Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eğer sağuklar yağışla çakışırsa ve herhangi bir değişiklik olmazsa özellikle (Hakkari-Bitlis-Van-Ağrı güneyi-Batman kuzeydoğusu-Şırnak doğusu- Siirt kuzeydoğusu) daha şanslı. Pazartesi daha da netleşir. Doğu adına güzel bir sistem olacağa benziyor. Göl etkili kar yağışlarıda (Bitlis-Van) arasında gercekleşebilir. ❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄❄

• Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Gfs çok 'tutarli' tahmin yapamiyor diye biliyorum. MGM, Ecmwf ile paralel tahminler yapıyor. Son güne kadar yağış vermiyor, ve söyledikleri gibi oluyor. Bünyamin Surmeli' de la nina yıllarında bu coğrafyanın sürprizlere açık olduğunu belirtti.

Einmal editiert, zuletzt von egex ()

• Salı gece ve çarşamba sabah olma ihtimali var tabiki , rakım sistemi bu biraz ama yine de sürprize açık , sisli havalardan sonra gelen sistemler süprizi sever , örneğin Diyarbakır 😊

hocam mardin bir seyler koparir mi rakimi da gorece yuksek?

• Verilerden anlamam ama sisli havanin arkasindan kar gelecegine inaniyorum her zaman ve ornekleride gordum bizat diyabakir icin soguk ve sis sonrasinda gelwn yagis yere olarak dusutugunu gordum umarim sali ve carsamba buda oyle olur

• yawas yawas bu kisa dair umudumu yitiriyorum berbat bi kis araligi bitirdik adam akili yagmur bile yagmadi saysam iki elin parmak sayisini gecmez en azindan diyarbakir icin oyle

• Allah nasip ederse bu patent değişecek be lehimize dönen bir patent olacak işte onun süresi inşallah uzun olur. Kısa olursa ve bu tarz bir patent daha gelirse işte kış o zaman biter

• Arkadaşlar çok saçma bir şey diyorsam bağışlayın. Amatör takipçiyim ve kafamda şöyle bir senaryo kurdum. Bugüne kadar oldu mu ya da olabilir mi?

Sibirya soğuk ve kuru bir sistem diyorsunuz. Sibirya kökenli sistem bölgemizde etkin iken Balkanlardan aynı anda yağışlı sistemin gelmesi mümkün mü? Gelmesi durumunda kar yağışları etkili olmaz mı?

Sibirya etkili iken Balkanlardan yağışlı bir sistemin gelmesi mümkün ancak o yağışlar güneydoğuya ulaşmaz, daha çok Marmara ve Karadenize yarar. Bizde sibiryadan soğuk girişi güçlü olup da doğu Akdenizde buna karşı tepki AB'si olursa güneyimizden bölgeye yağış sokulur, soğuk güçlü olduğu sürece ciddi manada bölge sistemi olur bol bol kar görülür. Bunun için de illaki tepki AB'si olmasına gerek yok. Soğukların giriş yönüne bağlı olarak yağış oluşturacak kadar nem ve soğuğun şiddeti önemli. Örnek olarak önümüzdeki 2-3 gün soğuklar kademe kademe bölgeye giriş yapıyor, soğuk şiddetini artırıncaya kadar havada nem kalmaz. Sonrası malum, coğrafya soğudu mu Yüksek basınç çöreklenir, yağış kesilir ve kuru soğuk olur. Son bir ihtimal soğuk yeteri kadar şiddetli ve kuru olsa bile, soğukların çekilmesine yakın kar yağışları olabiliyor bu da güneyimizden Akdeniz çanağının çalışmasına bağlı. Hocalarım yeşillendirebilir, eksik veya hatalı yazmış olabilirim