Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her güncelleme farklı olsa ne yazar ana şablon değişmiyor ki. 30 senaryo da bile kar veren yok 6-7 ocağa kadar

Zaten 6 7 ocağa kadar gözden çıkardım ben. Bölgemiz adına bir beklentiye girmek saçma olur. Hayalcilik olur. Ay sonuna doğru modeller de umarım yavaş yavaş sistem sinyallerini verir. Yoksa durumumuz çok vahim. Tabii ki buzmavisi ve PiriReis hocalarım yorumlarsa çok daha iyi olur. Birkaç güne bir analiz yaparlar zaten

• Bu kış durum vahim gibi duruyor arkadaşlar Güneydoğulu arkadaşlar çok bizden sanki onlar için daha da vahim, ben Malatya Arapgirdeyim 1200 metre rakımdayım kış adına tık yok kar 1800-1900 metrelerde var ama o da var yok gibi bir şey maalesef 😞

• Selam arkadaşlar gerçekten vahimlik bir durum yok ferah olun daha başlamadan bitirdiniz modeller günde 4 defa takla atıyor nerden bilebiliriz modellerin yarın öbür gün ibrenin bize taraf değişip değişmeyeceğine çok modelller gördük böyle şimdiye kadar süper sistemleri son 2 güne kadar verip ondan sonra bozduğunuda gördük ve modellerde hiç bişey yokken bi baktın 2 gün sonrasına harika sistem verdiğinede şahit olduk daha yeni başlamış bir kış var 21 aralıktır kışın başlangıcı bugün 24 aralık yağış açısından heryerde sıkıntı var şu an yağış sıkıntısı olmasaydı bu saatlerde bölgenin çoğu yerinden kar başladı haberlerini foruma yazmış olurduk atmosfer şu an çorba gibi verdiği modeli 6 saat sonrasında değiştiriyor demek istediğim az daha sabır umutsuz olmayın selametle kalın

• Hepimizin okullarında, ilkokulda mevsim tablosu olmuştur. Orada mevsimlerin başlangıç tarihleri

Kış: 21 Aralık

İlkbahar: 21 Mart

Yaz: 21 Haziran

Sonbahar: 23 Eylül

şeklinde yazardı. Kış mevsimi geleli 3 gün olmuş sadece. Yol çok uzun 21 Mart'a kadar yolumuz var. Mart ayında çok etkili kar yağışları görmüştük.

• CÜMLETEN Hayırlı günler dilerim

Arkadaşlar ocak başı güçlü bir stratosfer ısınması bekleniyor demiştim....Kutupsal girdap bir şekilde parçalara ayrılabilir... Biraz daha büyük parça batı amerika daha küçük parça atlantik avrupa koridoruna ..

Arkadaşlar dostlar kısa vadede modeller moral bozucu farkındayım...Fakat unutmayalım ki 2012 kışında bile asıl kar yağışlarımızı 20 ocaktan önce öz. güneyimiz alamamıştı......

Genel bir perspektif ten bakıldığında modeller en azından şu aralar bana çok takılmayın UZUN VADEYE BAKIN DER gibi....

Doğu Karadeniz , doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu için güzel bir KIŞ 6 7 sinden itibaren yavaş yavaş başlayarak KAPIMIZ DAYANACAK İNŞ . .

Ondan öncesi için soğuma olsa bile hafif kıytırık soğuklar basınçsal dizilimlere bağlı olarak gelebilir. Buda düşükte OLSA ihtimal dahilinde...SAĞLICAKLA.....

• Erzincan sıfır derecenin üstüne hiç çıkmadı. En son baktığımda - 1.5°C idi şimdi - 0.3 olmuş. Günün en sıcak saatinde olmamıza rağmen. Her taraf buz kesmiş durumda. Gece ne kadar soğuktu siz düşünün.

