Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Alaçam ilçesinde lise üç falandım, sene 2002. Favorim o sistemdir. Bir buçuk hafta tatil olmuştu. Bir de Yakakentte 2016 yılbaşı sistemi. Bahçede 90 cm ölçmüştük. Ocak 2/3'te açıköğretim sınavlarında görevli olduğum için Bafraya gelmek zorunda kalmıştım. Sınavları ısrarla ertelememişlerdi. Tabi, son ana kadar haber çıkmayınca gecenin bir vakti yakakentten ana yola çıkmıştım mecburen. Kavşakta bir kamyon bekliyordu sağ olsun bafraya kadar atmıştı. Sınavlar oldu, tekrar yakakente döndüm, bir ufak sistem daha inmişti. En son da Trabzon merkezde yaşadığım harika sistemdi. Gece boyunca saat başı kar seviyesinin yükselmesine, arabanın gitgide kar altında kaybolmasına şahit olmuştum. Ama en babası 2002 idi. Alaçamda hayat durmuştu resmen.

• 2002 de ilk okula gidiyordum kar yüzünden elektirkler gitmiş yarıyıl tatili uzamış idi.Baya kar vardı zaten Bafra'nın MGM kar rekoru 2002 e ait.MGM 2016 da filan normalden az ölçtü rekoru yenileyemedik

• 2002 de ilk okula gidiyordum kar yüzünden elektirkler gitmiş yarıyıl tatili uzamış idi.Baya kar vardı zaten Bafra'nın MGM kar rekoru 2002 e ait.MGM 2016 da filan normalden az ölçtü rekoru yenileyemedik

O sene ölçmemişlerdir bile 2013-2014 gibi Omgi sistemine geçtiler.İnsanlı gözlem kalkmıştı.Aslında Konya'nın 90.000-100.000 nüfuslu Akşehir ilçesinde insanlı gözlem var benim bildiğim Bafra oradan da kalabalık.Bana kalırsa mgm büyük ilçelerde insanlı gözlem yapmalı.Bir nufüs sınırı belirlenip yapılmalı.

• O sene ölçmemişlerdir bile 2013-2014 gibi Omgi sistemine geçtiler.İnsanlı gözlem kalkmıştı.Aslında Konya'nın 90.000-100.000 nüfuslu Akşehir ilçesinde insanlı gözlem var benim bildiğim Bafra oradan da kalabalık.Bana kalırsa mgm büyük ilçelerde insanlı gözlem yapmalı.Bir nufüs sınırı belirlenip yapılmalı.

Bafrada eskiden insanli gözlem noktası mevcuttu 10.bölgeye bağlı çalışıyorlardı hatta ortaokuldayken coğrafya dersinde sınıfça gitmiştik orada çalışanlar Ankaraya,Samsuna süreli veri yollanıyor filan anlatmışlardı cihazlari göstermişlerdi bize.Sonradan kapandı otomatiğe döndü sadece

• Bafrada eskiden insanli gözlem noktası mevcuttu 10.bölgeye bağlı çalışıyorlardı hatta ortaokuldayken coğrafya dersinde sınıfça gitmiştik orada çalışanlar Ankaraya,Samsuna süreli veri yollanıyor filan anlatmışlardı cihazlari göstermişlerdi bize.Sonradan kapandı otomatiğe döndü sadece

Bafra'da bence insanlı gözlem yapılmalı.Eskiden istasyon ağı bu kadar geniş değildi hatta bazı ilçelerde istasyon bile yoktu.İstasyon ağı genişleyince OMGİ sistemine geçtiler.

• Bafra'da bence insanlı gözlem yapılmalı.Eskiden istasyon ağı bu kadar geniş değildi hatta bazı ilçelerde istasyon bile yoktu.İstasyon ağı genişleyince OMGİ sistemine geçtiler.

Sadece Bafra'da 4 tane istasyon var istasyonu olmayan ilçeler var garip bu MGM :)

MGM hep az ölçüyor ki 2017'de 33 cm dedikten sonra güvenim sıfırlandı bu konuda teorim vardı benim biri 24-26 Ocak 2016 biride ull sistemi işte yağan karın 5'te 3'ünü yazıyorlar 40 cm yağdı 24 dediler 55 cm yağdı 33 dediler

• Cuma günü Samsun da ölçülen en yüksek sıcaklık kaç dereceydi?

