Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sorun Salıpazarı'nın çok yağış alması değil son 3-4 yıldır artan Balkan kökenli sistemler nedeniyle Samsun merkezin sürekli çukurda kalıp kurak geçmesi :)

Bunu Yıldız Teknik Üniversitesinde yapılan bir sempozyumda Prof.Dr. Miktad Kadıoğlu’na sormuşlardı.

Balkandan gelen sistemlerin Orta Karadeniz bölümünün batı yakasını daha çok etkileyebileceği gerçeğini söylemişti.

Birde Samsun’un merkezinin şehirleşme oranına dikkat çekmişti.

Zaten zayıflayan bir sistemin şehirleşme ve sanayileşmenin etkisiyle yok olması söz konusu mudur?

Bence zayıf ihtimal ama mantıksız bir denklem değil.

• Bunu Yıldız Teknik Üniversitesinde yapılan bir sempozyumda Prof.Dr. Miktad Kadıoğlu’na sormuşlardı.

Balkandan gelen sistemlerin Orta Karadeniz bölümünün batı yakasını daha çok etkileyebileceği gerçeğini söylemişti.

Birde Samsun’un merkezinin şehirleşme oranına dikkat çekmişti.

Zaten zayıflayan bir sistemin şehirleşme ve sanayileşmenin etkisiyle yok olması söz konusu mudur?

Bence zayıf ihtimal ama mantıksız bir denklem değil.

Şehirleşme yer yüzü sıcaklığını arttırabilir bunuda ısı adası diye yorumluyorlar ama o başka bir durum öyle bir şey olacağını sanmıyorum yağışa ise hiç etkisi yoktur diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla bu konulara meraklısınız zamanında şöyle bir konu açmıştım görüşlerinizi beklerim :)

Samsun İline Dair Detaylı İklim Analizi

• Şehirleşme yer yüzü sıcaklığını arttırabilir bunuda ısı adası diye yorumluyorlar ama o başka bir durum öyle bir şey olacağını sanmıyorum yağışa ise hiç etkisi yoktur diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla bu konulara meraklısınız zamanında şöyle bir konu açmıştım görüşlerinizi beklerim :)

Samsun İline Dair Detaylı İklim Analizi

Harika bir yazı dizisi olmuş.

Kutlarım sizi bölgeyi gayet profesyonelce betimlemişsiniz.

• vay be demek ki bi 7 gun daha yağis olmayacak gibi samsun da acik gun sayisi 20 sene sonra 3 aylik yaz tatili potansiyelini yakalar ıncesu taflan 19 mayus sahillerinde yazliklar olmasaydi bir serik side gibi 5 yildizli otellerle dolu olsaydi kuzey ulkelerinden acayip turist gelirdi

• 5 dakikadır baya kuvvetli yağmur var ilginç radar boş alt seviyede yağış ve gene ilginç yağış beklenmiyordu bugün

U-WRF bekliyordu.

Bulutların yönü Samsun merkezi işaret ediyor uzun süredir devam eden şanssızlığı 2-3 gün içinde kırma olasılığımız var artık bu şehir yağmur istiyor!

• gelen eriyor ruzgar yonu musait neden gelmiyor veya ruzfmgar yonu musait olan kutleler neden ayni yeri vuruyor bir kalkan bu sehri koruyor galiba arkadaslar bunun baska bir aciklamasi yok..bu sene kış sistemlerinde kafayı yeriz ben bu sene kışin termede akrabalarimda hafta sonlari vakit geçirmek için yol yaptım benim nasil bir meteoroloji delisi olduğumu bildikleri için sorun yok..bu sene kışı termeden takip edeceğim sistemli günlerde

• o bize gelmez ise biz ona gideriz mantığı adamlar samsunu bizim gibi hava olaylarini extrem hadiseleri sevenler için bi rehabilitasyon merkezi ve daha fazla delirsinler diye kurmuslar nokta atışı bu değismeyeceğine göre biz delirmemek için önlemimizi alalim şurda 6 kg yağışi çok gorduler samsuna))))