Ev yapımı ‘Plüviyometre’ (yağış ölçer) Yapımı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öncelikle konu içeriği için -Jupiter- üyemize teşekkürler :) Kendisi gerçekten harika bir iş çıkartmış.:saint:

Nasıl Ev yapımı ‘Plüviyometre’ (yağış ölçer) yaparım ?

Adım 1 – Amaç ve Basit Plüviyometre Nedir,Nasıl Çalışır ?

Son derece kolay ulaşılabilen ve uygun fiyatlı malzemelerle , basit bir plüviyometre nasıl yapılır.Hava istasyonu bulunmayan konumlarda gerçekten işe yarayan bir ölçüm aletini nasıl yapabilirim.Her nekadar profesyonel olmasada sonuçları gerçekten tatmin edici olacak olan plüviyometremizin yapımına başlıyoruz sevgili forumdaşlarım.

43fd2e73da1ab5bbffdb6.jpg

0683da296.jpg

Plüviyometre kısaca ; Atmosferden yeryüzeyine düşen yağışı direkt olarak ölçen alettir.

Yağış miktarının mantığı , dikey sütunları olan ve alttan üste doğru düzgün bir kesite sahip olan olan bir kapta toplanan yağmur suyunun yüksekliğidir.

Bu sebepten dolayı herhangi bir düzgün kesite sahip olan kap yağmur ölçer olarak kullanılabilir.

Ben alttaki görseldeki ,plastikçiden 6 ₺ ‘ye aldığım 750 mL yarı şeffaf yağlığı kullanıyorum.Üstünde dereceleri (ml çizgileri) olan kap almanızı öneririm değerleri daha doğru okuyabilirsiniz.

Ben apartman dairesinde yaşadığım için bahçeye koyma gibi bir şansım neyazıkki yok.Komik gelecek şimdi ama çamaşır ipinin en uzak olan konumuna yerleştirdim.:)Apartmandan

en az 1 metre daha açıkta uzakta bulunuyor.

200734dce.jpg

c3c493014ec886babde31.jpg

Siz istediğiniz bir sabitleme malzemesi seçebilirsiniz.Ama dikkat etmek gerek ,ağırlığı taşıyabilmeli.

7c6afa72c7cc66f8ab8.jpg

b571483b68ae7beb1bff.jpg

Kesin sonuca yaklaşmak için öğrencisi olduğum hayvan hastanesi kliniğinden aldığım enjektör ile hassas ölçümü,küsüratlı ölçümü yapabileceğim. 10 mililitre ve 2 mililitre işimi görecektir.Hatta sadece 10 mililitrelik enjektör yeterli olacaktır.

22839f7c431f6.jpg

90 mm (9 cm ) Huni – Mümkünse kabınızla aynı çapa sahip olsun.

Bizim için en önemli malzeme olan huni , kabın içindeki buharlaşan suyun uçmasını engelleyecek ve yağışın toplanmasını sağlayacak.

vPMq3v.jpg

Mantığı nedir ; yukarıdaki görselde olduğu gibi açık bir alana bıraktığımız farklı şekillerdeki kaplar ,yağmur altına bırakıldığında aynı yükseklikte olacaklardır.Tabi bu kaplar böyle üstü açık olunca buharlaşma olacağından ve ya yabancı maddeler düşeceğinden yanlış sonuçlar elde edebiliriz.Yağı ince bir tabaka şeklinde kullanarak veya en basit haliyle yağa hiç gerek duymadan sadece huni ile bu buharlaşmayla kaybolan suyu çok önemli ölçüde düşürebiliriz.

Adım 2 – Hesaplamalar ve Hacim ile yükseklik bulma

(Burası çok önemli !!!)

k6VllW.jpg

Yukardaki formülde biz 2.olanı kullanıyoruz

V: Kabımızda biriken yağmur suyunun mililitre(mL) cinsinden değeri.

Pi sayısı : 3.14

r: Huninin yarıçapı (Benimkinin çapı 9 cm , yarıçapı 4.5 cm yapar) (Dikkat kabın değil huninin yarıçapı !!!)

h: Bulacağımız yükseklik değeri (cm bulacağız ama biz bunu bir sağa kaydırarak mm’e çeviricez)

Buradaki sabit kalacak yerimiz paydadaki (pi x r x r) değeri olacak. Mesela benim kullandığım kabın sabiti

Pi sayısı x huni yarıçapı x huni yarıçapı

3,14 x 4,5 x 4,5 = 63,585

Benim kabımın sabiti 63,585 bunu yazıyorum birkenara.Sayımız 63 bin değil , 63 küsürlü virgül dikkat !

