İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ocak yarısına kadar takibe ara vermiştim geldim bi bakıyım dedim değişen hiç birşey yok bu sene böyle gidicek sanırsam vasat vasat vasat.

ens_image.php?geoid=116972&var=201&run=6&date=2023-01-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Ocak son hafta bir şeyler olacağa benziyor hocam. Bitirmeyin kışı

• ens_image.php?geoid=116972&var=201&run=6&date=2023-01-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Ocak son hafta bir şeyler olacağa benziyor hocam. Bitirmeyin kışı

Hocam öncelikle geçmiş doğum gününüz kutlu olsun girmediğim için görmedim. Gfs hocam bu ocak sonunu şubat başı yapar vakit yaklaşınca şubat yarısı olur sonra şubat sonu bir bakmışşınız mart ayı gelmiş :) fazla güven kalmadı gfs ye hayırlısı bakalım. umutsuz olmayalım diyorumda ocak yarısına geldik iç egede kar göremedik daha bir on gün daha mümkün gözükmüyor.

• Hocam öncelikle geçmiş doğum gününüz kutlu olsun girmediğim için görmedim. Gfs hocam bu ocak sonunu şubat başı yapar vakit yaklaşınca şubat yarısı olur sonra şubat sonu bir bakmışşınız mart ayı gelmiş :) fazla güven kalmadı gfs ye hayırlısı bakalım. umutsuz olmayalım diyorumda ocak yarısına geldik iç egede kar göremedik daha bir on gün daha mümkün gözükmüyor.

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Bu sefer senaryolar büyük oranda mutabık. Tabii vade uzun değişebilir. Ao-Nao endekside güzel. Ay sonu Şubat başı gibi Ssw ihtimali var. Alacağı konuma bağlı olarak bugünlerin acısını çıkarabiliriz.

• Selamlar,
    Saklıkent kayak merkezine geçtiğimiz üç gün sırasıyla 14mm, 26mm, 31mm kar yağmış. Bugün de anlık olarak 30mm daha eklenmiş. Toplam 101mm yağış ile beraber MGM'de anlık olarak 112cm kar kalınlığı görünüyor.

Kemer'deki Tahtalı Olympos dağında ise (Ovacık istasyonunu baz aldım, zirvenin yamacında bulunuyor) ise sırasıyla 9mm, 46mm, 120mm yağış düşmüş. Bugün de şuanlık 59mm olmuş. Bu elimizdeki 234mm yağış (modeller 200-350mm aralığında bekliyordu) ile beraber yaklaşık 2.5m kar kalınlığına ulaşmış olması muhtemel duruyor.

Tahtalıda çalışan birisini veya bölgeden düzenli paylaşım yapan birisini, bir sosyal medya hesabı arıyorum. Var mı bu konuda yardımcı olabilecek veya fikir verebilecek birisi?

• Selamlar,
    Saklıkent kayak merkezine geçtiğimiz üç gün sırasıyla 14mm, 26mm, 31mm kar yağmış. Bugün de anlık olarak 30mm daha eklenmiş. Toplam 101mm yağış ile beraber MGM'de anlık olarak 112cm kar kalınlığı görünüyor.

Kemer'deki Tahtalı Olympos dağında ise (Ovacık istasyonunu baz aldım, zirvenin yamacında bulunuyor) ise sırasıyla 9mm, 46mm, 120mm yağış düşmüş. Bugün de şuanlık 59mm olmuş. Bu elimizdeki 234mm yağış (modeller 200-350mm aralığında bekliyordu) ile beraber yaklaşık 2.5m kar kalınlığına ulaşmış olması muhtemel duruyor.

Tahtalıda çalışan birisini veya bölgeden düzenli paylaşım yapan birisini, bir sosyal medya hesabı arıyorum. Var mı bu konuda yardımcı olabilecek veya fikir verebilecek birisi?

