Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eraay soğuk yönünden herangi bir sıkıntı görünmüyor lakin yağış yönünden sıkıntı olabilir boşluk olayına gelince onu bende çözemedim bu artık hava akımındanmı yoksa yaşın oraya ulaştığında gücünü kaybetmesindenmi pek bilemedim eniyisi çorumdaki karyağışının etkili olduğu sinoptik sıkalalara bakmak lazım belki ozamanki basınç ysrleşimleri bize fikir verebilir..

• Orta Karadenizlik bir durum yok kış tüm ülkede tırt geçiyor sonbahardan belliydi hatta hocalarda böyle olacak dedi sürpriz yok henüz.

Haklısınız Hocam Kış Gerçekten de tırt geçiyor ama diğer bolgeler guzel yagislar alirken yagislar bize ugramadan gidiyor samsunun durumu ne pek bilmem ama corumun durumu kötü

• Haklısınız Hocam Kış Gerçekten de tırt geçiyor ama diğer bolgeler guzel yagislar alirken yagislar bize ugramadan gidiyor samsunun durumu ne pek bilmem ama corumun durumu kötü

Normal bir kasım aralığa göre kötü ama ülkeye göre iyi yağış alıyoruz son 3-4 aydır.

• Şimdi size bu sistemden neden bir halt olmayacağını anlatayım:

Okla belirttiğim tarih 1 Ocak.

Senaryoların ortalaması -4 derece

En iyi senaryo -7

En kötü senaryo +6

Sanırım buradaki dengesizliği fark ettiniz. En kötü senaryo ortalamadan 10 derece sapmışken ki +5, +3, +2'lik senaryolarda var en iyi senaryomuz ortalamadan sadece 3 derece sapma göstermiş. Daha sistemin gelmesine 10 gün va iken soğuk senaryoların birbirine bu kadar benzemesine sevinsek mi üzülsek mi bilemedim. Bu nasıl istikrar yahu? Diyagram net bir şekilde bundan iyisi olmaz mesajı veriyor -8 ile gelirsem öpüp başınıza koyun diyor ama sistemi Avrupa'ya falan uçurabilirim ona da hazırlıklı olun diyor özeti budur.

1c9cfa.gif

• Geçenlerde Samsun'u yağmura boğan model bu değil miydi işler tersine dönmüş bravo gerçekten :hfyeni (25)::cursing:

1a8aa41e.png

Samsun un kaderini Gerze'de çekiyor.Sinop Burnu ve Bafra Burnu arasında kalıyor.İzlanda kökenli sistemlerde Çukurda kaldığımız için soğuk pek giremiyor..

Einmal editiert, zuletzt von Gerzeli57 ()

• 24 Ocak 2016 sisteminde Samsun'da gök gürültülü kar yağışı olmuştu ama oraj hafifti.

17 Şubat 2015'te İstanbul'da tam anlamıyla gök gürültülü kar yağışı yaşamıştım öyle böyle değil yazın bizi yerimizden hoplatan cinsten mükemmeldi İstanbul'un Bermudası Beylükdüzü-Başakşehir-Esenyurt'a vurmuştu ben Bahçelievler'den biraz ıska geçirdim ona rağmen müthişti gördüğüm en aksiyonlu kış sistemi diyebilirim.

• 24 Ocak 2016 sisteminde Samsun'da gök gürültülü kar yağışı olmuştu ama oraj hafifti.

17 Şubat 2015'te İstanbul'da tam anlamıyla gök gürültülü kar yağışı yaşamıştım öyle böyle değil yazın bizi yerimizden hoplatan cinsten mükemmeldi İstanbul'un Bermudası Beylükdüzü-Başakşehir-Esenyurt'a vurmuştu ben Bahçelievler'den biraz ıska geçirdim ona rağmen müthişti gördüğüm en aksiyonlu kış sistemi diyebilirim.

Bende o sistem avcılardaydım avcılar/beylikdüzü hattı efsane olmuştu aralıksız 20 saate yakın kar yağışı olmuştu.

Asıl Gök gürültülü Kar Yağışı 2004'de olmuştu