Sizin huninizin yarıçapına göre farklı sabit çıkacak

Adım 3 – Örnek

Yağmurlu bir günün sonunda plüviyometremizdeki yağış miktarını ölçüyoruz.

1f3eeeb74c3d846.jpg

6638e2f9a6bc7ed54.jpg

Burdan sonrası çok kolay , bir hesap makinesi yardımıyla ; düşen yağışımız olan 110.5 mililitre değerini, kabımızın sabiti olan 63.585 ‘e böleceğiz.

110,5 / 63,585 = 1,737

1,737 ; santimetre cinsinden sonuçtur, milimetreye geçmek için 10 ile çarparız yani bir basamak sağa kaydırırız.

Sonuç: 17,37 mm yağış düşmüştür.

Yani ne kadar mililitre yağış düşmüşse kabımızın sabitine bölüyoruz.

Ben kendi kabıma ait bilgileri hesapladım.

5 mL = 0.78 mm

10 mL = 1.57 mm

25 mL = 3.93 mm

50 mL = 7.86 mm

75 mL = 11.79 mm

100 mL = 15.72 mm

125 mL = 19.65 mm

150 mL = 23.59 mm

175 mL = 27.52 mm

200 mL = 31.45 mm

250 mL = 39.31 mm

300 mL = 47.18 mm

400 mL = 62.90 mm

500 mL = 78.63 mm

600 mL = 94.36 mm

700 mL = 110.08 mm

Adım 4 – Hatalar ve Maliyet

Ölçüm yaptığımız kapta varsayalımki 1 mililitrelik yanlış ölçüm yaptık. Bu benim kabımda 0.15 mm lik hata payı ortaya çıkaracaktır.Dolayısıyla ölçüm yaparken daha özenli davranmalıyız.

-Kabımız rüzgarı en az alacak konumda bulunmalıdır.

-Kabımız apartman dairesinde kullanılacaksa en mantıklı olarak çamaşır iplerinin uç kısımlarında asılabilir , tavan kısmı yağışı alabileceği yer açık ve en az 1 metrekarelik bir alana sahip olmalıdır.Gerçek istasyonlarda bütün kenarlardan 10 metre açıkta bulunuyor.Apartman dairelerinde bu mümkün olmadığından en azından 1 metrekarelik alan yeterli olacaktır.

-Dışarda,bahçede kullanılmak istenirse ağaç altına , tam zeminin üzerine konmamalıdır.yerden 30-50 cm yüksekte bulunmalıdır.Rüzgara karşı devrilmemesi için sabitlenmelidir.

-Yarıçap olarak kullandığımız değer kabın değil ,huninin yarıçapı olacak buna dikkat edilmeli.

-Bütün herşeye rağmen elimizdeki verilerin basit bir kap ve huni yardımıyla alındığını unutmamak gerekir.Tam %100 doğru sonucu almamız mümkün değildir.

-Not: Enjektörler elime sonradan geçtiği için örnek kısmındaki anlatımda kullanamadım.

=======

Tamam iyi hocam anladıkta nedir bunun maliyeti, değer mi yapmaya ?

Kap 6 ₺

Huni 3₺

Enjektör (taneyle satılıp satılmadığını bilmiyorum ama çok çok ucuz temin edebilrisiniz) 0.25 ₺

Yaka Kartı İpleri tanesi 1,5 ₺ x 4 = 6 ₺

Enjektör varsa , ölçüm kaplarına zaten gerek yok.

Araştırma,deney vs. konuları seviyorsanız ve atmosfere ilginiz varsa bence gayet zevkli oluyor.İlk başlarda yaparken biraz uğraştırıyor ama ondan sonrası çok güzel.

5dac164232427fb5.jpg

Son olarakta, yaptığım plüviyometrenin yanına birde termo-higro metre satın aldım tam takım uyumlu oldular.Fiyatıda çok uygun 11 ₺. :)

Sormak istediğiniz,takıldığınız,işlem kısmında anlamadığınız ,merak ettikleriniz varsa burdayım etiketliyerek sorabilirsiniz J Yazım hatası yaptıysam affola.