Ovacık ta o kadar olacağını sanmıyorum biraz alçakta kalıyor ve deniz etkisi fazla görülür

• Ovacık ta o kadar olacağını sanmıyorum biraz alçakta kalıyor ve deniz etkisi fazla görülür

Hocam yağış miktarı olarak Ovacık istasyonunu baz almıştım, Tahtalıyla benzer konumdalar diye. Üçgenle işaretlediğim nokta 2365m rakımlı Tahtalı Olympos dağı. Denizden kuş uçuşu 4-5km kadar içeride ve ekstradan orografik etkiye sahip bir konum. Kemer merkez istasyonu toplam 315mm'ye ulaşmış durumda. Daha gerçekçi bir veri olsun diye Ovacığı baz aldım ancak Tahtalıya 250-300mm aralığında düşmüş olması daha muhtemeldir. Sonuç olarak 2-3m civarında bir kar birikimi olmuş olması lazım.

• Hocam yağış miktarı olarak Ovacık istasyonunu baz almıştım, Tahtalıyla benzer konumdalar diye. Üçgenle işaretlediğim nokta 2365m rakımlı Tahtalı Olympos dağı. Denizden kuş uçuşu 4-5km kadar içeride ve ekstradan orografik etkiye sahip bir konum. Kemer merkez istasyonu toplam 315mm'ye ulaşmış durumda. Daha gerçekçi bir veri olsun diye Ovacığı baz aldım ancak Tahtalıya 250-300mm aralığında düşmüş olması daha muhtemeldir. Sonuç olarak 2-3m civarında bir kar birikimi olmuş olması lazım.

Anladım hocam muhtemelen belki daha fazla

• Hocam yağış miktarı olarak Ovacık istasyonunu baz almıştım, Tahtalıyla benzer konumdalar diye. Üçgenle işaretlediğim nokta 2365m rakımlı Tahtalı Olympos dağı. Denizden kuş uçuşu 4-5km kadar içeride ve ekstradan orografik etkiye sahip bir konum. Kemer merkez istasyonu toplam 315mm'ye ulaşmış durumda. Daha gerçekçi bir veri olsun diye Ovacığı baz aldım ancak Tahtalıya 250-300mm aralığında düşmüş olması daha muhtemeldir. Sonuç olarak 2-3m civarında bir kar birikimi olmuş olması lazım.

hocam bulutlardan dağlar gözükmüyor . teleferik ile zirvesine çıkılıyor ama havanın biraz düzelmesi lazım

SONSUZ OLASILIKLAR

• hocam bulutlardan dağlar gözükmüyor . teleferik ile zirvesine çıkılıyor ama havanın biraz düzelmesi lazım

Geçen sene tam da 15 Ocakta zirveyi ziyaret edip inişimde de denize girmiştim :)
    Yarın öğleden sonra görüş yerine gelir diye tahmin ediyorum. Görmek istediğim şey ise her gün orada olan ve anlık durumları paylaşan bir hesap. Bu tip ekstrem günleri canlı takip edebilmek.

Geçen sene çektiğim fotoğraflardan :)

• GFS öğle güncellemesi gibi gelmesin.

Bütün kış buz gibi poyraz eşliğinde ayaz yemek için beklemedim.

Oohhh gelsin mis gibi İzlanda siklonları, hem yağış hem nem...

Umarım tahmin tutmaz, önümüzdeki hafta başındaki siklon her güncellemede doğuya kayıyor, İspanyadan kurtuldu, İtalyadanda ayağını çeker ve daha da doğularsa değmeyin keyfe :D

Çokmu bencilce? :evil:

• GFS öğle güncellemesi gibi gelmesin.

Bütün kış buz gibi poyraz eşliğinde ayaz yemek için beklemedim.

Oohhh gelsin mis gibi İzlanda siklonları, hem yağış hem nem...

Umarım tahmin tutmaz, önümüzdeki hafta başındaki siklon her güncellemede doğuya kayıyor, İspanyadan kurtuldu, İtalyadanda ayağını çeker ve daha da doğularsa değmeyin keyfe :D

Çokmu bencilce? :evil:

Hocam ben gfs gibi değil de biraz daha batılı geleceğini düşünüyorum.Ecmwf sabah bizim ayardan bi sinoptik için altyapı verdi zaten

Vade uzun ama İzlanda baskılamazsa 500 soğuğu egeye kafa atar biz de mutlu oluruz ^^

• Karadeniz sistemi olacağına Giritte ab patlasın ordan karaya çıksın kuzeydoğulu hareket etsin hepimiz faydalanalım ama Karadeniz olmasın bıktım şu Karadeniz sistemlerinden kuru soğuktan başka bir şey yok bölgeciliğe de gerek yok :)