İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bu cape değeri yetmeyebilir bahar ayında cape değerlerinin 1500 2000 lere geldiğini göreceğiz işte o zaman kararsızlık had safhada olacak

HF Twitter hesabının sabitlenmiş tweetindeki görüntüler de orajların Godzilla'sı oluyor sanırım ^^

Bir kere daha izledim, 1987'si olsun :)

• HF Twitter hesabının sabitlenmiş tweetindeki görüntüler de orajların Godzilla'sı oluyor sanırım ^^

Bir kere daha izledim, 1987'si olsun :)

kuvvetli oraj için sadece cape değeride yetmiyor buarada:) nem, bulut yükseliği, K değeri, lifted index gibi birçok değerin okunması lazım, bahar gelsin daha iyi anlarsınız

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Heyecanlı zamanlara az kaldı, geçen sene ne badireler atlattık yahu. :) Tarihi kestiremiyorum ama oraj öncesi veri incelerken CAPE bir ara 3500-3600'ü görmüştü. Neyse ki sonra 2000 civarına inmişti. O değer çok anormal, şehre ciddi zarar verirdi.

Birde bu HavaForum'a çamur atanlar yazında buraya bir uğrasınlarda hayati uyarıları okusunlar. Yada gelmesin mevsimlik eleştirmenler, dolu yağmadı diye de bizi suçlarlar. :)

Akdeniz kuşağında bir ülke olarak aşırı hava olaylarının sıklığı ve değeri her yıl artıyor. Yazın bile bu forumun rekor kırması buna en büyük ispatlardan biri.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Arkadaşlar oraj ın tanımını az da olsa biliyorum ORAJ Aslında biraz bazıları için kortkutucu değil mi :D Şimşekler yıldırımlar falan tehlike de açabilir yanlış biliyor da olabilirim inernette öyle yazıyor :D

Oraj ya da gök gürültülü fırtına, çoğunlukla şimşek ve gök gürültüsü ile yağmur veya dolu eşliğinde görülen bir hava olayı. Meteorolojide İngilizce thunderstorm kavramından oluşturulmuş TS kısaltması ile gösterilir. Oraja kümülonimbüs bulutları neden olur. Genellikle güçlü rüzgarlar ve şiddetli yağmur eşlik eder.

• Arkadaşlar oraj ın tanımını az da olsa biliyorum ORAJ Aslında biraz bazıları için kortkutucu değil mi :D Şimşekler yıldırımlar falan tehlike de açabilir yanlış biliyor da olabilirim inernette öyle yazıyor :D

Oraj ya da gök gürültülü fırtına, çoğunlukla şimşek ve gök gürültüsü ile yağmur veya dolu eşliğinde görülen bir hava olayı. Meteorolojide İngilizce thunderstorm kavramından oluşturulmuş TS kısaltması ile gösterilir. Oraja kümülonimbüs bulutları neden olur. Genellikle güçlü rüzgarlar ve şiddetli yağmur eşlik eder.

Edirne'de sahil köyünde müstakil evde dışarısıyla iç içe durumdayken efsanevi orajlara maruz kaldım. O günlerden beri İstanbul'da apartmanın penceresinden izlediğim orajlar korkutmuyor beni. Hatta köydeki ev orajdan korumaz zaten deyip o orajların altında yürüdüğüm geceden sonra hiçbir orajdan korkamıyorum ^^

• Bu da kardeşim ile Godzilla anımız. Siteler arası yolculuk bile yapılamıyordu arabarla ^^ Kara yoluna kardeşimi yatırıyorduk :) Bu arada bu fotoğraf 7 Ocak sabahı çekildi bir gecelik fragman yağışından oluşan örtü :hfyeni (29):

BaNVV9.jpg

• Bu da kardeşim ile Godzilla anımız. Siteler arası yolculuk bile yapılamıyordu arabarla ^^ Kara yoluna kardeşimi yatırıyorduk :) Bu arada bu fotoğraf 7 Ocak sabahı çekildi bir gecelik fragman yağışından oluşan örtü :hfyeni (29):

BaNVV9.jpg

Godzilla ne sistemdi ama be birde sabah hava resmen sıcaktı neredeyse gece nasıl bir ani soğuma olmuştu öyle 850 hpa -14 falandı. Şu 2 seneden sonra bakınca resmen ağlayasım geliyor.

• Godzilla ne sistemdi ama be birde sabah hava resmen sıcaktı neredeyse gece nasıl bir ani soğuma olmuştu öyle 850 hpa -14 falandı. Şu 2 seneden sonra bakınca resmen ağlayasım geliyor.

Araçların geçtiği yola 6 Ocak akşamüstü daha kar başlamasına saatler kala solüsyon döktüler, ertesi sabah böyle bir görüntü çıkınca yönetim ile konuştuk abi bırakın tutsun işte döktüğünüz şey bile engelleyemedi dedik ^^ Cidden iyi soğuk vardı pencerelerin yarısı buz tutmuştu manzaraya bakamıyorduk. Sabah yaptığımız kardan adamın akşama yarısı gömülüyordu hatta :) Ne yapsak zamanı geriye mi sarsak acaba

• Godzilla inanılmaz bir kar sistemi olduğu kadar bir o kadar da efsane soğuktu. Arkadaşla dışarı çıkmıştık gece biraz gezelim karda diye adam 20 dk sonra hipotermi olacaktı az daha o yediğim ayazı hayatım da hiç görmemiştim :)

• Godzilla inanılmaz bir kar sistemi olduğu kadar bir o kadar da efsane soğuktu ama arkadaşla dışarı çıkmıştık gece biraz gezelim karda diye adam 20 dk sonra hipotermi olacaktı az daha o yediğim ayazı hayatım da hiç görmemiştim :)

Hocam ben 6-7 saat dışarıdaydım, bu 40 yılda bir gelir değerlendirmek lazım diye arkadaşlarla eve girmiyorduk, ilçe turu atıyorduk yürüyerek. Ayıptır söylemesi kişi başına iki hırka+mont üstüne bere, şapka ve eldiven giyiyordu arkadaşlar üşüyordu. Ben doğudaki soğuklardan alışıktım ama hafiften titriyordum ^^ Hatta kardeşimin midesi soğuklara hassastı, sistemin girdiği gün abi midem bulandı okuldan alır mısın beni demişti. Onunla eve dönerken kar yağmaya başlamıştı beş gün durmamak üzere.. Okulu da Ataköy'de sahilin dibindeydi rakımı oldukça düşüktü.