• Arkadaşlar salınım belli periyotlarla olur. Salınım yerleri farklı olabilir ki bize daha gelmedi o 11 tarihinde bir salınım var bu sefer bize gelir diyorum nerden cıkardım 2 güne diyaframa yansımaya başlar zaten

• Arkadaşlar salınım belli periyotlarla olur. Salınım yerleri farklı olabilir ki bize daha gelmedi o 11 tarihinde bir salınım var bu sefer bize gelir diyorum nerden cıkardım 2 güne diyaframa yansımaya başlar zaten

İnşallah haklı çıkarsın. O tarihlere doğru zaten bütün hocalarımızın bir sistem beklentisi mevcut. O tarihte kar alırsak zaten Ocak 2.yarı ve Şubatı ne zaman boş geçirdik8)

• Sibirya ciddi manada tehlikelidir. Ya avuç yalatır ya da balyoz gibi soğukları indirir. Ortası yoktur. Maalesef 15 gün önce dediğim senaryo yaşanıyor. Durgun bir döneme geçiyoruz. Ocak ilk haftasına kadar sürpriz olmazsa ılık tarafta kalıyoruz. Ama kış devam edecek.

Şu anki tabloya göre basınç merkezlerinin konumlanması, etki alanları ve yönlenişi en azından Aralık ayının son haftasına kadar soğukların inmesine pek geçit vermiyor. Sibirya yükseği her ne kadar önemli olsa bile zamanlaması ve şu anki pozisyondaki hareketi hiç hoş değil. Şu günlerde Sibirya ciddi manada sakinleşmesi lazım, sibirya sakinleşirse İskandinav doğusundan güneye soğuk bir koridor oluşur, Azor yükseği böyle bir durumda Avrupayı esir alır uzun dönem soğuk tarafta kalırız. Fakat şu anki haliyle sibirya böyle devam ederse soğuklar önce Avrupa'ya, sonra Akdeniz'e hatta dolanıp Mısır çöllerine kadar yolu açar. Bu bildiğimiz tipik bir balkan sistemine dönüşür, sonrası Türkiye'ye yüksek çöreklenir.

Diğer senaryo sibirya ve Azor uygun konum alıp bu şekliyle yukardan soğuk bir koridor açmalı. Bu da çok ince bir ayar, bu tür bir senaryoda son 48 saate kadar bile soğukların nereye kaçacağını modeller çıkartamaz, bir bakarsınız balkanlar, bir bakarsanız kafkasları göstermiştir. Çok oynak bir senaryo olur. O yüzden demem o ki Bugünlerde sibiryayı dikkatle izleyin derim, bu konumuyla devam ederse Ocak ilk haftayı bile çöp eder.

• Van, Çaldıran, ÇALDIRAN/BEZİRHANE KÖYÜ -30,6
    Erzurum, Tekman, TEKMAN/HACIÖMER KÖYÜ -29,0
    Erzurum, Yakutiye, ERZURUM HAVALİMANI -28,2
    Bitlis, Adilcevaz, ADİLCEVAZ/ÇANAKYAYLA KÖYÜ -28,0
    Van, Çaldıran, ÇALDIRAN -27,1
    Ardahan, Göle, GÖLE -26,1
    Erzurum, Horasan, HORASAN -24,5
    Erzurum, Tekman, TEKMAN -24,3
    Ağrı, Taşlıçay, TAŞLIÇAY -24,1
    Ağrı, Merkez, AĞRI -23,6
    Van, Özalp, ÖZALP -23,6
    Muş, Bulanık, BULANIK -23,5

Ayrıca dün gerçekleşen en düşük sıcaklıklar.

• Arkadaşlar Ocak başından itibaren beklenen güçlü Stratosfer ısınmasını ve bunun 7 ocak ve sonrasında bize muhtemel getirisi olabilecek güçlü dalga için son durum la ilgili beklenti tahminleri mi yarın paylaşıcam inş. Şimdilik selametle sağlıcakla kalınnn...HAYIRLI GECELER...