Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İyi akşamlar değerli kardeşlerim. Uzun aradan sonra tekrar yazıyorum, start verilmiştir.

Biraz meteorolojiden bahsedeyim, öncelikle belli bir süre yani 10-15 gün bölgeyi kar açısından etkileyecek bir sistem görünmüyor. Sinyali gördüğümde paylaşırım burdan, artık az çok hepiniz bölgenin nasıl kar aldığını biliyorsunuz. İlk gelen sistemde soğuk çekilmeden yağışla çakışması, örnek: 19 aralıkta soğuk girişi gerçekleşen sistemin akabinde 21-22 yada 23 aralıkta yağış olursa kar. Hikayemsi oldu biraz

Şimdi kışın genel akışına vurgu yapmak istiyorum. Bilindiği üzere bu kış sezonunda güçlü la nina bekleniyor, direkt yada dolaylı bütün dünya iklimini etkileyen, alize rüzgarlarıyla orta ve Doğu pasifikte ortaya çıkan düşük sıcaklığa sahip deniz suyu. Bize etkileri öncelikle geride bıraktığımız iki seneye göre oldukça zayıf kalan ve seyrek düşen yağışlar ve daha soğuk hava, 99-00, 07-08, 10-11, 75-76, 88-89, 98-99 bu yıllar la ninanın güçlü yaşandığı yıllar, bu sezonla benzerlik diğer bir parametre olan QBO'yu da katarsak 88-89, 99-00 yılları daha sağlam fikir sahibi olmak için bu yılları arşivden inceleyebilirsiniz, soğuk kış ancak ortalamaları altında kalan yağışlar. En durgun ayımızda Aralık olacak gibi.

Güçlü la nina veya modarate la nina beklentisi var hocam güçlü la ninadan ziyade modarate la nina olabilme ihtimali de var

• İyi akşamlar değerli kardeşlerim. Uzun aradan sonra tekrar yazıyorum, start verilmiştir.

Biraz meteorolojiden bahsedeyim, öncelikle belli bir süre yani 10-15 gün bölgeyi kar açısından etkileyecek bir sistem görünmüyor. Sinyali gördüğümde paylaşırım burdan, artık az çok hepiniz bölgenin nasıl kar aldığını biliyorsunuz. İlk gelen sistemde soğuk çekilmeden yağışla çakışması, örnek: 19 aralıkta soğuk girişi gerçekleşen sistemin akabinde 21-22 yada 23 aralıkta yağış olursa kar. Hikayemsi oldu biraz

Şimdi kışın genel akışına vurgu yapmak istiyorum. Bilindiği üzere bu kış sezonunda güçlü la nina bekleniyor, direkt yada dolaylı bütün dünya iklimini etkileyen, alize rüzgarlarıyla orta ve Doğu pasifikte ortaya çıkan düşük sıcaklığa sahip deniz suyu. Bize etkileri öncelikle geride bıraktığımız iki seneye göre oldukça zayıf kalan ve seyrek düşen yağışlar ve daha soğuk hava, 99-00, 07-08, 10-11, 75-76, 88-89, 98-99 bu yıllar la ninanın güçlü yaşandığı yıllar, bu sezonla benzerlik diğer bir parametre olan QBO'yu da katarsak 88-89, 99-00 yılları daha sağlam fikir sahibi olmak için bu yılları arşivden inceleyebilirsiniz, soğuk kış ancak ortalamaları altında kalan yağışlar. En durgun ayımızda Aralık olacak gibi.

yani hocam doğu akdeniz ve güneydoğu için kar ve yağmur adına ocağı beklememiz gerek öyle mi

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

• Doğu Akdenizden (Hatay ve Kahramanmaraştan) bahsediyorum

Aralık sıcaklık olarak sıkıntılı, yani genel olarak kuzey koridoru kapalı olacağı için, kasımı tam olarak kapamadan Aralık için böyle bir tahminde bulunmak riskli ama görünen bu yönde.

• Aralık sıcaklık olarak sıkıntılı, yani genel olarak kuzey koridoru kapalı olacağı için, kasımı tam olarak kapamadan Aralık için böyle bir tahminde bulunmak riskli ama görünen bu yönde.

Size kesinlikle katılıyorum. Aralığın ilk yarısını gözden çıkardık. Artık belli oldukça açıklama yaparsınız

• Aralığın ilk 2 haftası beklenildiği gibi sıcak tarafta kalıyoruz aralığın 3 haftası beklenen soğuk yavaş yavaş oturmaya başlayacak aralığın son haftasında soğuk koridoru tam yerleşmiş olacak çok aşırı yağışlarımız yok bölgemizin sevdiği bir kış bizi bekliyor yerleşmiş soğuk üzerine genelde orta kuvvette yağışlarla güzel kaliteli kar örtülerine göreceğiz inş sonbaharın sonuna geldik bölge olarak yer yer iyi yağışlar aldık ama mevsin normallerini yakalamadık malesef inş yağışımızda bol olur bekleyip görecez takibe devam herzaman...

• Sonbahar'da kar yağışı beklentisini ve gelmediğinde insanı saran hüznü ben bu forumu takip etmeye başladığımda gördüm. Henüz kış gelmemişken, üstüne bariz iklim değişikliği yaşıyorken özellikle Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu için kasım ayında kar yağışı beklemek boş bir beklentidir. Sürprizleri yaşamadığımız için üzülmenin anlamı yok. Kış gelsin, kuraklık devam ederse üzülelim.

Profesyonel tahminde bulunan arkadaşlar soğumanın ve yağışın Aralık'ın üçüncü haftasında olacağını öngörüyor. Bu da kış mevsiminin resmi olarak, tarih olarak başladığını gösteren bir döneme denk gelir.

• 2016 2017 kışı güzeldi

Evet hocam soğuk açısından çok güzeldi.

21 Aralık sisteminde kar gördük(2016).

2017 Ocak ve Şubat aylarında kar yağdıracak düzeyde Hatay'a 4-5 sistem geldi ama yağış olmadığı için hiç kar yağmadı.

Güçlü la nina mı vardı yoksa orta düzeyde miydi?