Samsun, 19mayıs(ballıca), ONDOKUZMAYIS 10,4
    Samsun, Alaçam, ALAÇAM 9,2
    Samsun, Asarcık, ASARCIK 6,1
    Samsun, Atakum, SAMSUN BÖLGE 11,2
    Samsun, Atakum, SAMSUN RADAR SAHASI 2,3
    Samsun, Ayvacık, SAMSUN/AYVACIK 10,6
    Samsun, Bafra, BAFRA 9,4
    Samsun, Bafra, BAFRA ORMAN SAHASI 8,7
    Samsun, Bafra, BAFRA/KIZILIRMAK KUŞ CENNETİ 10,5
    Samsun, Bafra, BAFRA/TOPRAK SU ARŞ.(TAGEM) 10,2
    Samsun, Canik, CANİK/KAŞYAYLA KÖYÜ 7,1
    Samsun, Havza, HAVZA 7,5
    Samsun, Havza, HAVZA/YEŞİLALAN KÖYÜ 4,0
    Samsun, İlkadım, İLKADIM/SAMSUN LİMAN KUZEY MENDİREK FENER 15,5
    Samsun, Kavak, KAVAK 6,2
    Samsun, Ladik, LADİK 6,4
    Samsun, Ladik, LADİK/AKDAĞ KAYAK MERKEZİ 2,2
    Samsun, Salıpazarı, SALIPAZARI 10,5
    Samsun, Salıpazarı, SALIPAZARI/DÜZDAĞ YAYLAKÖY 5,5
    Samsun, Tekkeköy, TEKKEKÖY/KARADENİZ ARŞ. (TAGEM) 10,8
    Samsun, Terme, TERME/KOZLUK BELDESİ 11,2
    Samsun, Vezirköprü, VEZİRKÖPRÜ 9,5
    Samsun, Vezirköprü, VEZİRKÖPRÜ/GÖLKÖY ORMAN SAHASI 5,2
    Samsun, Yakakent, YAKAKENT 10,5
    Samsun, Yakakent, YAKAKENT/KARAABA KÖYÜ 5,6
    Samsun, Çarşamba, SAMSUN ÇARŞAMBA HAVALİMANI 10,7
    Samsun, Çarşamba, ÇARŞAMBA 10,6
    Samsun, Çarşamba, ÇARŞAMBA/EĞRİDERE KÖYÜ 6,5
    Samsun, Çarşamba, ÇARŞAMBA/ÇAKMAK BARAJI 10,2
  • Efsane Semih gazı verdi Kırım üstünden bekliyor soğukları :)

Kuzey kesimlere normallerin altında yağış güneyi ise normallerin üzerinde yağışlı dedi. Bir ayın 20-25 günü yüksek basınç hakimiyetinde bir kış beklediğini söyledi.

Bunları bir araya getirince ıstırap çekeceğimiz bir kış işareti var ayrıca güney kesimler yağışlıysa Kırım sistemi beklemek? Tahminde oturmayan yerler var.

• Kuzey kesimlere normallerin altında yağış güneyi ise normallerin üzerinde yağışlı dedi. Bir ayın 20-25 günü yüksek basınç hakimiyetinde bir kış beklediğini söyledi.

Bunları bir araya getirince ıstırap çekeceğimiz bir kış işareti var ayrıca güney kesimler yağışlıysa Kırım sistemi beklemek? Tahminde oturmayan yerler var.

Kıbrıs AB'si oluşabilir buda güneye yağış getirir.

• Kıbrıs AB'si oluşabilir buda güneye yağış getirir.

Kıbrıs Adana'nın doğusuna çalışır. Benim beklentimde Kırım yanlış anlaşılmasın Efsane Semih'in tahminini çözmeye çalışıyorum :)

Güney sahilleri sık sık yağış alacaksa sürekli yb yemeyeceğiz Kırım sistemleri az gelecektir o yüzden ortalamayı yakalamayacağız anladığım bu :P

• Kıbrıs Adana'nın doğusuna çalışır. Benim beklentimde Kırım yanlış anlaşılmasın Efsane Semih'in tahminini çözmeye çalışıyorum :)

Güney sahilleri sık sık yağış alacaksa sürekli yb yemeyeceğiz Kırım sistemleri az gelecektir o yüzden ortalamayı yakalamayacağız anladığım bu :P

Trakya en şansız yer demiş.Kuzey Egede normallerde az yağışlı demiş.Trakya şansız ise sistemlerin yönü az çok belli bence.