İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Peki bu sistem de 500 hpa da -42 giriyor hangi rüzgar eserse dek konusunda daha şanslı oluruz? İzobarın kırımdan boğaza girmesi hariç başka ne tür şartlar var?

• Peki bu sistem de 500 hpa da -42 giriyor hangi rüzgar eserse dek konusunda daha şanslı oluruz? İzobarın kırımdan boğaza girmesi hariç başka ne tür şartlar var?

Yıldız şeklinde eserse rüzgar, tüm şehir etkilenir deklerden. :)

Eğer bu sistemde karayel degilde yıldiz olsa o zaman tamam derdik. Fakat kirimdan gelerek denjz üzerinde uzun yol kateden soguk hava nem -42 ile bulussa kirtasiyeden metre al derdim

Şimdi şöyle düşünebilirsiniz; DEK mekanizması için deniz lazım. Dolayısıyla konum olarak Istanbul'u düşündüğümüzde denizin en çok Istanbul'un kuzeyi ve kuzeydoğusunda yer kapladığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla en etkili DEK yağışları bu iki yöne bağlı olarak esen rüzgarlarla gelişir.

Bunun dışında 0m ile 700 hPa arasındaki rüzgar yönü uyumu çok önemlidir.

Yüksek basıncın şehirden uzak olması, düzgün bir izobar dizilimi, iyi bir 850 sıcaklığı da bu kriterlere eklenebilir.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Evet haklısınız yıldız rüzgarının yönü tam kuzeyden olduğu için deklerle bütün şehri etkilerdi. 2015 gibi dek efsanesindede rüzgar yıldızmış sanırım :)

• Atlantik üzerinden gelen -42 mi ? Sibirya üZerinden gelen -35 mi ? Tartışmam bile :) bu iş renk ton işi değil a dostlar..herkese iyi geceler İstanbul için uyarı gerektiren bir sistem olarak görmüyorum şimdilik.Ama sistem 120 de bile değişkenlik gösteriyor sebebi de atlantik absi ile geldiği için hareketi geniş modeller çöZümleyemiyor..

• 24 saat dahi olsa 6-8 Ocak 'ta istanbul genelinin aldığı kardan daha fazlasını bu 1 günde alabilme potansiyeli var. Ama elbette cumartesi akşamına kadar izlemekte fayda var bakmışsınız sistem süresi uzamış ;)

• 24 saat dahi olsa 6-8 Ocak 'ta istanbul genelinin aldığı kardan daha fazlasını bu 1 günde alabilme potansiyeli var. Ama elbette cumartesi akşamına kadar izlemekte fayda var bakmışsınız sistem süresi uzamış ;)

Ecm diyagraminda bunun isareti var hocam uzayabilir😏

• Bu sistemin uzaması demek abnin erken oluşup daha batıdan gelmesi demek,daha batıdan gelmesi demek siklondan daha çok faydalanmamız demek.Siklondan daha çok faydalanmamız demek sahil kesimin sınır sıcaklıkta kalma riski demek risk demek ışıklara bakarak aa yağmur aa kara döndü arada kar attı demek..valla yoruldum bu şehir beni yoruyor :)

• Bu sistemin uzaması demek abnin erken oluşup daha batıdan gelmesi demek,daha batıdan gelmesi demek siklondan daha çok faydalanmamız demek.Siklondan daha çok faydalanmamız demek sahil kesimin sınır sıcaklıkta kalma riski demek risk demek ışıklara bakarak aa yağmur aa kara döndü arada kar attı demek..valla yoruldum bu şehir beni yoruyor :)

Okurken nefesim kesildi, okuması bile beni yordu sayın hocam. Şehir nasıl yormasın? :)

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...