar için şartlar yeterli görünüyor tabi 0m ve 200m 'yi bir tutmuyorum ancak havada ilk kar haberlerini konumuzda alabileceğimizi düşünüyorum,siz 850 hpa'yı beğenmediniz sanırım . İstanbul bu tarz sistemleri es geçmez düşüncenizi merak ediyorum,teşekkürler.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Hocam iyi akşamlar bir soru sormuştum ancak silinmiş görmemiş olabilirsiniz yeniden sormak isterim. Pazar sabahı İstanbul'da kar için şartlar yeterli görünüyor tabi 0m ve 200m 'yi bir tutmuyorum ancak havada ilk kar haberlerini konumuzda alabileceğimizi düşünüyorum,siz 850 hpa'yı beğenmediniz sanırım . İstanbul bu tarz sistemleri es geçmez düşüncenizi merak ediyorum,teşekkürler.

Kara doyacaksın berkay_tuku inan ki!