6-9 Ocak Arası Sistemi

  • Semih üstad. Çok merak ediyorum. Kış mevsiminde pus oluştuğu zaman, bir iki gün içinde ısınma veya soğuma olarak havanın değiştiğini gözlemledim. Bu tesadüf mü veya bilimsel açıklaması var mı.

  • Bayram Kaya benim bildiğim en basit anlamıyla sis, yüksekte ki hava ile alçakta ki havanın arasında fazla sıcaklık farkı olursa oluşuyor, bununla ilgili olabilir.


    mesela, 7-9 ocak sisteminde 500hpa da -38 girerken 850hpa da -8 anca giriyor, arada büyük fark var. sistem anı veya sistemden sonra sis,pus bekliyorum ben

  • normal sisten bahsetmiyorum. Kar yağarken hava puslu hale gelirse ertesi gün yağmura dönüştüğüne veya yağmur yağarken pus oluşumu sonrası kara dönüştüğünü gözlemledim. (Bu tamamen gözlem. Bilimsel veri yok)

  • Efsane-Semih hocam siz bu sistemlere sonradan dahil oldunuz. Normalde büyük balığın peşinden gidiyordunuz. O nedenle bu sistemlerden dolayı olumsuz hareket etmenizi ben de istemem. Aralık sonundan beri beklenenler tam olarak gerçekleşmiyor. Son gün bile değişim oluyor ve bu gerçekten sinir bozucu.


    Bu kadar kısa zamanda bile tahmin yapmak zorlaşırken orta ve uzun vade için bende biraz sancı başladı. Bana hani bu sisteme özelmiş gibi değil de artık kronikleşmiş bir kış durumu gibi hava verdi. Gerçekten kronik mi? Yoksa çok ufacık ihtimallerin gerçekleşip bizi bulması mı? Hani bu kadar mı olur diyorum?


    Aralık sonu ve bu 2 etti. Efsane kovalamak daha zor olacakmış gibi geliyor fakat ben bu durumlara pek yorum katmak istemiyorum. Bu sancılı durum sizde daha da sancılıdır belki de sonuçta tahmin yapmaya çalışıyorsunuz. Bizi uyarın lütfen ya da frenleyin. Kafama takılan diğer bir husus da gerçekleşmeme sebeplerinin bu kadar yakın vadede nasıl öngörülemiyor olması.


    Bunların dışında genel olarak fikrim tahminin doğasında yanılma olduğunu bilmeyenler hiçbir şeyi takip etmesin.

  • aslinda cok anormal giden bir sey yok..bazi bolgeler simdiye kadar 2 kez iyi kar aldi bile.mesela trakya.bu sezonun girisinde tahminler baya bir iddali oldugu icin,birazda olsa hüzün olabilir..tabiki kisin ortasi bile degiliz ama bana gore o kadar iddaali olmaninda,yapilan tahminlerin sonucta birer tahmin oldugununun unutulmasina cok anlam veremedim hayatimda.

  • aksam yorum yapicam.

    hocam bir şeyi merak ediyorum. çerkezköy de sabahın köründen beri kar yağışı hiç durmadı ve sıcaklıkta -1 ile +1 derece arasında gitti geldi. ayrıca yağışın kuvvetlendiği zamanlar da çok oldu ve hala da yağıyor . ama bir türlü örtü oluşmadı. hocam bu durum neyden kaynaklanıyor