Herkese teşekkürler,saygılar sevgiler.. :)

• Vintersaga rica ederim , teşekkürler hocam. Aynen hocam terası olan ve ya bahçesi olanlar direkt oraya sabitleyebilirler kaplarını fakat en altta yazığım gibi dışarıya sabitleyecekler için bazı dikkat edilmesi gereken şeyler var.:)

Birde işlemlerde çok dikkat etmek gerek en başta bir seferlik , gerisi zaten çok kolay:)

• Bafralı55 eline emeğine sağlık ölçüm yapılmayan yerler olarak çok mantıklı ve pratik bi çözüm 👍 ve yapılmasıda kolay buda çok iyi bi özelik tekrardan tebrik ediyorum :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay34 Aleti yapan ve anlatımını yazan kişi -Jupiter- üyemiz ben sadece konusunu açtım yinede teşekkürler :)

Kusura bakma lightofGod ben yazan kişiyi bafralı55 i görünce bi an o zannetim lighofGod tebrik ediyorum yeniden bafralı55 seninde eline ve klavyene sağlık:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• manik depresif

Silverhand hem bu konudan hemde özelden bana paylaşım için izin istemiştiki bence izne bile gerek yok, burda herkesin faydalanması için bir şey paylaştım, bunun için ne en ufak beğenide gözüm var ne de başka bir şeyde.Sadece iyi dilekleriniz yetiyor.:)

Zaten benimde konu açmaya yetkim yok bu yüzden moderatör arkadaşlarımızdan birisi açacaktı konuyu.

• İyi dilekleriniz için hepinize ayrı teşekkür ederim:saint:, ilerleyen zamanlarda sizlerinde plüviyometrelerinizi yapıp buradan paylaşmanızı bekliyor olacağım, sorularınız anlayamadığımız kısım vs. varsa yine bu başlık altından yardımcı olabiliriz birbirimize. :)

• -Jupiter- Valla çok emek isteyen ve ince ayar isteyen bir konu ben beceremem.Helal olsun.Eline sağlık.

Ben de yarın yağış ölçerin fotosuna atayım

En basitinden bahçeli olan evler için.1 metre genişliğinde 1 metre uzunluğunda kare şeklinde bir kap koyun her yağış sonrası elinize cetveli alın 1 cm=10 mm. yağmur demek.En basiti bu.^^

• -Jupiter- hocam değerli vaktinizi alarak birşey daha sormak istiyorum. Olayı aşağı yukarı anladım ama madem üzerine huni koyuyoruz biz direkt huniyi dışarı monte etsek, ondanda bir hortum çekip toplanan yağmuru içeride başka kapalı bir hazneye toplasak olurmu? Birde toplanan suyu ölçerek değilde hassas tartıyla tartsak olurmu sizce?

köyde yerim müsait olduğu için böyle soruyorum huninin çapını da 50 cm'ye 50 cm olarak düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Çünkü bazen o kadar şiddetli yağmur yağıyorki ortalığı sel alıp götürüyor, ufak bir kabın başında beklemekte istemiyorum açıkçası.

• Seyyah hocam estağfurullah, vakit alma falan yok. :)

Meteorolojide Yağış Hesaplama

Meteorolojide ağırlık ile yağış ölçülmez. Meteorolojide yükseklik ile yağış ölçülür. Yaklaşık 20 cm çapında biriken yağış (sıva halde) beher yardımıyla yükseklik olarak ölçülür. Düşen yağış kaç mm ise o kadar km/m2 yağış düşmüş demektir. Suyun özgül ağırlığı 1 gr/cm3 olduğuna göre 1 m2 alanda 1 mm yüksekliğindeki suyun ağırlığı 1 kg eder. Yani 1 mm yağış = 1 kg/m2 dir.

Kaynak

http://www.dmi.gov.tr

Literatürde 20 santimetre çapında yani 10 santimetre yarıçaplı bir huni kullanmak idealdir.

Z3GGPZ.jpg

Bunun üstünde veya altında yarıçapı olması toplanan yağış miktarının doğru elde edilmesinde ihmal edilebilecek kadar bir oynama yapar. Yani sonuç değişmeyecektir.

Siz benim yer sıkıntım yok, rahatım diyorsanızki, öylesiniz sanırım.

20 santimetrelik bir huni ve altına güzel büyük bir dereceli kap, yağlık vs. çok geniş olmasına gerek yok sıkıntısız ölçüm yapabilirsiniz.

Sizin dediğiniz gibi hortumla bağlayıp, eğer hortumun yolunda bir problem yoksa ve direkt yere dikey iniyorsa dediğiniz yine olur, ama ucuna 50 santimlik huniye gerek yok.

Ama siz bilirsiniz, sizin dediğinizde uygun olur, ağırlık ölçümü olmayacak tabi:)