GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Aralık 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Resmen GFS yada ECMWF kötü bir senaryo versede konuda hemen sistemi bitirsem diyen kitle var. Günde 4 defa kötü senaryo bekliyorlar sanırım. Yöneticilerimiz bu konuyla ilgilenecektir, burada yalan bilgilerle keyif kaçırmaya gerek yok. Lütfen bir güncellemeyle gelişen sistem fosçulara, kar mar yokçulara itibar etmeyiniz.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Resmen GFS yada ECMWF kötü bir senaryo versede konuda hemen sistemi bitirsem diyen kitle var. Günde 4 defa kötü senaryo bekliyorlar sanırım. Yöneticilerimiz bu konuyla ilgilenecektir, burada yalan bilgilerle keyif kaçırmaya gerek yok. Lütfen bir güncellemeyle gelişen sistem fosçulara, kar mar yokçulara itibar etmeyiniz.

Böyleleri uzun vadede sistem gözükünce bozacak nasıl olsa uzun vade diyip uzun vadede kötüyü görünce forumun her konusuna sistem eridi sistem yok diyebilecek kadar ikiyüzlü maalesef.Arkadaşı sınırsız tatile çıkarttım.

• Birde bu tipler "kötü yorumları hemen siliyorsunuz" der.Hayır yerinde,akılcı olumsuz yorumları silmiyoruz hatta zamanı gelince ben bile olumsuz konuşabiliyorum.Ama sen gidip onca iyi veri ve hocanın yorumlarına karşı verisiz her konudan "sistem yok,dağılın" yazarsan hem mesajını hem üyeliğini uçururum kusura bakma.İnsanlar böyle mesajları okumak zorunda değil.

• Tamam burası model yorumlama sayfası herkez az cok bilgisi dahilinde yorumlayabilir bilmiyende okuyabilir ama 1 güncellemeyle yok sistem kalmadı bitti tarzı cümleler kuranlara kısıtlama getirilmelidir. Hiç bilgi sahibi olmayan arkadaşların moralini bozmaya bizide kızdırmaya hakları yok.

• buyuk modellerin onlarca senaryosu var. Her senaryonun baslangic verileri ayni sekilde girilmiyor. Bir cok parametreyi dahil ediyorlar.bazi parametreleride mevsim oturdukca (örnegin deniz suyu sicakligj dezavantijini) cikariyorlar. Yani olumsuz gorunen bazi seyler lehimize dönebiliyor zamanla.

• yönetimdeki abilerimizin ve arkadaşlarımızın model yorumlama konusuyla ilgili çalışma yapacağını düşünüyorum. arkadaşlarımıza bakıyorum maşallah hepsi veri analiz uzmanı olmuş. model yorumunu bilmeden izleyen o kadar ziyaretçi var ki onları da olumsuz etkiliyorlar. yani arkadaşlar bilmiyorsanız bizim gibi susun. hocalarımız gereken açıklamaları model sonlarında yapıyorlar zaten.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• 24 saat önceki güncellemesinde iç kesimleri 360.-384. saatler arasında kara gömdüğünde doya doya bakalım nasıl olsa değiştirir dedik. Bugün de tam tersini söylüyoruz kötü verse de moral bozacak bir şey yok yine de ği şe cek... Modellerin bu kadar formsuz olduğunu bile bile iç karartmaya gerek yok uzun vade için.

• geçen sene modelyorumlama sayfası bir çok üyeye kapalıydı..her sey harikaydı..bilen br kaç kişiye yorum yazma açık bırakılır,diğer herkese kapalaı olursa yine,hiç bir sorun kalmaz fikrimce..daha dün gece 17 kişi engellendiği halde değişen bir sey olmuyor işte görüyoruz.

• geçen sene modelyorumlama sayfası bir çok üyeye kapalıydı..her sey harikaydı..bilen br kaç kişiye yorum yazma açık bırakılır,diğer herkese kapalaı olursa yine,hiç bir sorun kalmaz fikrimce..daha dün gece 17 kişi engellendiği halde değişen bir sey olmuyor işte görüyoruz.

Reis haklı, geçen yıl kafamız rahattı bu konuda.

• valla bende uzun süredir burdayım çok fazla bilmedğim için model yorumlama sayfasında hocalarımızı dınlıyorum o semıh hoca ge-le-cek dıye konu açtıysa bu modeller allahın izniyle düzelecektır bızım gormedıgımız onların gordugu okadar sey var kı az sabır edın