Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • basık ve kasvetli bir hava var böyle havaları hiçsevmem helede kışın havakirliliği had safhada oluyor böyle durumlarda.yanlız dikkatime takılan gelecek olan sistemin rüzgar kont'u da baya yüksek olacak içkesimlerde lodos'a dikkat edilmeli rüzgarın yönü karayele dönünce sıcaklıkta anibirdüşüş meydana gelecek.tayfun senin oralarda yine birsüpriz olabilir ani düşüşle birlikte😊😊

• Buayın 14 dünde orta güz dediğimiz güzayına gireceğiz kasım 14 tede songüz ayıyla birlikte Aralık 14 itibarıylada mevsimsel takvime göre kış ayına girmiş olacağız butakvime göre nisan ayının 14 düne kadar kış ayında olacağız😊

• basık ve kasvetli bir hava var böyle havaları hiçsevmem helede kışın havakirliliği had safhada oluyor böyle durumlarda.yanlız dikkatime takılan gelecek olan sistemin rüzgar kont'u da baya yüksek olacak içkesimlerde lodos'a dikkat edilmeli rüzgarın yönü karayele dönünce sıcaklıkta anibirdüşüş meydana gelecek.tayfun senin oralarda yine birsüpriz olabilir ani düşüşle birlikte😊😊

Sanmıyorum hocam. Soğuma çok yüksek kalacak. 850 de +3 gerekiyor. Belki Karagöl gibi rakımı yüksek dağlara bir serpiştirme atabilir.

• Buayın 14 dünde orta güz dediğimiz güzayına gireceğiz kasım 14 tede songüz ayıyla birlikte Aralık 14 itibarıylada mevsimsel takvime göre kış ayına girmiş olacağız butakvime göre nisan ayının 14 düne kadar kış ayında olacağız😊

Kendi konumda bilgilendirme yapıyorum ama madem üstad buraya yazmış, bir miktar ekleme de ben yapayım. Hocamın orta güz dediği Darı Ayı. Son güz ayı dediği de Koç katım Ayı. Eskilerin deyimiyle koçu kat, kapıyı kapat. Yani Kış başlangıcı.

Kış Ayları da sırasıyla Karakış, Zemheri, Gücük ve Mart. Martın sonu, yani üstadın da belirttiği gibi 14 Nisan Bahar başlangıcı.

• Buarada ilk lodosumuzda esmeye başladı 😊 sıcaktan soğuğa geçişte karadeniz buna illaki tepki verecektir bunedenle bazı illerimizde kuvvetli yağış görülme ihtimali çok yüksek sistem zaten hızlı bir şekilde girip çıkacak böyle sistemlerin rüzgarıda yağışıda kuvvetli olur.

• DoquKaradeniz28 geçenyıl bu karakış,zemheri ve gücük aylarının hiçbiride beklenildiği gibi geçmedi buaylar kışın ensert ayları buyıl buaylardan beklentim yüksek bitanesi patlama yapacak ama hangisi onu kestirmek şimdilik zor özelliklede bölgemizde🤔

Söylencelere, deyimlere konu olmuş, efsane aylar bunlar hocam. Bu yıl, yahut bir başka yıl, mutlaka yine o sert yüzünü göstereceklerdir.

• ekimle birlikte başlayan süreçten ben hiç memnun değilim açıkçası. inşallah bu süreç kasıma sarkmaz diyeceğim de kasımda da daha pastırma yazı yaşayacağız. inşallah kasımı negatif anomali ile bitiririz.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Gfs klasiği izlemeye devam ediyoruz. Vade yaklaştıkça hem yağışlar hem de soğuma nasıl da kırpılıyor görüyor musunuz. 6-7 sistemi daha dün gece nasıldı şimdi ne hale geldi bir bakın diyagrama. Bu gfs, kesinlikle dikkate alınmaması gereken bir modeldir.

• Arkadaşlar dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama arılar çok dikkatimi çekiyor. Çok ciddi bir arı popülasyonu merkezlerde. Normalde bu zamana kalmazdı hiç. Karıncalar da aynı şekilde. Bu durum ılık havaların ve kar örtüsüz bir kış sezonunun habercisi olabilir.

• Beni de son 10 gün içinde iki kez, eşimi de 1 kez arı soktu. Gerçekten tuhaflar bu güz. Acaba arıcılık yapan bir arkadaşımız ya da konu hakkında hakimiyeti olan biri var mı. Bir sebebi var mı acaba normalden farklı davranmalarının.

• yazın inanılmaz bir biçimde adım başı(başta eşşek arısı olmak üzere) arı yuvaları vardı. şuan da küçükleri var.en kötü özellikleri her türlü hayvan leşi yemeleri.eve girmeleri.bulaşıcı hastalık riskleri çok fazla.malesef kışı yaşayamamız ,sinek kelebek arı türlerinde patlama yaptı.