Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şu an 33 derece

Tufan falan olmayacak çünkü sıcaklık düşüşü yavaş gerçekleşecek ben kuvvetli rüzgar olacağından bile şüpheliyim belkide yanılırım yağış miktarı fena değil ancak sistemden bir gün sonra yine 25 dereceler görülecek kısacası ekim ekimliğini yapmayacak gibi duruyor en azından ilk yarısında.

Yalnız müthiş bir fırtına çıktı en azından bu tahminimde yanıldığıma sevindim :D

Samsun yazın 33 dereceyi görmüşmüydü bunaltıcı bi sıcak var

Görmemişti sanırım hatırlamıyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• 05 Ekim 2019, 14:40

Samsun'da şiddetli rüzgarnedeniyle kırılan otel camı yola düştü

Samsun’da saatte 50 km hıza ulaşan rüzgar, hayatı olumsuz etkiledi. Şiddetli rüzgardan kırılan bir otelin camı yola düştü.

Öğle saatlerinde şehirde aniden şiddetli rüzgar etkili oldu. Şiddetli rüzgar nedeniyle şehrin bazı noktalarında küçük çaplı zararlar meydana geldi. Bir otelin camı da rüzgardan kırılarak yola düştü. Düşen camın parçaları yola savrulurken, olay yeri güvenlik çemberine alındı. Polis ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri olay yerine geldi. Cam kırılan noktaya merdivenle ulaşan itfaiye ekipleri, gerekli önlemi aldı.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, “Bölgenin iç kesimlerinde güney ve güney batılı, kıyı kesimlerinde batı ve kuzey batılı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren ise Samsun, Sinop ve Kastamonu kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) esmesi beklenmektedir” açıklaması yapılmıştı.

AW820476_02.jpg

• Orta ve Doğu Karadeniz'de Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren Samsun ve Ordu çevrelerinde, öğle saatlerinden sonra ve akşam Giresun’dan başlayarak zamanla Trabzon, Rize ve Artvin’de yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

06.10.2019 11:00-06.10.2019 23:00

Hadisenin Şiddeti

Çok Kuvvetli Yağış

Oluşması Muhtemel Riskler

Sel - Su Baskını - Yıldırım - Ulaşımda Aksamalar - Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi

Alınabilir Tedbirler

Sellerden Korunma Yöntemleri | Yıldırımdan Korunma Yöntemleri

Uyarı yapan Merkez

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi

Yağış Şiddeti Sınıflandırması

Hafif Yağış

1-5 kg/m²

Orta Kuvvette Yağış

6-20 kg/m²

Kuvvetli Yağış

21-50 kg/m²

Çok Kuvvetli Yağış

51-75 kg/m²

Şiddetli Yağış

76-100 kg/m²

Aşırı yağış

100 kg/m² üzeri

• Skew-t kabataslak incelediğimizde sabaha karşı yıldız-karayel rüzgarla birlikte sağanak yağış başlayacak.

Model temps GFS Paz 06.10.2019 03 UTC

Sabah saatlerinde rüzgarın yönü yükseltiye göre biraz değişime uğruyor ancak rüzgar hafif bu da bize havanın artık doyma noktasına yaklaştığını gösteriyor yağışın en kuvvetli olduğu dönem olacak.

Model temps GFS Paz 06.10.2019 06 UTC

Öğleye doğru rüzgarın iyiden iyiye batıya döndüğünü görüyoruz yani sistem son demlerini yaşıyor

Model temps GFS Paz 06.10.2019 06 UTC

Yağış miktarı konusunda modeller yanıltıcı olabilir deniz etkisi beklenilenden fazla ya da az olabilir ancak kabataslak Sinop-Ordu arasında 20-60 mm arasında değerler göreceğimizi düşünüyorum.

Skew-t ile oraj, rüzgar, hortum, kasırga, dolu, süper hücre hatta karın lapa lapa mı ince ince mi yağacağına kadar ayrıntılı tahminlere ulaşabiliriz. Zamanım olmadığı için kısa ve öz bize gerekli bilgilerden oluşan metinler dizdim isteyen okur :)