Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

 • Orta Akdeniz'den gelerek güneyimizden devam eden siklon, dönüşü sebebiyle kuzeyimizdeki soğuk havayı bölgemize doğru çekiyor. Bu sabah uyandığımda yer sıcaklığından dolayı önce graupel yağış ardından sıcaklığın iyice düşmesiyle kky ve kar yağışına döndü. Yaklaşık 6 saattir 2 derecelik sıcaklık ve kuvvetli kuzeyli rüzgarla bu durum devam ediyor. Bu siklonun merkezi 975mb ye kadar düşüyor. Yani bu kuvvetli rüzgar devam edecek. Korktuğumuz başımıza geldi ve bu gece buzlanma yaşayacağız. Bölgemde canlanan doğa çok zarar görecek bu sistemle.

 • Sun peki kar yağışı olur mu? şu an kky yağıyor diyarbakır da

  Benim bulunduğum yerden pek farklı bir şey beklemiyorum. seyirlik çatıları tutan beyazlıktan öteye geçmez tahminen. Akşam saatlerinden sonra sıcaklığa bağlı olarak durum belki değişebilir.

 • Arkadaşlar birçok modelin kararsız kaldığı ve Suriye'nin güneyinden Irak-İran hattına doğru ilerleyen güçlü bir AB hareketi kuzeyimizdeki soğukların beklenenden daha etkili bir şekilde bölgelerimize girmesini sebep oldu.

  An itibariyle özellikle saatin tersi yönde güçlü AB hareketi nedeniyle Torosları aşan kuzeydeki soğuk hava nedeniyle Torosların kuzeyinde Tunceli ve Elazığ, güneyinde ise Adıyaman-Diyarbakır-Mardin ve Şanlıurfa boyunca sıcaklıklar beklenenin epeyce bir altında seyrediyor.

  Bu illerde kar sınırı Tunceli ve Elazığ'da 1100-1200 m, Güneydoğu'da saydığım illerde ise 1250-1450 m arasına kadar inmiş durumda. Sıcaklıkların şuan ki seyrini koruması beklendiğinden hadise olarak da yağışın cinsinin şuan saydığım bu illerde göründüğü gibi devam etmesini tahmin ediyorum.

 • Bölge geneli muhtemelen Mart ayını bol yağışla kapatacaktır.Ayın son günleri full yağışlı gözüküyor hem de az buz değil.:)Bölge geneli yağış açısından ateş ediyor.:gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana::hfyeni (29)::hfyeni (29):

 • Dün TSİ 14:00 ile bugün TSİ 14:00 arasındaki sıcaklık farkı. Görüntü Alıntıdır.


  Görüldüğü üzere Tunceli-Elazığ-Diyarbakır-Urfa hattı ve çevresinde düne göre ciddi azalış var yer yer 14 ila 16 derece arası bir fark göze çarpıyor. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı dikkatli olunmalı. • topladım urfa eylül le bugün arasi 720 kg civarında yagmis..ben çocukken 97 senesinde 750 civari yağmıştı şuan rekora çok az kalmış gibi gorunuyor

  2018 yılı toplam yağış miktarı 735 kg olarak gerçekleşti..2019'un ilk üç ayında da (daha mart bitmeden ki kalan günlerde de bol yağış görünüyor) 320 kg'yi aştı şimdiden...