Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Berkay34 850 hpa ya bakacak aylara henüz gelmedik önemli olan ana fikir. Inan bana kıyılara kar yapacak bir beklentim yok ama sert yıldız poyraz ile hissedilen sıcaklıkların istanbul samsun arasında 5C nın altına inmesi beklenebilir. Aralık ayı için umudum her geçen gün artıyor.

• Sibirya platolarinda yer seviyesi sıcaklıklarını gösteren izotermleri gözlemledigimizde -30C lerin önümüzdeki günlerde oldukça geniş bir alana yayılacağını ve bu yayılmanın güney batılı olacağını görebilmekteyiz. Belli başlı bölgelerde Aralık ayında yer seviyesinde -50 ler tahmin ediliyor. Polar vortex de yaşanması muhtemel bölünmelerin getireceği düşey salınımlar Karadenizin kuzey kıyılarına kadar ulaşabilecek dondurucu soğuklardan nasibimizi alabileceğimizi doğruluyor.

• Hocam ull konusunda da bir bilgi verilirse de çok iyi olur ziraa ben ull terimini tam manasıyla bilmiyorum,geçen yıldi sanırım -4 luk ull çekirdeği tam ege denizinin doğusunda konumlanmıştı bize o çekirdeğin 0 lik kısmı bile Manisa nin bazı ilçelerinde kar yapmisti İzmir de yağış olmadığı için kar olmamıştı ancak hava 2-3 derecelerdeydi?

• Hocam ull konusunda da bir bilgi verilirse de çok iyi olur ziraa ben ull terimini tam manasıyla bilmiyorum,geçen yıldi sanırım -4 luk ull çekirdeği tam ege denizinin doğusunda konumlanmıştı bize o çekirdeğin 0 lik kısmı bile Manisa nin bazı ilçelerinde kar yapmisti İzmir de yağış olmadığı için kar olmamıştı ancak hava 2-3 derecelerdeydi?

https://www.havaforum.com/yukari-seviye-alcagi-ull-nedir/

ULL ile ilgili detayları bu linkte bulabilirsiniz. Sitemiz bu anlamda bir çeşit e-kütüphane özelliği taşımaktadır.

• wildleo1907 dostum senin beklediğiniz Kırım merkez! sistemi ayın 22 24 mü yoksa, ay sonu yani 29-30 gibi mi ben şahsen daha çok ay sonu olacağını düşünüyorum.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bir şekilde bizim coğrafyamız da nasiplenmeye başlayacak bir tarafta italya diğer yanda komşu başkent Tahran kar yağışları alırken ibrenin bize dönmemesi anormal olur. Batı Sibirya bu sene bize daha önce bahsetmiş olduğum üzere Karadenizin doğusu üzerinden soğuk hava pompalayacak. Ama hakim YB iskandinavya olacağını düşünüyorum. Almanya - iskandinavya - Baltık arasında basınç her yükselişe geçtiğinde sistem alacağız.

• Bir şekilde bizim coğrafyamız da nasiplenmeye başlayacak bir tarafta italya diğer yanda komşu başkent Tahran kar yağışları alırken ibrenin bize dönmemesi anormal olur. Batı Sibirya bu sene bize daha önce bahsetmiş olduğum üzere Karadenizin doğusu üzerinden soğuk hava pompalayacak. Ama hakim YB iskandinavya olacağını düşünüyorum. Almanya - iskandinavya - Baltık arasında basınç her yükselişe geçtiğinde sistem alacağız.

Bu çok iyi bir haber üstad. En azından öncelikle yagis alalim ustad. 😊

• Bu arada, hazar-iran tarafinda gecen sene olan yb bu sezon yok. Zaten o tarafta beklenen basinc düşklüğü mevsimlik tahminlerde de belirtiliyor. Bununda bana fikir olarak endekslerin genellikle pozitif fazda seyir etmesi diye düşünüyorum. Ao dan çok nao önemli. Bu sezon bizim kumarımız bize gelen sistem veya sistemlerin nao nun aşirı fazda olup olmadigidir. Pozitif fazda aşırılık olursa eger gelen sistemleri rahatlikla yukarida yazdigim hazar ve dogusuna atar. Hadi bakalim hayirlisi.

• GFS Öğlen güncellemesine biraz yakından bakalım mı?

132h itibariyle Mora Yarımadasının hemen batısında İyon Denizi ile sicilya adası arasında derinleşen AB devamında 138h de Mora bölgesine çok kuvvetli yağış bırakacak. Bu yağışlardan ülkemizin batı bölgeleri nasıl etkilenecek ilerleyen saatlere bakacağız.

gfseu-2-138.png?6

• Özellikle 25 Kasım günü Muğla ili, Datça, Marmaris, Bodrum civarında sel ve su baskını riskine karşı dikkatli olunmalı. Güney Ege'de kıble lodos yönlü rüzgarın hızının zaman zaman 75km 'nin üzerine çıkması beklenmelidir. Denizcilere duyurulur.

gfseu-14-150.png?6

• 174h da AB merkezini Rodos Kıbrıs arasına taşıyarak güzel Anadolu'muzun kurumuş topraklarını sulayacağını buna karşın yağışların etkisinin ve etki alanının çok geniş ve tatminkar olmadığını da söyleyebiliriz.

gfseu-0-174.png?6

• Avrupa'ya baktığımızda 192h da sabah güncellemesine göre daha batıda kalmış ve ancak bir parça daha derinleşmiş bir AB sarmalının Edinburg merkezli oturduğunu görmekteyiz.

gfseu-0-192.png?6

Dönüş haraketi ile İngiltere ve Fransanın batı kıyılarına Atlantik'in nemli ve nispeten ılık havasını pompalamaya devam ediyor.

• 222h da yönünü Orta Avrupa olarak değil İskandinavya olarak belirleyen AB arkasında bıraktığı alanda basıncın yükselişe geçmesine neden olacak gibi görünüyor. Bizim sadık yarimiz Azor eğer İspanya batısından 1025 mb lerdeki basıncını yükselterek kuzeye doğru yayılabilirse bu 30 günü aşkın kısır döngü büyük ölçüde kırılmış olacak.

gfseu-0-222.png?6

• Bu arada 234h da Venedik Körfezinde bir AB daha oluştu.

gfseu-0-234.png?6

İtalya, Slovenya ve İsviçre civarında yoğun yağışlar yüksek kesimlerde kuvvetli kar şeklinde devam edecektir. Alplere yakın bir kuzey italya kasabasında olmak vardı şimdi diyenlerinizi duyar gibiyim

• Yaklaşan AB dönüş hareketi ile ayın son günlerinde lodoslu günleri yaşatacak bizlere. Sıcaklıklar mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde seyretmeye devam edecek bu günlerde.

gfseu-14-252.png?6

• 252h da Azor kolunu kuzey doğu Atlantik'e doğru uzatarak yeni bir AB oluşumunun önüne geçiyor gibi görünse de bu saatten sonrası için yazdıklarımız sadece gördüklerimizden ibaret olacaktır. Keza meteorolojide kelebek etkisi vardır birleşik kaplar usulü çalışır basınç alanları. Bu hareketin devamını getirirse 300 lü saatlerde basınç İngiltere üzerinde yükselişe geçecektir.

gfseu-0-252.png?6