Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu önceden bilme falan hikaye zaten riskli yerler hep belli ki, fay hatları ortada. Kimse tarihini bilemez öyle bi teknoloji henüz yok. Sadece sallar tutar ben de 10 defa sallasam biri tutar.

• Bu önceden bilme falan hikaye zaten riskli yerler hep belli ki, fay hatları ortada. Kimse tarihini bilemez öyle bi teknoloji henüz yok. Sadece sallar tutar ben de 10 defa sallasam biri tutar.

bu adam zaten bu işi meslek olarak yapmıyor. sinyal aldığı zaman paylaşıyor ve çoğu zaman doğru çıkıyor. ben sadece önerdim :)

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

• Konu da artçı depremlerin ne kadar süreceği ile ilgili bir soru vardı ama şimdi bulamadım, onun için ortaya cevap vereyim.

Anlaşılması için basit bir dil kullanayım.

Derinliği 10 km., boyu yaklaşık 60 km. olan ve kırılan çok büyük hacimli ve ağırlıkta kaya parçası var. İlk kırılmadan sonra ( ana şok) bu çok büyük hacimlerin

bir şekilde yeni yerlerine yerleşmesi gerekli ki bu devasa kaya parçalarının 5 metre kadar da yer değiştirdiğini düşünün.

Şimdi bu yeni yerine yerleşme süresi, zemin, kırığın boyu, atım mesafesi ger.ek derinlik gibi bir çok parametreye bağlı olarak,

aylarca hatta bazı durumlarda yıllarca bile sürebilir. O bakımdan işte "bir aya biter", "bir hafta sürer" , " bir yıl süresi var" gibi

analizlerin bilimsel bir değeri yoktur.

Ama ana deprem olduktan sonra büyük ve sık olan hareketler, zamanla daha ufak ve gerçekleşme aralığı uzayarak devam eder.

Umarım açıklayabilmişimdir.

Selamlarımla

• elinize sağlık. açıklama için teşekkerüz ederim. yanlız ülkemiz adına bir özeleştiri yapamak istiyorum.

Amatör olarak bile bu kadar bilgili insanlarımız varken neden bu işin ehli bilim insanlarımızdan istifade edilmez. Bu 6,8 büyük depremdi. Ben ilkkez bir deprem yaşadım. Tarifi zor bir duygu.

Japonyada bu büyüklükte depremler normal sayılıyor artık. Günlük hayatın bir parcası gibi. Hiçbirşey bilmiyorsak onlara bakıp ne yapıl.ası gerekiyorsa yapmalıyız. Ve malesef depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.

• Bu mgm yine saçmalıyor galiba arkadaşlar saat 8 için beklediği derece +4 demis Malatya'ya ama eksilerde şu an,ben ptesi bolu'ya gidicem orasi içinde şu an artılarda bekliyor ama hava eksi 8 derece orada da

• Bu mgm yine saçmalıyor galiba arkadaşlar saat 8 için beklediği derece +4 demis Malatya'ya ama eksilerde şu an,ben ptesi bolu'ya gidicem orasi içinde şu an artılarda bekliyor ama hava eksi 8 derece orada da

sorun ölçüm istasyonları, örnek dün akşam üstü MGM den anlık sıcaklık a baktım 2 derece gösteriyordu oğlumu alıp arabayla gezeyim dedim fakat sokaktaki ıslak yerler hemen buz tutmuştu. Gösterge -1 gösteriyordu.

• Uzun zamandır ses çıkmadığı için oralar tehlikedeymiş hocam. Rabbim bundan fazlasını vermesin. Hiç vermesin diyemiyorum çünkü deprem,doğanın görevi. Biz önlem almadığımız takdirde doğal afet olarak geçecek. Bugün belediyeye binaların sağlamlığı ve onarımı için resmi başvuru yaptım. Çevremdekilere de söyledim istek gittikçe büyüyor. Bence forum ahalisi olarak oturduğumuz yerlerin belediyesine çığ gibi başvuru yapalım. Belkim önlemler devlet politikası haline getirilir.

• Uzun zamandır ses çıkmadığı için oralar tehlikedeymiş hocam. Rabbim bundan fazlasını vermesin. Hiç vermesin diyemiyorum çünkü deprem,doğanın görevi. Biz önlem almadığımız takdirde doğal afet olarak geçecek. Bugün belediyeye binaların sağlamlığı ve onarımı için resmi başvuru yaptım. Çevremdekilere de söyledim istek gittikçe büyüyor. Bence forum ahalisi olarak oturduğumuz yerlerin belediyesine çığ gibi başvuru yapalım. Belkim önlemler devlet politikası haline getirilir.

hocam bu başvuru nasıl yapılıyor ücret karşılığı mı kimler yapıyor

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

• Bahadir_Bey Hocam Belediye sitesinde genellikle şikayet öneri ile ilgili bir whatsapp hattı vardır. Oradan numara kaydettim yazdım gerekli herşeyi. Resmi başvuru yapılması için Ad soyad,telefon numarası ve tc numarası istediler verdim ve resmi başvurumu yaptım . Etrafımdaki bütün tanıdıklara yaptırıyorum. Ücretsizdir hocam ne kadar katılım olursa o kadar dikkate alınır.

• Şimdi bir şey söyleyeceğim. Deprem dediğimiz olay önceden tahmin edilemez abi. Yani bu hava olayı gibi değil. Uzmanlar ile falan bir alakası yok. Zaten fay hattında olan bütün il ve ilçelerde deprem tehlikesi söz konusu. Yani her an deprem olabilir. Her an hazır olmamız gerekiyor. Bu depremle hepimiz deprem gerçeğinin farkına vardık. Allah hepimizi daha kötüsünden korusun. Ama her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor

• Justice Aynen öyle hocam. Önceden tahmini imkansız bişey bu doğa olayı. Ama bizim yapabileceğimiz tek şey önlem ve bunun için gerekli bütün mercilere başvurmamız gerekiyor. Eskiden deprem olurdu başvuru yapardık artçı biter herşey biter insan unutur geçerdik. Bu sefer öyle olmaması lazım. Deprem gerçeğine karşı topyekun önlem almamız şart. Biz gerekli çabayı yapalım gerisi Allah'tan. Bütün mercilere başvurmamız lazım ta ki politikalar devletleşene kadar. Bu sefer unutmamamız lazım.